Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Profilaktyka zdrowotna pozwala pozostać w pracy

Monika Kaczyńska
Badanie mammograficzne to część realizowanego już dzięki unijnemu wsparciu programu wczesnego wykrywania raka piersi
Badanie mammograficzne to część realizowanego już dzięki unijnemu wsparciu programu wczesnego wykrywania raka piersi 123rf
Fundusze Europejskie. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na całkowite wyleczenie i powrót po chorobie do pracy Profilaktyka raka płuc to kolejny program, które będzie realizowany w Wielkpolsce

Fundusze Europejskie

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że jak najpełniejsze wykorzystanie zasobów pracy jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju gospodarczego. W Polsce oprócz innych barier powodujących ograniczenie aktywności zawodowej problemem jest także przedwczesne opuszczanie rynku pracy z powodów zdrowotnych.

Jak wynika z danych GUS choroby nowotworowe są drugą, po chorobach układu krążenia przyczyną, często przedwczesnej, śmierci mieszkańców Wielkopolski. Zdaniem lekarzy wysoka śmiertelność z powodu nowotworów, uznawanych w krajach Europy Zachodniej za niemal całkowicie uleczalne jest spowodowana późnym ich wykrywaniem.

Rozpoczęcie leczenia w zaawansowanym stadium choroby sprawia, że szanse na powrót do pełnej sprawności są niewielkie, a osoby po kuracji często korzystają z rent inwalidzkich. Wcześniejsze wykrycie choroby oraz rozpoczęcie leczenie może istotnie tę sytuację zmienić. Dlatego też Unia Europejska dofinansowuje programy profilaktyki prozdrowotnej.

Zdążyć przed rakiem płuc

Od najbliższego poniedziałku będzie można składać wnioski w konkursie na projekty w ramach Poddziałania 6.6.1 „Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne”. Celem projektów mają być badania profilaktyczne zmierzające do wczesnego wykrywania raka płuc. Na dofinansowanie tych projektów przeznaczono blisko 2,4 mln zł.

Projekty mogą realizować między innymi pracodawcy, organizacje pozarządowe, podmioty lecznicze utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego czy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, świadczące usługi w publicznym systemie ochrony zdrowia.

W każdym przypadku jednak w realizacji programu powinni uczestniczyć lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, on sam zaś, gdy chodzi o sposób realizacji powinien być zgodny z opinią Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Badania w dwóch etapach

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, Wielkopolska pod względem umieralności na raka płuc zajmuje niechlubne 3 miejsce w kraju (po województwach śląskim i mazowieckim). Szczególnie niepokojący zaś jest fakt, że od 40 lat rośnie liczba kobiet umierających z powodu tego nowotworu.

Wdrożenie programów profilaktycznych jest w przypadku tego nowotworu o tyle ważne, że pierwsze objawy daje on dopiero w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są już znacząco mniejsze.

Program profilaktyczny powinien objąć osoby, w przypadku których ryzyko zachorowania na raka płuc jest największe. Naukowcy nie mają wątpliwości, że są to palacze tytoniu. Właśnie palaczy, w wieku 55-70 lat, wypalających przez ostanie 30 lat 30 papierosów dziennie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają zapraszać do poddania się prostemu i nieinwazyjnemu badaniu spiro-metrycznemu. To właśnie I etap badań profilaktycznych.

Gdy wyniki tego badania okażą się niepokojące pacjent dostanie skierowanie na badanie tomografem komputerowym, który pozwali na dokładniejszą diagnozę (II etap badań profilaktycznych).

W zależności od wyniku tego badania pacjent albo zostanie skierowany do dalszej diagnostyki i leczenia lub też pozostanie pod obserwacją. Realizacji programu powinna towarzyszyć kampania infor-macyjno-edukacyjna, zachęcająca m.in. do skorzystania z badań, jak i rzucenia palenia.

Niejeden program

Program zmierzający do wczesnego wykrywania raka płuc będzie kolejnym z zakresu profilaktyki nowotworowej reali-zowanym w Wielkopolsce. Dzięki unijnemu dofinansowaniu wynoszącemu blisko 5,4 mln zł Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów prowadzi programy zmierzające do wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy.

Programy obejmują nie tylko badania kobiet z grup podwyższonego ryzyka (mammograficzne i cytologiczne)ale także spotkania edukacyjne z lekarzami czy członkiniami stowarzyszenia „Amazonki”.

Więcej o konkursie

Ogłoszenie o konkursie i jego regulamin można znaleźć na stronie **

www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

**

Wnioski należy składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym **

lsi.wielkopolskie.pl

** od 27 marca, godziny 0.00 do 12 kwietnia do godziny 15.30.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia elektronicznej wersji wniosku należy dostarczyć jego papierową wersję do Sekretariatu Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, al. Niepodległości 18, 61-713 Poznań (bud. „C”, 1 piętro, pok. 142). Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 do 15.30 lub wysłać pocztą za potwierdzeniem, bądź przesyłką kurierską.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto