Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barka działa przy wspólnym stole

Paulina Rezmer
Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka pomaganie rozpoczyna przy wspólnym stole
Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka pomaganie rozpoczyna przy wspólnym stole Waldemar Wylegalski
„Życiowi rozbitkowie” od 27 lat prostują swoje poplątane ścieżki dzięki Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka.

W 1989 r. Barbara i Tomasz Sadowscy, dwoje psychologów założyło pierwszy dom Barki. Wybrano na niego opuszczony budynek szkoły we Władysławowie (na zachód od Poznania). Początkowo zamieszkiwało go 25 „życiowych rozbitków”. Dziś Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka obejmuje rocznie swoimi programami około 5 tysięcy osób w całej Polsce.

Fundacja działa jako organizacja pozarządowa, a jej celem jest niesienie pomocy w rozwoju marginalizowanych grup społecznych. W myśl działania, które zakłada dawanie potrzebującemu wędki, a nie ryby Barka ma na celu zapewnienie im szansy odbudowy życia przez tworzenie programów pomocy wzajemnej, edukacji i rozwoju przedsiębiorczości w społeczeństwie obywatelskim.

WSPÓLNOTA JEST NAJWAŻNIEJSZA
Pośród wielu działań Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka pierwsze skrzypce od samego początku gra Program Wspólnoty. To społeczności z reguły nieprzekraczające 25 osób, które skupiają osoby w różnych kryzysach życiowych.

Wśród nich są m.in. eksmitowane rodziny, samotne matki, pełnoletnie osoby opuszczające domy dziecka, byli pacjenci szpitali psychiatrycznych, a także osoby opuszczające zakłady karne i wiele innych, dotkniętych problemem bezdomności.

Czytaj też: Caritas i Szlachetna Paczka - pomagają potrzebującym i uczą pomagać

Domy Wspólnoty działają w oparciu o model wielopokoleniowej rodziny, a centralnym punktem jej funkcjonowania są spotkania przy wspólnym stole, podczas których omawia się wszelkie istotne dla grupy sprawy. - Domy zakładane są zarówno przez lokalnych społeczników w poszczególnych częściach Polski, jak i przez osoby zamieszkujące we wspólnotach dłuższy czas, które kierując się zasadą solidarności społecznej i wzajemnej pomocy tworzą nowe miejsca - podkreślają pracownicy fundacji.

Każda ze wspólnot działających na terenie Polski, a także poza jej granicami (m.in. Wielka Brytania, Holandia i Irlandia) stara się opracować własny program gospodarczy, by zapewnić sobie względną ekonomiczną niezależność. Członkowie wspólnot prowadzą na przykład małe farmy ekologiczne.

WIGILIA
O tym, jak silna jest potrzeba wspólnoty, świadczą doroczne spotkania wigilijne i wielkanocne współorganizowane przez Barkę dla osób samotnych, potrzebujących i bezdomnych. Jak mówi Maria Sadowska z fundacji Barka, intensywne prace nad wigilią rozpoczynają się już tydzień wcześniej.

- W 2015 roku w przygotowania zaangażowali się wolontariusze z Barki, ale też podopieczni z domu spokojnej starości i organizacji Serve the City - wyjaśnia. Pomogli przyrządzić wspólną kolację, na której tradycyjnie był karp, śledzie, kapusta z grzybami, zupa grzybowa i ciasto. Po wspólnej modlitwie i wieczerzy goście kolędowali.

JESZCZE JEDEN WSPÓLNY STÓŁ
Jednym z miejsc, w którym widać efekty pracy podopiecznych fundacji Barka, jest restauracja Wspólny Stół otwarta w ubiegłym roku na Śródce w Poznaniu. Serwuje się tam żywność z prowadzonego przez Fundację Barka gospodarstwa w Chudobczycach. Pracownikami Wspólnego Stołu są natomiast ludzie związani z Centrum Integracji Społecznej - jeszcze do niedawna borykający się z nałogami, długotrwale bezrobotni.

Charytatywnie w Poznaiu:

GAZETA ULICZNA
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów Barki jest „Gazeta uliczna”. To kwartalnik należący do działającej w 43 krajach Międzynarodowej Sieci Gazet Ulicznych, sprzedawanych przez bezrobotnych. To pierwsze takie pismo w Polsce. Tworzone jest przez wolontariuszy fundacji, a także przez bezrobotnych i bezdomnych.

Gazeta kosztuje 5 zł, z czego 2 zł trafiają do kieszeni dystrybuującego, a reszta idzie na pokrycie kosztów produkcji, składu i opłacenie ubezpieczenia. W najnowszym, styczniowym numerze można przeczytać m.in. wywiad z papieżem Franciszkiem. Dostęp do archiwalnych numerów na stronie www.barka.org.pl/gu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto