Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział onkologii klinicznej w Kaliszu gotowy na przyjęcie pacjentów

Daria Kubiak
Pacjenci oddziału onkologicznego będą leczeni na salach 2 - 3 osobowych
Pacjenci oddziału onkologicznego będą leczeni na salach 2 - 3 osobowych Daria Kubiak
Oddział onkologii klinicznej w Kaliszu to piętnaście łóżek w salach dwu- i trzyosobowych, odrębna sala dla chorych wymagających izolacji oraz stanowisko do podawania pacjentom cytostatyków. Wszystko znajduje się w otwartym w miniony poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu oddziale.

Szpital przygotowywał się do otwarcia oddziału już od w 2013 roku. Remont pomieszczeń, wyposażenie oddziału w łóżka i niezbędną aparaturę medyczną oraz remont i wyposażenie apteki cytostatyków kosztowały ogółem 4,2 mln zł. Zakupy urządzeń i sprzętu dla onkologii i innych oddziałów szpitalnych realizowane były w ramach WRPO na lata 2007-2013. Dla nowo powstałego oddziału zakupiono m. in. pompy infuzyjne, łóżka szpitalne i fotele do podawania cytostatyków. Jednym z najdroższych zakupów jest urządzenie (loża) do przygotowywania leków cytostatycznych, indywidualnie dla każdego z pacjentów, znajdująca się na wyposażeniu apteki cytostatyków.

Oddział onkologii w kaliskim szpitalu gotowy na przyjęcie pacjentów
Nowo otwarty oddział został poświęcony przez biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej o. Łukasza Buzuna. Natomiast uczestniczki zajęć w sekcji malarstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kaliszu z inicjatywy Barbary Bartosik przekazały na rzecz oddziału kilkadziesiąt namalowanych przez siebie obrazów, które ozdobią sale chorych.

- Mam nadzieję, że nasze kolorowe, radosne obrazy pomogą pacjentom przetrwać te smutne i trudne chwile - powiedziała Anna Kucharska - Utecht, prezeska UTW w Kaliszu.

Kaliska onkologia będzie jednocześnie leczyć chorych na oddziale i ambulatoryjnie.

- Większość pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i ustalono leczenie, może pozostawać w domu, a do szpitala przybywać tylko na chemioterapię. W przypadku stwierdzenia u pacjenta złych wyników badań laboratoryjnych lub też powikłań związanych z innymi schorzeniami zostanie on przyjęty na oddział. Hospitalizowane będą osoby, które poddawane są jednocześnie chemio- i radioterapii - wyjaśnia Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiej lecznicy.

Oddział onkologii klinicznej jest naturalnym uzupełnieniem kaliskiego Ośrodka Radioterapii, w którym 25 stycznia rozpoczęto leczenie pacjentów onkologicznych z wykorzystanim akceleratora (urządzenie do napromieniania). Wcześniej na zabiegi radioterapii większość pacjentów dojeżdżała do WCO lub szpitala HCP w Poznaniu. Dla wielu chorych dojazd do Poznania był zbyt dużym wyzwaniem.

- Badania pokazują, że pokonywanie odległości 140 kilometrów ma wpływ na wyniki terapii - ocenia prof. Julian Malicki, szef WCO.

Wraz z powstaniem w Kaliszu kompleksu leczenia nowotworów sytuacja na pewno zmieni się na lepsze. Nie tylko kaliszanie, ale mieszkańcy całej południowej Wielkopolski, zyskali dzięki temu szybszy i łatwiejszy dostęp do terapii, a tym samym zwiększyły się ich szanse na odzyskanie zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto