Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prędkość - zero tolerancji. Kolejna akcja policji już wkrótce

Wanda Bihun
W okresie od 22-23 marca br. na terenie województwa wielkopolskiego zostaną przeprowadzone działania pod kryptonimem"PRĘDKOŚĆ". W trakcie działań policjanci pełniący służbę na drogach powiatu złotowskiego kontrolować będą kierujących pojazdami stosując zasadę "ZERO TOLERANCJI".

Prędkość - zero tolerancji. Kolejna akcja policji już wkrótce

W dniach 22-23 marca 2018 roku na terenie powiatu złotowskiego zostaną przeprowadzone wzmożone działania, których celem jest wyeliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego mających wpływ na zdarzenia zaistniałe na drogach.

W tych dniach możemy spodziewać się działań zarówno w ramach statycznych punktów pomiarów prędkości jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń. Czynności kontrolno-prewencyjne będą zintensyfikowane każdego dnia na I i II zmianie odpowiednio w godzinach 07:00-09:00 i 16:00-18:00.

Warto również podkreślić, że jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest nadal jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Czynnikami, które mają wpływ na przekraczanie dopuszczalnych prędkości jest przede wszystkim brawura i pośpiech.
Apelując o ostrożność i rozwagę przedstawiamy poniżej wybrane przepisy dotyczące ruchu pojazdów oraz zatrzymywania praw jazdy. ukierunkowane na ujawnienie kierujących, którzy nie stosują się do przepisów drogowych w zakresie prędkości jazdy.

Prawo o ruchu drogowym (wybrane zagadnienia)

Rozdział 5 - Ruch pojazdów
Oddział 3 - Prędkość i hamowanie
Art. 20.
1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 500–2300 wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.
1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 2300–500 wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.
3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku: samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:
na autostradzie – 140 km/h,
na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,
na pozostałych drogach – 90 km/h;
zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:
na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h, na pozostałych drogach – 70 km/h.
4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.
(...)
6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
ciągnika rolniczego (również z przyczepą) – 30 km/h;
pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego – 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym;
motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h.
Zatrzymywanie praw jazdy
Art.135
1. Policjant: (…)
1a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:
a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub
b) przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) (…)
1a. Przepisu ust. 1 pkt 1a lit. b nie stosuje się, jeżeli liczba przewożonych osób w sposób, o którym mowa w tym przepisie, nie przekracza:
1) 5 – w przypadku przewożenia ich autobusem;
2) 2 – w przypadku przewożenia ich samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.
3. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1a, uprawnia do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania, a w przypadku, o którym mowa w art. 136 ust. 1a — w okresie 72 godzin.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. i, w zakresie braku dokumentu, o którym mowa w art. 38 pkt 3a lub 4a, starosta wydaje zatrzymane prawo jazdy po przedstawieniu dokumentu.

IW/WRD/KPP Złotów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto