Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przekazać 1 procent podatku potrzebującym?

KZ
Wystarczy decyzja, by część Twojego podatku trafiła do potrzebujących pomocy. Podobnie jak w roku ubiegłym, dokładnie jeden procent możesz przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Jeśli więc jeszcze nie wiesz, z kim podzielić się pieniędzmi, ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

Kto może przekazać 1 procent swojego podatku?
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
- emeryci, pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna
zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

Organizacja pożytku publicznego - co to jest?

Jest to instytucja, która cały swój dochód przeznacza np. na pomoc potrzebującym, osobom niepełnosprawnym, na ochronę czy promocję zdrowia. OPP wspiera naukę, edukację, wychowanie, kulturę, sztukę, religię, ekologię, ochronę zwierząt. Wspomaga rozwój lokalny, sport, turystykę.

Pomaga też bezrobotnym, dba o sprawy pracownicze, prawa człowieka, podtrzymuje tradycje narodowe, działa na rzecz mniejszości narodowych, chroni prawa kobiet, pomaga ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych i wojen. Wspomaga też rozwój gospodarczy czy działa na rzecz integracji europejskiej.

Dlaczego warto pomóc?

- Ponieważ wspierasz inicjatywę społeczną, która jest Ci bliska.
- Masz kontrolę nad tym, na co wydane będą Twoje pieniądze - OPP mają obowiązek opublikować wyniki finansowe i raport merytoryczny do wiadomości publicznej.
- Ponieważ dajesz szansę na prowadzenie projektów, które bez Twojej pomocy nie są możliwe do realizacji.
- Ponieważ robisz to dobrowolnie, z własnej przez nikogo nie przymuszonej woli.

Są warunki

Wpłata musi być dokonana tylko na rzecz organizacji działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, tzn. status organizacji pożytku publicznego musi być oficjalnie potwierdzony w sposób przewidziany w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czyli poprzez wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie, czy organizacja ma oficjalnie potwierdzony status organizacji pożytku publicznego!

Organizacje, które posiadają status pożytku publicznego wymienione są na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - http://opp.ms.gov.pl. Danymi na ten temat dysponują także terenowe wydziały KRS w sądach rejonowych na terenie całego kraju. W KRS nie znajdziesz jednak adresu czy numeru konta danej organizacji - nie mówiąc już o zakresie jej działalności. Informacje te, konieczne do dokonania wpłaty, możesz uzyskać od samych organizacji, z ich stron internetowych lub z ogólnodostępnych w Internecie baz danych, np. http://pozytek.ngo.pl.

Jak to zrobić - krok po kroku

1. Znajdź konkretną organizację posiadającą status pożytku publicznego.
2. Oblicz należny za dany rok podatek.
3. Oblicz jeden procent tego podatku.
4. W odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisz numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcesz przekazać 1 proc. należnego podatku - numer ten znajdziesz m.in. na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także w bazie ngo.pl. Wpisz także kwotę, którą chcesz przekazać dla OPP (nie większą niż 1 proc. wyliczonego podatku).
5. Wypełniony formularz PIT złóż osobiście lub wyślij do urzędu skarbowego (przez internet lub pocztą)
6. Pieniądze - 1proc. podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy od maja do lipca roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto