Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca po studiach - jak napisać CV i zdobyć wymarzoną posadę?

Łukasz Bronicz
Tomasz Gola / Polska Press Grupa
Z raportu Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów staże i praktyki, a ponad połowa pracuje już zawodowo. Obecnie nauka na uczelni to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także doświadczeń zawodowych. Jak przygotować CV, gdy szukamy pierwszej pracy po studiach, a nie mamy bogatej praktyki zawodowej?

CV - co zamieścić w życiorysie
Po znalezieniu interesującej nas oferty, powinniśmy dokładnie przeanalizować, czego wymaga pracodawca. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze zaangażowanie w projekty i staże na studiach przyniosły nam doświadczenie, które jest atrakcyjne dla firmy oferującej pracę.

- Warto pamiętać, że w trakcie studiów, działając w kołach naukowych, organizacjach studenckich, czy jako wolontariusz w stowarzyszeniach pozarządowych, zdobywamy doświadczenie, które także ma znaczenie dla pracodawców. Dorywcza praca np. hostessy czy barmana również może być warta pokazania w CV. Opiszmy wtedy jak takie doświadczenie przełożyło się na rozwój naszych umiejętności cenionych przez pracodawców np. obsługa klienta, umiejętność pracy pod presją czasu czy wielozadaniowość – doradza Agnieszka Bieniak, Dyrektor HR w Grupie Pracuj.

Jak napisać CV?

Przy pisaniu CV musimy pamiętać, by w czytelnym miejscu umieścić nasze imię i nazwisko, numer telefonu i mail kontaktowy. Rekruter musi szybko odnaleźć takie informacje, jeśli zdecyduje się na zaoferowanie nam pracy. W życiorysie wypada także umieścić swój wizerunek - nie musi być to zdjęcie do dowodu osobistego, ale na pewno powinniśmy unikać zdjęć z imprez, z dziwną miną lub np. w hawajskiej koszuli. Ważne jest to, by pracodawca mógł zobaczyć naszą twarz i miał pewność, że poważnie traktujemy jego ofertę. Powinniśmy chwalić się zdobytymi umiejętnościami i doświadczeniem zawodowym, ale nie możemy przesadzić. Umiejętność opieki nad osobą starszą w podaniu o stanowisko biurowe nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak poprawnie napisać CV, możemy skorzystać z darmowego Kreatora na stronie Pracuj.pl. Aplikacja internetowa pozwoli nam na stworzenie czytelnego życiorysu, a także podpowie, jakie punkty powinniśmy zawrzeć w CV. Po skorzystaniu z Kreatora CV utworzony zostanie nasz profil zawodowy, który będziemy mogli na bieżąco uzupełniać. Dodatkowo, jeśli włączymy opcję polecania naszego profilu, zwiększymy swoje szanse na rynku pracy, ponieważ aplikacja podsunie nasz życiorys pracodawcy, który szuka pracownika o konkretnych umiejętnościach.

Gdzie szukać pracy po studiach i w ich trakcie?

W przypadku gdy mamy swojego wymarzonego pracodawcę, warto odwiedzać cyklicznie jego stronę internetową w poszukiwaniu dostępnych stanowisk i ofert stażu. Według badań Pracuj.pl co czwarty stażysta otrzymuje propozycję stałej współpracy, a 70 procent ankietowanych odpowiedziało, że staże i praktyki pozwoliły im na uzyskanie przydatnych kompetencji zawodowych. Należy również przeglądać portale prezentujące oferty zatrudnienia. Na większości z nich możemy zawęzić krąg poszukiwań do konkretnej branży lub stanowiska, a portal Pracuj.pl po przesłaniu CV pracodawcy będzie nam co jakiś czas podsuwał podobne oferty pracy.

Źródło danych: Raport Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto