Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie: Profilaktyka pozwala dłużej zachować zdrowie i pracować

Monika Kaczyńska
Badania pozwalające szybko wykryć raka piersi pozwalają zwiększyć szanse na wyleczenie
Badania pozwalające szybko wykryć raka piersi pozwalają zwiększyć szanse na wyleczenie PAWEŁ RELIKOWSKI
Fundusze Europejskie. Ekonomiści są zgodni - jednym z czynników sprzyjających rozwojowi gospodarczemu jest wykorzystanie zasobów pracy. Tymczasem Polska wciąż jest krajem, w którym liczba osób pozostających poza rynkiem pracy jest znaczna.

Jak wynika z danych ZUS w grupie wiekowej 55-64 lata pracuje jedynie 41 proc. Polaków. Średnia dla 28 krajów UE w tej grupie wiekowej w 2014 roku wynosiła 51,8 proc., ale w państwach, które mogą pochwalić się najlepszymi wskaźnikami w tym zakresie wyniki są znacznie lepsze. W Szwecji wśród osób w wieku od 55 do 64 lat pracujących było 74 proc. W 11 krajach Unii zatrudnienie w tej grupie kształtowało się na poziomie od 50 do 66 proc.

Rekordowe zatrudnienie osób w dojrzałym wieku odnotowała Islandia. W grupie wiekowej 55-64 lata w 2014 roku pracujących było aż 83,4 proc.

Te dane obrazują jak dalece pod względem wykorzystania zasobów pracy Polska wciąż odbiega od innych gospodarek europejskich.

Fundusze Europejskie - stan zdrowia lub wiek to stosunkowo częste przyczyny zaprzestania aktywności zawodowej

Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone. Z jednej strony wciąż daje się zauważyć pewną niechęć pracodawców do zatrudniania osób w dojrzałym wieku. Z drugiej strony jednak często przyczyną wykluczenia z rynku pracy jest stan zdrowia.

Według danych ZUS w ubiegłym roku w Polsce było prawie milion rencistów. Znaczna część tej grupy to kobiety. W ich przypadku częstymi problemami zdrowotnymi są nowotwory. Te, które są typowe dla pań - nowotwór piersi i rak szyjki macicy wcześnie wykryte są całkowicie uleczalne. Co istotne, szybka diagnoza sprawia, że nie trzeba stosować bardzo inwazyjnego leczenia, co także przyspiesza powrót do zdrowia. W ramach poddziałania 6.6.1 „Wspieranie aktywności zawodowej pracowników przez działania prozdrowotne” będzie można skorzystać z unijnego wsparcia na profilaktykę tych, dotykających kobiet najczęściej, nowotworów.

Fundusze Europejskie - badania profilaktyczne pozwalające na szybkie wykrycie chorób dają szansę na powrót do zdrowia

Profilaktyka bliżej ludzi

- Na dofinansowanie działań służących zwiększaniu zgłaszalności do udziału w badaniach profilaktycznych w kierunku wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy przeznaczone jest blisko 5,338 miliona złotych - wyjaśnia Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Grupa potencjalnych beneficjentów, którzy mogą się starać o dofinansowanie projektów jest bardzo szeroka. Są to między innymi podmioty lecznicze utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej świadczące usługi medyczne w publicznym systemie ochrony zdrowia, podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe, pracodawcy oraz jednostki samorządu terytorialnego i podmioty przez nie utworzone realizujące zadania publiczne - dodaje.

W każdym przypadku podmiot ubiegający się o dofinansowanie projektów w ramach profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy musi jednak posiadać lub zapewnić udział w projekcie podmiotu posiadającego kontrakt z NFZ w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi/Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy (koszty badań powinny stanowić wkład własny w ramach projektu). - Realizacja projektu powinna odbywać się w partnerstwie z przynajmniej jedną placówką podstawowej opieki zdrowotnej z każdego powiatu oraz miasta na prawach powiatu - podkreśla Sylwia Wójcik.

Chodzi o to, by założenia projektu (zarówno badania, jak i np. działania edukacyjne) mogły zostać zrealizowane w miejscu zamieszkania osób nim objętych, a jeśli to niemożliwe beneficjent powinien zapewnić uczestniczkom dojazd na miejsce. - Zależy nam na tym, by dostęp do profilaktyki zyskały także osoby, dla których na co dzień jest on utrudniony - mówi Sylwia Wójcik. - Dlatego też jednym z warunków jest takie przygotowanie projektu, by co najmniej 10 procent jego uczestniczek stanowiły mieszkanki miejscowości liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców, a w szczególności obszarów wiejskich. Zwiększeniu dostępności profilaktyki służą też kryteria umożliwiające potencjalnym beneficjentom zdobycie dodatkowych punktów w postępowaniu konkursowym - zwraca uwagę dyrektor DEFS.

Dodatkowe punkty można otrzymać więc między innymi za projekty, w których przynajmniej 20 proc. grupy docelowej stanowią mieszkanki gmin i powiatów o szczególnie niskim poziomie zgłaszalności na badania cytologiczne, takie, w których 20 proc. grupy docelowej stanowią kobiety, które nie wykonywały badań profilaktycznych, mających na celu wykrycie nowotworu piersi czy raka szyjki macicy, a kwalifikują się do udziału w populacyjnym programie wczesnego wykrywania raka piersi/raka szyjki macicy, a także projekty, które umożliwią wykonywanie badań po południu, wieczorem lub w soboty i niedziele oraz takie, w których przewidziano zapewnienie na czas konieczny dla wykonania badań opieki nad osobą zależną (a więc wymagającą ze względu na wiek lub stan zdrowia stałej opieki), jeśli jej brak jest powodem, dla którego udział w projekcie jest niemożliwy.

Dodatkowo punktowany będzie także udział w projektach położnych oraz współpraca organizacji pozarządowych z instytucjami służby zdrowia.

Dofinansowanie projektu wynosi 85 proc. jego kosztów kwalifikowanych.

Fundusze europejskie - wniosek nie tylko online

Wnioski konkursowe należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem lsi.wielkopolskie.pl od 1 do 12 lutego 2016 do godz. 15.30.

Papierową wersję wniosku należy dostarczyć w ciągu 5 dni roboczych od jego złożenia elektronicznie do sekretariatu Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWW przy al. Niepodległości 18, 61-713 Poznań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto