Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwór w Rzemiechowie - dawna siedziba rodu Chełkowskich lata świetności ma już za sobą

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Rzemiechów to mała wieś w gminie Kobylin, w której znajduje się perełka, czyli dawny dwór rodu Chełkowskich. Poznajcie jego historię.

Spis treści

XVI wieczna wieś pod Kobylinem

Rzemiechów nad Orlą należał w początkach XVI w. do Starkowieckich, którzy byli właścicielami m.in. położonego nieopodal Starkówca. Ostatnim męskim potomkiem rodu był jezuita Stanisław Starkowiecki. Po nim dobra rzemiechowskie nabyli w 1677 r. Naramowscy, a później ziemie przechodziły do Walknowskich, Sokolnickich i Chełkowskich. Naramowscy kupili Rzemiechów, Łagiewniki i Starkówiec w zastaw kredytu, dlatego stracili je w 1699 r., natomiast Katarzyna Walknowska wychodząc za mąż za Kazimierza Sokolnickiego wniosła Rzemiechów do majątku. Od początku istnienia wsi był tam mały folwark. W XVI w. i XVII w. kmieci było niewielu, np. w 1527 r. było ich tylko dwóch, a w 1728 r. - już żadnego. Zdaniem wybitnego archiwisty Józefa Łukaszewicza, zarówno Starkowieccy, Naramowscy, jak i Walknowscy (czyli w wiekach od XVI do XVIII) posiadając inne dobra, nie mieszkali w Rzemiechowie. Dlatego wieś często wydzierżawiano. W 1708 r. dzierżawił ją Jan Czeluściński, w 1715 r. - Antoni Olszowski, a w 1753 r. - Karger. Dopiero Sokolniccy zamieszkali w dworku, który wznieśli pod koniec XVIII w. Skromny dworek miał kapliczkę i osobnego kapelana. 15 kwietnia 1787 r. w tej kaplicy odbył się ślub Jadwigi Sokolnickiej z Damascenem Borzęckim, a wesele było tak huczne, iż miało "ich szczupły dwór ledwie wszystkich mógł pomieścić". W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815–1848) miejscowość należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie krotoszyńskim w rejencji poznańskiej. Rzemiechów należał do okręgu kobylińskiego tego powiatu i stanowił część majątku Kuklinów, którego właścicielem był wówczas Józef Chełkowski.

Majątki Chełkowskich w okolicy

Chełkowscy herbu Wczele, czyli Felicja z Wężyków (1845-1932) i Franciszek (1839-1893) ze Staregogrodu zakupili w 1886 r. Śmiełów powiększając swój majątek. Ich synem był Józef Chełkowski (1868-1954), który podzielił majątek pomiędzy dzieci. Sam rezydował w Kuklinowie. Jego synami byli m.in. Szczęsny Chełkowski (1899-1977) posiadał dobra z Dzierżanowie, Michał Chełkowski (1912-2003) w Rzemiechowie, Krzysztof Chełkowski (1909-1994) w Starymgrodzie, a Wojciech Chełkowski (1908-1983) - w Lipowcu.

Dwory Chełkowskich

Legenda głosi, że Chełkowski podzielił majątek i wybudował każdemu z dzieci dwór. Dwór w Kuklinowie spłonął w 1945 r., dwór w Dzierżanowie został rozebrany w 2016 r., dwór w Starymgrodzie jest częściowo zamieszkały, a dworki w Rzemiechowie i właśnie Lipowcu niszczeją. Obecny dwór w Rzemiechowie powstał na przełomie XIX i XX w. O wcześniejszym wiemy niewiele. Za czasów Sokolnickich w dworze znajdowała się kapliczka z kapelanem. Teraźniejszy dwór jest murowany, piętrowy oraz kryty czterospadowym dachem i fasadą skierowany na południe. Wejście poprzedzone jest gankiem. W czasach Chełkowskich dwór otoczony był parkiem, który miał ok. 3,3 ha. Obecnie zachowało się ok. 0,8 ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto