Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna w gminie Łubowo zatwierdzona przez rząd

Paweł Brzeźniak
Gmina Łubowo
Gospodarka Kilkanaście dni temu ukazało się rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o utworzeniu podstrefy Łubowo w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na terenie gminy swoje zakłady będą mogły lokować firmy, które zatrudniają do 250 pracowników.

Bardzo ważne jest to, że strefa znajduje się w pobliżu węzła drogi ekspresowej S-5. Obok wizualizacje planowanych zakładów

Rozporządzenie weszło w życie w dniu podpisania. Obecnie władze gminy rozmawiają z potencjalnymi inwestorami, którzy złożyli swój akces do tego, żeby na tym terenie lokować swoje inwestycje. Andrzej Łozowski podkreśla, że gmina musiała dać zapewnienie, że tereny będą odpowiednio wyposażone w media. W ramach Obszaru Strategicznej Interwencji gmina Łubowo otrzymała prawie 15,5 mln złotych. Po przetargu okazało się, że jest to niespełna 12 mln złotych na uzbrojenie całych 36 ha wchodzących w skład strefy.

Uzbrojenie oznacza powstanie kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, wodociągów, dróg, parkingów i duża stacja uzdatniania wody niezależna od wodociągów.

- Jeżeli chodzi o gaz i energetykę, to mamy zapewnienia i podpisane umowy, że zostanie to wykonane w odpowiednim momencie - podkreśla wójt gminy Łubowo, Andrzej Łozowski.

Firma, która wygrała przetarg na uzbrojenie terenów, jest na etapie uzgadniania projektu. - Liczymy na to, że w okolicy jesieni pierwsze maszyny wejdą na teren i do wiosny przyszłego roku czy do czerwca mamy zamiar to ukończyć. Niezależnie od tego, firmy po podpisaniu umowy mogą rozpocząć budowę obiektów. Jest to dla nas duża sprawa, o którą walczyliśmy - wyjaśnia A. Łozowski, który podkreśla, żę wszystkie działania związane ze strefą są obecnie pod kontrolą. - Bezrobocie spadło i to jest faktem, ale wielu mieszkańców czy to naszej gminy czy innych dojeżdża do pracy do Poznania lub pod Poznań, często za niskie zarobki. Tracą dużo środków i czasu m.in. na dojazdy. Istotne jest także to, że gmina będzie miała wpływy do budżetu z podatku od nieruchomości, co, mamy nadzieję, przyczyni się do rozwoju gminy. Dzięki temu będziemy mogli dać więcej na inwestycje czy oświatę, czyli na działania, które służą mieszkańcom gminy. - dodaje gospodarz gminy.

Andrzej Łozowski podkreśla, że wiadomość o wpisaniu podstrefy Łubowo do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów nie byłaby możliwa bez wyjątkowo ciężkiej pracy urzędników gminy, a także wyrozumiałości Rady Gminy Łubowo. - Taki komfort psychiczny ma duże znaczenie. Tutaj mamy przykład, że mając na względzie dobro społeczne można razem coś pożytecznego zbudować - zaznacza wójt.

Obszar 36 ha w gminie Łubowo jest dość spory, jak na podstrefę, a jeszcze można go rozbudować w przyszłości. Łącznie jest tam 120 ha gruntu pod inwestycje. Na terenie strefy znajdą się firmy, które zatrudniają poniżej 250 pracowników. - Nie są to wielkie fabryki, ale na pewno duże firmy, z którymi trzeba się liczyć. Jeżeli chodzi o łączną ilość miejsc pracy, to wszystko zależy od specyfiki firm. Mam pewne wskaźniki, ile firm przyjdzie, dlatego można przypuszczać, że w strefie zatrudnienie znajdzie ok. 1200-1300 osób, ale to jest na początek - mówi Andrzej Łozowski, podkreślając, że dużo zależy od rynku pracy.

Przypomnijmy, że w marcu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowę, której beneficjentem jest gmina Łubowo.

Gmina Łubowo planuje zrealizować projekt pn. „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Łubowo przeznaczonych do włączenia do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK - Podstrefa Łubowo”, na który Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dofinansowanie w wysokości ponad 12 mln zł. Łączna wartość unijnego wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (WRPO 2014+) wyniesie przeszło 23 mln zł. W przypadku gminy Łubowo projekt ujęty został w ramy gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI).

- Ta forma wsparcia lokalnej gospodarki jest wciąż aktualna i takie możliwości dajemy w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego naszym beneficjentom. Projekty są zachętą dla inwestorów, aby tu w Wielkopolsce lokowali swoje inwestycje. Ich realizacja pozwoli na stworzenie bardzo atrakcyjnych terenów dedykowanych przedsiębiorcom. Warto podkreślić, że w przypadku gminy Łubowo lokalizacja terenów, która jest silnie związana z drogą ekspresową S5 i jej węzłami działa na wyobraźnię potencjalnych inwestorów - powiedział marszałek Marek Woźniak, życząc jednocześnie beneficjentom udanych realizacji przedsięwzięć.

Środki z Unii Europejskiej

Nadrzędnym celem projektu jest wzrost rozwoju gospodarczego i konkurencyjności gospodarki gminy poprzez udostępnienie potencjalnym inwestorom dobrze przygotowanych terenów inwestycyjnych, poprawę warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym wzrost liczby przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Warto przypomnieć, że OSI ośrodków subregionalnych to dodatkowe koperty finansowe przewidziane w ramach WRPO 2014+ na przedsięwzięcia związane z eliminowaniem barier rozwojowych miejskich obszarów funkcjonalnych: Piły, Konina, Leszna i Gniezna. Wysokość puli środków dla poszczególnych OSI została wyznaczona na podstawie liczby mieszkańców tych obszarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto