Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co Polacy wiedzą o raku jajnika?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Dbanie o siebie leży w obowiązku każdej osoby. Możemy pomóc lekarzom, pamiętając o tym, aby zgłaszać się na odpowiednie badania oraz informując o wszelkich niepokojących zmianach czy objawach. Wspierajmy własne zdrowie.

Rak jajnika to nowotwór złośliwy, który – niestety – często ujawnia się dopiero w późnych stadiach rozwoju. W Polsce co roku zapada na niego około 3300 kobiet. Cechuje go duża śmiertelność. Wczesna diagnoza znacząco zapobiega dalszym przerzutom oraz daje większe prawdopodobieństwo przeżycia pacjentki. Ponieważ temat jest poważny, warto poświęcić mu więcej uwagi.

Wykrywanie raka jajnika
Zgodnie ze słowami lek. Jarosława Maja, ginekologa, położnika i lekarza medycyny sądowej – ze wszystkich nowotworów złośliwych narządu płciowego to właśnie rak jajnika powoduje najwięcej zgonów. U ponad 70% pacjentek nowotwór wykrywany jest dopiero w II, III i IV stopniu klinicznego zaawansowania, w związku z czym zaledwie co trzecia kobieta przeżywa 5 lat od momentu rozpoznania choroby.

Jak wynika ze słów specjalisty, większość pacjentek dowiaduje się o swojej chorobie w momencie, kiedy szansa na pięcioletnie przeżycie wyraźnie spada. Są to wartości na poziomie około 90% w I stadium i 14–25 % w IV stadium. Jedynie 30% kobiet zaczyna leczenie w momencie, gdy zmiany nowotworowe obejmują tylko jajniki.

Komu szczególnie zagraża rak jajnika?
Lek. Jarosław Maj dodaje, że największa liczba zachorowań dotyczy kobiet w wieku 50–59. Podwyższone ryzyko zachorowania na raka jajnika występuje u tych z udokumentowanym występowaniem tej choroby w rodzinie. Dlatego co roku powinny poddawać się one kontroli lekarskiej oraz badaniu USG. Trzeba także pamiętać, że ryzyko zachorowania na raka jajnika zwiększa się dwukrotnie w przypadku kobiet, u których stwierdzono raka piersi.

Regularnym badaniom profilaktycznym powinny poddawać się więc wszystkie kobiety, ale w szczególności te w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym. Dużą wagę przykłada się do edukacji społeczeństwa w tym zakresie. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie badań przesiewowych, do których należą badania ginekologiczne, ultrasonograficzne przy użyciu sondy dopochwowej, a także wykazujące stężenie antygenu Ca 125 (charakterystyczny dla raka jajnika). Należy jednak zauważyć, że wobec aktualnego, rzeczywistego stanu rzeczy, za jedyną skuteczną profilaktykę uznaje się tą trzeciorzędową (po pierwotnej, czyli edukacji i wtórnej – wykrywaniu stanów przedinwazyjnych), która opiera się o odpowiednio wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenie leczenia.

Cytowany już ginekolog, lek. Jarosław Maj zauważa: „Badanie ginekologiczne, mimo niskiej wykrywalności, jest ciągle najbardziej realną i łatwo dostępną metodą pozwalającą na wczesne wykrycie raka jajnika. Wymaga jednak uwzględnienia danych epidemiologicznych oraz rzetelnej obserwacji kobiet, u których stwierdza się podwyższone ryzyko zachorowania”.

Leczenie raka jajnika
Leczenie przebiega w sposób wieloetapowy. Polega ono na chirurgicznym usunięciu guza lub guzków a następnie przeprowadzeniu chemioterapii. Jest to metoda powszechnie stosowana w takich przypadkach. Innym uzupełnieniem operacji może być radioterapia. Nawet jeśli te działania zostaną zwieńczone sukcesem, konieczna jest dalsza okresowa obserwacja chorej ukierunkowana na kontrolę jej stanu zdrowia.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto