Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O ptasiej grypie, czyli dmuchamy na zimne

Karol Potapowicz
O ptasiej grypie, czyli dmuchamy na zimne
O ptasiej grypie, czyli dmuchamy na zimne Patryk Tyborski
O ptasiej grypie, czyli dmuchamy na zimne. W siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Złotowie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zwołano je na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii Marka Winiarskiego.

O ptasiej grypie, czyli dmuchamy na zimne

W siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Złotowie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zwołano je na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii Marka Winiarskiego.
Powitawszy gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele poszczególnych gmin powiatu, pracownicy Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej oraz lekarze weterynarii, temat narady przedstawił szef PZZK, Wicestarosta Złotowski Daniel Sztych. Była nim tzw. ptasia grypa.

Podczas posiedzenia zajęto się symulacją ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na przykładzie fermy brojlerów w Śmiardowie Krajeńskim (od momentu powzięcia informacji o nagłych upadkach dużej ilości drobiu). Omówiono zadania przewidziane do podjęcia w takim przypadku przez starostę, wójtów, burmistrzów, zarządców dróg, służby inspekcji oraz straży pożarnej – współpraca miedzy nimi rzecz jasna powinna być ścisła.

W kolejnych punktach dokonano analizy sił i środków niezbędnych do podjęcia reakcji w przypadku wystąpienia ogniska grypy ptaków, omówiono także zasady finansowania takiej akcji.

Należy zaznaczyć, że było to doświadczenie czysto teoretyczne – w rzeczywistości na terenie powiatu złotowskiego nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia wspomnianej choroby.

Nie ma zagrożenia dla ludzi

Aktualną sytuację powiatu w aspekcie wymienionego wyżej zagrożenia wraz z lekarz weterynarii Magdaleną Manijak omówił Marek Winiarski. Dokonano również oceny ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 na naszym terenie. Nie stwierdzono zagrożenia.

Co ważne, lekarze podkreślili, że wirus tzw. ptasiej grypy jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, dlatego nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych (zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny).

Jak dotąd nie odnotowano na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem grypy ptaków u człowieka.

W ramach prewencyjnego działania wójtowie oraz burmistrzowie zostali poproszeni o wsparcie działań Powiatowego Lekarza Weterynarii zmierzających do poznania rzeczywistego stanu drobiu w gospodarstwach domowych.

Warto wiedzieć

Trzymanie drobiu w zamknięciu zmniejsza ryzyko wprowadzenia wirusa, ale nie eliminuje go całkowicie. Może on zostać przeniesiony na odzieży, sprzęcie, czy za pośrednictwem paszy. Wskazuje się również na rolę tzw. wektorów mechanicznych, czyli psów, kotów, gryzoni itp.

Najbardziej wrażliwe na wirus są indyki i kury. W klasycznym przebiegu choroby wśród objawów pojawiają się m.in. zasinienie grzebienia, wybroczynowość, duszność, biegunka i gwałtowne spadki nieśności.

U kaczek i gęsi, które na ryzyko zakażenia wirusem narażone są w znacznie mniejszym stopniu, objawy mogą być słabo widoczne i niespecyficzne, a śmiertelność niska. Możliwy jest również przebieg bezobjawowy.

Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

Na co zwrócić uwagę?

O wystąpieniu wirusa informować mogą przypadki m.in. padnięć dzikich ptaków, nawet jeśli nie są masowe. Wrażliwe na niego są głównie ptaki związane ze środowiskiem wodnym – m.in. łabędzie, kaczki, żurawie, czaple, perkozy, rybitwy. Zakażenia ptaków wróblowatych występowały dotąd jedynie w bliskim sąsiedztwie zakażonych farm.

Mimo braku zagrożenia, zalecamy czujność.

Fot. Patryk Tyborski

Patrycja Kajewska

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto