Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Caritas i Szlachetna Paczka - pomagają potrzebującym i uczą pomagać

Małgorzata Stuch
DAWID LUKASIK/POLSKA PRESS
Według danych TNS Polska, Caritas jest najbardziej rozpoznawalną organizacją charytatywną w Polsce. Z kolei Stowarzyszenie Wiosna, organizujące Szlachetną Paczkę, znajduje się w czołówce, jeżeli chodzi o sumę zebranych pieniędzy.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana w 1990 roku, a swoją działalność rozpoczęła podczas stanu wojennego od dystrybucji darów, otrzymywanych z zagranicy. Profil działania jednak szybko się zmienił i Caritas zajął się udzielaniem pomocy charytatywnej dzięki środkom pozyskiwanym w naszym kraju.

Pomoc ta przybiera różne formy. Caritas utworzył profesjonalne placówki opiekuńcze i wychowawcze, m.in.: stacje opieki, ośrodki rehabilitacyjne, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, domy samotnej matki, kuchnie dla ubogich czy świetlice dla dzieci i osób w starszym wieku.

- Pomagamy też za granicą, m.in. w Syrii, Jordanii i na Ukrainie, gdzie przez ostatnie dwa lata zrealizowaliśmy ponad 20 projektów. Przygotowujemy się też do nowej akcji, która będzie realizowana w Iraku - mówi Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

Akcje

Caritas prowadzi również wiele ogólnopolskich akcji, w tym zbiórkę żywności „Tak, pomagam!”, Wakacyjną Akcję Caritas, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Tornister Pełen Uśmiechów. „Tak, pomagam” to zbiórka artykułów spożywczych z długim terminem przydatności, organizowana przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem (m. in. w supermarketach). Z zebranej żywności powstają świąteczne posiłki i paczki dla ubogich.

Wakacyjna Akcja Caritas to z kolei jedna z największych i najstarszych inicjatyw stowarzyszenia. Polega na dofinansowaniu wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na opłacenie kolonii czy obozów. Koszty pobytów są finansowane przez Caritas w całości lub w części - w zależności od sytuacji rodzinnej.

Lokalnie

Oddziały Caritas w poszczególnych diecezjach organizują także lokalne akcje. Np. Caritas Archidiecezji Krakowskiej przygotowuje tradycyjną wigilię dla osób bezdomnych, ubogich i samotnych w klasztorze franciszkanów. Zaangażowała się też w organizację XX Biegu Memoriałowego im. Bogdana Włosika, który ma uczcić pamięć młodego hutnika, zastrzelonego przez funkcjonariusza SB pod kościołem Arka Pana w Krakowie-Bieńczycach.

Pogromca biedy

Z kolei Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Pomysłodawcą akcji jest ksiądz z Krakowa - Jacek Stryczek, nazywany „pogromcą biedy”. - Sami nie udzielamy pomocy, jedynie tworzymy struktury i narzędzia, dzięki którym darczyńcy i wolontariusze mogą dzielić się z potrzebującymi - podkreśla ks. Stryczek.

Jak działa Szlachetna Paczka?

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i darczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki, odpowiadające ich potrzebom. Ważne jest też to, że oprócz rzeczy materialnych, obdarowani dostają sygnał, że nie są sami.

Do akcji włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Zanim otrzymają pomoc, stowarzyszenie zwraca uwagę m. in. na przyczyny kłopotów finansowych, dochód , postawę (czy rodzina podejmuje kroki, by zmienić swoją sytuację) i inne sprawy życiowe (np. chore lub niepełnosprawne dziecko).

Działacze Stowarzyszenia nie ukrywają, że nie brakuje osób, które dzięki wzbudzaniu litości, zarabiają na swojej „biedzie”.

- Takim ludziom nie pomagamy. Naszym celem jest mądra pomoc - taka, która daje szansę na zmianę - czytamy na internetowej stronie stowarzyszenia. Najprościej mówiąc - ci, którzy otrzymują pomoc dzięki Szlachetnej Paczce, są motywowani do tego, by zmienić swoje życie i także pomagać innym.
Oprócz Szlachetnej Paczki Stowarzyszenie realizuje też projekt Akademia Przyszłości, który pomaga dzieciom. Podobnie jak w Szlachetnej Paczce, cel jest jeden - pomagać tak, żeby dzieci uwierzyły w siebie i zaczęły sobie samodzielnie radzić.

Jak pomagać

Szlachetna Paczka
•Zrób paczkę - wybierz rodzinę i przygotuj mądrą
pomoc
• Dołącz do „Filantropii dla Wymagających” i działaj z Paczką przez cały rok
• Wybierz dziecko z Akademii Przyszłości i bądź z nim w najważniejszych chwilach życia
•Przekaż 1 proc. podatku
•Weź ślub pełen miłości, podczas którego pomożesz potrzebującym
•Zostań wolontariuszem
Szczegóły na temat sposobów pomocy znajdziesz na www.szlachetnapaczka.pl.

CARITAS
•Przekaż 1 proc. podatku
• Weź udział w akcji „Dajcie szczęściu rozkwitnąć”
(www.krakowcaritas.pl)
•Zostań wolontariuszem (działają m. in. szkolne, akademickie i parafialne koła Caritas)
•Wybierz konkretną akcję Caritas i udziel jej wsparcia finansowego lub
rzeczowego

Szczegóły na temat sposobów pomocy znajdziesz na www.caritas.pl lub na stronach lokalnych oddziałów Caritas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto