Co ma wspólnego Lazurowe Wybrzeże z niedzielną tragedią na Jeziorze Zaleskim w Złotowie? Okazuje się, że całkiem sporo. Chodzi bowiem o ratowników, których zabrakło tego dnia nie tylko na złotowskim kąpielisku.

- We Francji polski ratownik zarobi w miesiąc 3000 euro, podczas gdy w Polsce 1500 złotych to już wysoka stawka - mówi Stefan Jerynkicz, szef chodzieskiego WOPR. - Tyle można jeszcze zarobić na kąpielisku nad jeziorem, bo nad morzem stawki są kompletnie żenujące.

Rok temu nad Bałtykiem płacono ratownikom nawet 200 złotych na miesiąc. Ten sezon nie zapowiada się lepiej; nic dziwnego, że brakuje chętnych. W minioną sobotę w Dźwirzynie był strzeżony tylko 100-metrowy odcinek plaży, dalej stała już tabliczka "Kąpielisko niestrzeżone".
Na plaży przy ulicy Jeziornej nad Jeziorem Zaleskim, gdzie utonął 16-latek, ratownicy pojawią się dopiero 1 lipca.

- Nie mieliśmy najmniejszych szans już teraz uruchomić tego kąpieliska jako strzeżone - mówi Sławomir Wilowski, dyrektor Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej. - Do ostatniej chwili mieliśmy kłopot ze skompletowaniem ratowników, choć zrobiliśmy wszystko, żeby ich znaleźć.
Już w maju złotowski WOPR zorganizował kursy na młodszego ratownika i ratownika WOPR. Zgłosiło się dziesięciu chętnych, tyle że żaden z nich nie miał ukończonych 18 lat. Już w kwietniu w szukanie ratowników włączył się Powiatowy Urząd Pracy, który był chętny zorganizować szkolenie na ratownika i młodszego ratownika WOPR. Żeby szkolenie mogło się odbyć, potrzebnych było tylko sześć osób.

- Zgłosiła się tylko jedna - mówi Lucyna Janiak, zastępca dyrektora złotowskiego PUP. - Faktem jest, że niewiele osób spełnia nawet tak podstawowy warunek, jak posiadanie ważnej legitymacji członka WOPR z poświadczeniem lekarskim o zdolności do pracy w charakterze ratownika. Tyle że innych wymogów przy takim szkoleniu nie mogliśmy postawić.

Brak zainteresowania szkoleniem Lucyna Janiak tłumaczy jeszcze w jeden sposób.
- To jest praca sezonowa, a bezrobotni są głównie zainteresowani pracą przez cały rok - mówi.
Na dwóch plażach w Złotowie będzie pracowało tylko dwóch miejscowych; jednego ratownika ZCAS ściągnął z Poznania, a drugiego w Leszna. To jednak są studenci, na których trzeba poczekać, aż skończą sesje. Dlatego umowę mogą podpisać dopiero od 1 lipca.

strona: 1 z 2 następna strona »

Komentarze (15)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

joł (gość)

to Ty zamilcz dziewcze. Skakałem do wody ale jak byli ratownicy. Zawsze myślałem racjonalnie a nie jak "szczeniak"

Ola. (gość)

a i nera z Ciebie .
bo nie spożywał żadnego alkoholu ,więc koledzy nie mogli go zatrzymać bo nawet nie był po % ..
więc najpierw się trochę dowied kolego,a potem sie wypowiadaj .Chociaż najlepiej byłoby gdybyś przemilczał tą sprawę ..
i uszanował ;]

Ola. (gość)

Tak ?
a ja popieram myszke ;]
jak nie robiłeś takich głupich rzeczy to serdecznie współczuje Ci dzieciństwa Tobiasz.. ;]
bo ja nie chciałambym sobie w wieku 16 lat zabronić skakać do wody .;]
nie masz szacunku to nie pisz tu i tyle ..
'
Spoczywaj ;( [*]

joł (gość)

Myszka idz do nory się schowaj. nie ubliżaj mi bo zgłoszę przestępstwo w sieci. i nie wyżywaj się na mnie. Ja mam 20 lat i jakoś głupich rzeczy nie robiłem

myszka (gość)

Tobiasz jesteś joł \' byłeś ? widziałeś ? nic nie wiesz ... kretyni tacy jak ty nie powinni mieć dostępu do internetu . Weż spray i napisz na swoim domu ; tu mieszka idiota , który nie szanuje nawet zmarłych \" KAŻDY MIAŁ KIEDYŚ 16 LAT ...i robił rózne głupie rzeczy . Jedna wiadomosć dla twojego pustego mózgu nie pił i nie ćpał ... tak wykazała sekcja .. i wiesz co .. sam jesteś nienormalny ..

joł (gość)

a co on nie normalny był? nie widzial że nie ma ratowników? wiem że przeżywacie śmierć kolegi ale nie do przesady!! nie róbcie wioski. on miał 16 lat a nie 6. Więc raczej wiedzial co robi, tym bardziej że wcześniej spożywał alkohol. Dlaczego koledzy którzy z nim byli wtedy nie przemówili mu do rozsądku żeby nie skakał do wody po %% tym bardziej jak nie ma ratowników? dlaczego dopiero teraz wszyscy kozacza? nera z WAS ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

jan (gość)

Żal chłopaka, ale co to znaczy "strzeżona plaża bez ratowników" ? To taka wódka bezalkoholowa czy jak... Tu wyłazi cały brak matury z matematyki i logicznego myślenia. Albo strzeżony (są ratownicy i dobrze wykonują swoje obowiązki) albo nie strzeżony (nie ma ratowników albo i są ale olewają sprawę albo inne takie)

Em (gość)

http://w477.wrzuta.pl/film/a7EvhYDLuyl/tomek_jagla_-_przyjaciel_na_zaw.
ehh.....;[[[[ [*}

N.... (gość)

Ty jakis glupi jestes....
Debil..
Slowa do Tobiasza jol...
Nawet nie wiesz co sie stalo a gadasz brednie.. ;(((

Bydgoszczanka (gość)

Współczuję [ * ] Wiem co to znaczy stracić przyjaciele , który utonoł ; (
sami stacilismy w zeszłe wakacje dokłądnie za dwa dni bd rok przyjaciela ; (
[ * ] Spij słodko ; (

Więcej na temat: