Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Pieniądze na przedszkola z dwóch unijnych źródeł

Monika Kaczynska
Dzięki unijnym funduszom można tworzyć nowe miejsca w przedszkolach
Dzięki unijnym funduszom można tworzyć nowe miejsca w przedszkolach Andrzej Zgiet
Fundusze Europejskie. Dzięki unijnym pieniądzom można sfinansować powstanie miejsc w przedszkolach od A do Z. Dotacja na inwestycje w infrastrukturę jest możliwa tylko w powiązaniu z projektem społecznym

Unia Europejska od wielu lat promuje objęcie edukacją przedszkolną jak największej liczby dzieci. Z jednej strony powodem takiej polityki jest chęć wyrównania szans mężczyzn i kobiet na rynku pracy, z drugiej zapewnienie jak najszerszej grupie dzieci wczesnej edukacji, co sprzyja wyrównywaniu ich szans edukacyjnych i życiowych w przyszłości.

Fundusze Europejskie

Mimo takich założeń tylko w ośmiu krajach Europy miejsca w przedszkolach dostępne są dla wszystkich najmłodszych dzieci. Są to: Dania, Niemcy, Estonia, Malta, Słowenia, Finlandia, Szwecja i Norwegia.

W pozostałych krajach miejsc jest mniej niż dzieci. Polska należy do krajów, w których brak miejsc w przedszkolach zwłaszcza dla najmłodszych dzieci należy do najdotkliwszych w skali kontynentu. Jak wynika z raportu Eurydice w 2011 roku nasz kraj zapewniał miejsca w przedszkolach tylko 10 proc. trzylatków. W przypadku dzieci czteroletnich i starszych sytuacja jest znacznie lepsza, jednak do spełnienia unijnego założenia, że w 2020 roku miejsca w przedszkolach będą czekały na 95 proc. cztero-, pięcio- i sześciolatków wciąż jest dość daleko. Jak podawał Eurostat w 2011 roku opieką przedszkolną było objętych 78, 4 proc. dzieci w tym wieku. Unijne fundusze stwarzają możliwości zmiany tego stanu rzeczy.

Fundusze Europejskie: Miliony na przedszkola
Wkrótce zostaną ogłoszone dwa konkursy w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Pierwszy z nich na projekty w ramach Działania 8.1. Ograniczenie i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej oraz wyrównanie dostępu do edukacji przedszkolnej i szkolnej (Poddziałanie 8.1.1 Edukacja przedszkolna). Drugi zaś na projekty w ramach Działania 9.3 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej” (Poddziałanie 9.3.1). Projekty realizowane w ramach Poddziała-nia 8.1.1 będą dofinansowywane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Te zaś w ramach Poddziałania 9.3.1 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Co istotne jednak - projekty o charakterze inwestycyjnym będą mogły być przeprowadzane tylko w powiązaniu z projektami realizowanymi w ramach Poddziałania 8.1.1 Edukacja Przedszkolna.

Na wsparcie projektów w ramach Poddziałania 8.1.1 przeznaczono 44, 3 mln złotych (16 mln złotych z tej puli to pieniądze zarezerwowane na projekty zintegrowane, czyli te w ramach których będą realizowane także inwestycje w infrastrukturę).

Na te przedsięwzięcia w ramach projektów z Poddziałania 9.3.1 przeznaczono 40 milionów złotych.

Fundusze Europejskie: Nowe miejsca, wyższe kwalifikacje
Celem projektów w ramach Poddziałania 8.1.1 jest zwiększenie dostępu do dobrej jakości edukacji przedszkolnej. Projekty muszą co do zasady obejmować tworzenie nowych miejsc edukacji przedszkolnej. O dotacje będą mogły się starać wszyscy, którzy podejmą się tego zadania, z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej. Szanse będą miały więc gminy, które zdecydują się utworzyć nowe przedszkola lub powiększyć istniejące, organizacje pozarządowe, które podejmą się tego zadania, a także firmy.

- Oczywiście wnioskujący o wsparcie musi być przygotowany do prowadzenia takiej działalności, ale to będzie już przedmiotem oceny merytorycznej wniosku - zwraca uwagę Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Projekty mogą przewidywać także dofinansowanie funkcjonowania utworzonych miejsc w przedszkolach przez rok.

Unijne wsparcie będzie można przeznaczyć też na sfinansowanie zajęć wyrównujących stwierdzone u przedszkolaków deficyty (np. zajęcia z logopedą, psychologiem czy pedagogiem).

Kolejnym celem, na które będzie można wykorzystać pieniądze z dotacji, będzie dokształcanie nauczycieli.

- Ważne jest jednak, że zarówno dofinansowanie zajęć dodatkowych, jak i kształcenia nauczycieli powinno być co do zasady zawsze realizowane wraz z tworzeniem nowych miejsc wychowania przedszkolnego- podkreśla dyrektor Wójcik.

Fundusze Europejskie: Od fundamentów
Jeśli istnieje taka potrzeba, podmiot tworzący nowe miejsca przedszkolne (który złożył wniosek konkursowy na projekt mieszczący się w Poddziałaniu 8.1.1.) może także starać się o dofinansowanie budowy lub adaptacji pomieszczeń, a także ich przebudowę, wyposażenie lub doposażenie, jeśli jest to konieczne, aby powstały nowe miejsca przedszkolne. Aby jednak było to możliwe musi wystartować w kolejnym konkursie na projekty w ramach Poddziałania 9.3.1

- Budowa nowych przedszkoli w ramach tego projektu jest możliwa, ale tylko w uzasadnionych przypadkach - mówi Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego UMWW. - Projekt konkursowy ma szansę, jeśli dostosowanie do nowych potrzeb już istniejących obiektów jest niemożliwe lub nieopłacalne. Oczywiście plan budowy przedszkola musi mieć uzasadnienie demograficzne. Za pomocą odpowiednich analiz trzeba wykazać, że jest ono potrzebne nie tylko obecnie, ale będzie jeszcze przynajmniej przez najbliższe trzy lata.

Projekt konkursowy musi zawierać także studium wykonalności inwestycji oraz jej pełną dokumentację, konieczną do rozpoczęcia prac.

Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 85 procent kosztów kwalifikowanych. Projekty mogą składać między innymi placówki wychowania przedszkolnego, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, a także organizacje pozarządowe.

Fundusze Europejskie: Wniosek nie tylko online

Wnioski konkursowe należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym lsi.wielkopolskie.pl

Można je wypełniać, później zaś zmieniać i poprawiać od chwili ukazania się na stronie WRPO 2014+ ogłoszenia do momentu wysłania.

Po wysłaniu elektronicznej wersji wniosku konkursowego w ciągu 5 dni roboczych należy dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego jego wersję papierową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto