Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje unijne pomogą zdobyć nowe kwalifikacje bądź umiejętności zawodowe

Monika Kaczyńska
Unijne dotacje pomogą zdobyć nowe kwalifikacje bądź umiejętności zawodowe
Unijne dotacje pomogą zdobyć nowe kwalifikacje bądź umiejętności zawodowe Andrzej Banaś
Dotacje unijne. Rzeczywistość gospodarcza nieustannie się zmienia, co zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracujących najemnie oznacza nowe wyzwania.

Typowa w poprzednich dziesięcioleciach ścieżka kariery - od pierwszego dnia pracy do emerytury w tym samym przedsiębiorstwie - dziś, jeśli się zdarza, stanowi ewenement. Zmiana pracy to codzienność. W coraz większym stopniu staje się nią także zmiana zawodu. Zdaniem specjalistów ci, którzy dziś rozpoczynają karierę, będą zmuszeni zmienić profesję nawet siedem razy w ciągu życia. To w oczywisty sposób wiąże się z koniecznością kształcenia przez całe życie.

Dotacje unijne - całe życie zmian

Już dziś przed taką koniecznością staje wiele osób. Stawia ich przed nią nie tylko konieczność zmiany pracy, znalezienia nowego zatrudnienia czy stworzenia miejsca pracy dla siebie, ale także rozwijająca się technologia. Coraz nowocześniejsze maszyny i urządzenia czy zmieniające się jak w kalejdoskopie oprogramowania komputerowe sprawiają, że w niemal każdej profesji, aby być na bieżąco, trzeba uczyć się bezustannie.

Niestety, Polacy po ukończeniu szkoły edukują się rzadziej niż przedstawiciele innych nacji. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w tzw. kształceniu ustawicznym uczestniczy mniej niż 2 proc. Polaków. Dla porównania w Szwajcarii to 13 proc., w Danii 10 proc., w Wielkiej Brytanii o 1 pkt. procentowy mniej.

Dotacje unijne na edukację

Projekty w ramach Poddziałania 8.3.2 „Kształcenie zawodowe dorosłych” mogą ten stan rzeczy zmienić. - W ramach konkursu można realizować dwa typy projektów - mówi Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Pierwszy z nich to wsparcie uczenia się w formach pozaszkolnych, organizowanych we współpracy z pracodawcami, drugi typ projektów to wsparcie osób zgłaszających potrzebę formalnego potwierdzenie kwalifikacji zawodowych zdobytych w sposób nieformalny lub pozaformalny - dodaje dyrektor departamentu.

Jeśli chodzi o pierwszy typ projektów to przede wszystkim kursy i szkolenia adresowane do osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą podnosić, uzupełniać lub zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe.

Projekty drugiego typu powinny prowadzić do uzyskania przez uczestników potwierdzenia posiadanych już kwalifikacji, w tym w przypadku zawodów rzemieślniczych uzyskanie świadectwa czeladniczego lub mistrzowskiego.

W ramach współpracy z pracodawcami jest możliwe sfinansowanie na przykład takich przedsięwzięć jak organizacja i prowadzenie kształcenia praktycznego, przygotowanie oferty kursów i szkoleń dostosowanej do potrzeb pracodawców czy włączenie pracodawców w system egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

- Może to być na przykład tworzenie przez pracodawców ośrodków egzaminacyjnych dla poszczególnych zawodów lub kwalifikacji czy udział pracodawców w komisjach egzaminacyjnych w charakterze egzaminatorów - wyjaśnia Sylwia Wójcik.

Wszystkie projekty są adresowane przede wszystkim do uczestników w wieku 25-64 lata, a więc w okresie aktywności zawodowej.

Dotacje unijne - punkty za trudność

Projekty konkursowe, które będą obejmowały osoby z grupy 50+, a także osoby o niskich kwalifikacjach (które ukończyły edukację na szkole podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, uzupełniającym liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym lub technikum uzupełniającym), mogą otrzymać dodatkowe punkty.

Podobnie jak te przedsięwzięcia, w których realizowane kierunki kształcenia (a więc m.in. kursy i szkolenia) będą dotyczyły branż zidentyfikowanych jako te o największym potencjale rozwojowym lub inteligentnych specjalizacji województwa, określonych w strategii jego rozwoju. Specjalizacje to m.in.: biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów, wnętrza przyszłości, wyspecjalizowane procesy logistyczne, rozwój oparty na ICT (technologiach informatycznych i komunikacyjnych) oraz nowoczesne technologie medyczne.

Premiowane będą także projekty kierowane do osób, które nie uczestniczyły w szkoleniach i kursach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, zakładające wsparcie uczenia się w formach poza-szkolnych we współpracy z pracodawcami oraz zakładające, że minimum 90 proc. uczestników danego projektu uzyska kwalifikacje.

Aby projekt konkursowy mógł liczyć na premię punktową w trakcie oceny merytorycznej, musi otrzymać przynajmniej 70 procent możliwej liczby punktów (i po co najmniej 70 proc. możliwych do uzyskania punktów w każdej części oceny).

Projekty mogą przygotowywać wszystkie podmioty z wyjątkiem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Do rozdysponowania jest 13,5 miliona złotych. Dofinansowanie może wynieść 90 procent kosztów kwalifikowanych projektu. Jego minimalna wartość, by podlegał ocenie, to 50 tysięcy złotych.

Dotacje unijne - wniosek nie tylko online

Wnioski konkursowe należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem lsi.wielkopolskie.pl od 1 do 12 lutego 2016 do godz. 15.30.

Papierową wersję wniosku należy dostarczyć w ciągu 5 dni roboczych od jego złożenia elektronicznie do sekretariatu Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWW przy al. Niepodległości 18, 61-713 Poznań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto