Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14 powodów za które można lubić Złotów. A może więcej?

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Zabudowa miejska – wiele osób może być dumnych z wyglądu uliczek, wyremontowanych i zadbanych budynków, zwartości zabudowy i mikroklimatu miasta. Mamy w zasadzie wszędzie blisko czego mogą pozazdrościć złotowianom mieszkańcy dużych miast
Zabudowa miejska – wiele osób może być dumnych z wyglądu uliczek, wyremontowanych i zadbanych budynków, zwartości zabudowy i mikroklimatu miasta. Mamy w zasadzie wszędzie blisko czego mogą pozazdrościć złotowianom mieszkańcy dużych miast Jacek Grzesiak
Dlaczego lubimy Złotów? Wracamy tu chętnie, a niektórzy nawet wyjeżdżają z niego niechętnie ciesząc się spokojem i małomiasteczkową niespiesznością. Wielu przyjeżdżających do miasta po wizycie jest nim zachwycona i chętnie później wraca. A dlaczego my - „lokalsi” lubimy Złotów? A może, co sprawia, że miło nam się tu przebywa i chętnie wraca. Pewnie każdy z nas ma jakiś inny ulubiony powód aby lubić Złotów. Poniżej pozbieraliśmy kilka tych najpewniejszych i najbardziej oczywistych – wizualnych powodów. A może macie też inne, o których warto wspomnieć.

Zwierzyniec

Zwierzyniec bądź zwierznik powstał w latach dwudziestych XVIII wieku. Zaprojektowany w naturalnych walorach przyrodniczych między Jeziorem Zaleskim, Jeziorem Miejskim i rzeką Głomią, jest rezerwatem unikalnej roślinności, drzewostanu, ptaków i innych zwierząt. Park zaprojektował znany wówczas w całej Europie nadworny ogrodnik królów pruskich Peter Josef Lenne.

Promenada nad Jeziorem Miejskim

Ulubione miejsce dla osób spragnionych aktywnego wypoczynku. Pieszo lub rowerem, spacerkiem albo lekkim truchtem okrążyć można Jezioro Miejskie o powierzchni ok. 47 ha. Promenada (szlak pieszo-rowerowy) ma długość 4 km, szerokość 4 m i jest w całości oświetlona. Po drodze mijamy drewnianą kładkę nad rzeką Głomia, „Kaczkomat” w którym za drobną opłatą można zaopatrzyć się w karmę dla ptactwa wodnego oraz platformę widokową, z której można oglądać panoramę miasta. Trakt podzielony jest na część przeznaczoną do ruchu pieszego i rowerowego.

Półwysep Rybacki

Rozległy teren zielony i rekreacyjny. Znajdziemy tu roślinny labirynt, tablice informacyjne o historii miasta, rodów władających Złotowem oraz odkryciach archeologicznych, związanych ze zburzonym przez Szwedów złotowskim zamkiem. Na Półwyspie znajduje się siłownia zewnętrzna, „street workout” oraz rozbudowany plac zabaw dla dzieci, z urządzeniami rekreacyjnymi dedykowanymi osobom niepełnosprawnym.

Zagroda Krajeńska

Odwiedzić możemy również skansen etnograficzny - Zagrodę Krajeńską - obejmującą chłopską chatę, drewnianą stodołę i oborę. Znajduje się tu również czynna kuźnia wraz z zasilającym ją kołem wodnym oraz wypożyczalnia rowerów miejskich. W sezonie wiosenno-letnio- jesiennym w zagrodzie odbywają się liczne spotkania, wystawy i koncerty.

Jeleń

Stojący na rondzie tuz przy ratuszu miejskim pomnik jelenia codziennie o godz. 12.00 pomnik jelenia wykonuje obrót wokół własnej osi przy akompaniamencie porykiwań godowych, sygnałów myśliwskich i hejnału miejskiego.

Usytuowanie pomiędzy jezioram

Miasto otoczone jest pięcioma jeziorami o bardzo bogatym środowisku przyrodniczym, stwarzającymi dobre warunki do uprawiania turystyki wodnej i wędkarstwa.
Jeziora należą do typu rynnowego. Występują w rynnach polodowcowych, są wąskie, długie, kręte i głębokie. Jeziora tego typu najczęściej występują w jednym ciągu. Tak też jest właśnie w przypadku złotowskich jezior. Osią łączącą wszystkie jeziora jest rzeka Głomia, która przepływa przez jeziora: Baba, Miejskie ( połączone z Zaleskim rowem), a z jeziorem Burmistrzowskim łączy ją Kanał Śmiardowski.

Kościół, zabytki

Może i nie ma ich w naszym mieście zbyt wiele, ale za to te które są bardziej widać i jesteśmy z nimi związani. Szkoda tylko, że Zamku Działyńskich jeszcze nie udało się miejsko uregulować i będąc w mieście właściwie do niego nie należy.

Barokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowany w latach 1661-64 przez wojewodę poznańskiego Andrzeja Karola Grudzińskiego. Centralną część ołtarza głównego stanowi obraz "Koronacja Najświętszej Marii Panny" wykonany w 1666 roku przez malarza Paulusa Hacka.

Pałac Działyńskich z przełomu XVIII/XIX wieku wybudowany w stylu klasycystycznym wraz z zespołem parkowym, przebudowany w latach 30 – tych XIX wieku z inicjatywy Hohenzollernów, według projektu pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla.

Poewangelicki kościół pw. św. Stanisława Kostki na Placu Kościuszki wybudowany w latach 1829-30 w stylu klasycystycznym, według projektu pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Obok kościoła znajduje się gmach dawnego sądu z czerwonej cegły z 1866 roku (dziś areszt śledczy).

Neogotycki kościół św. Rocha z 1904 r.-przy kościele znajdują się nieczynny cmentarz ewangelicki, na którym w 1998 roku wybudowano lapidarium, oraz cmentarz wojenny żołnierzy poległych w walkach o Złotowszczyznę w 1945 roku.

Muzeum Ziemi Złotowskiej usytuowane w zabytkowym budynku szachulcowym z II połowy XVIII wieku. Muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne związane ze Złotowem i okolicą.

Ratusz miejski wybudowany w 1914 roku według projektu Adolfa Behra

Ścieżki rowerowe

Miasto oplecione jest wręcz trasami rowerowymi, wiele z nich przebiega przez sam środek Złotowa. W sezonie po mieście zdecydowanie łatwiej i szybciej jest się poruszać przez miasto rowerem przystosowanymi do tego ścieżkami rowerowymi niż autem. Dla niektórych rowerzystów okres zimowy również nie stanowi problemu i jeżdżą rowerami przez cały rok. Planuje się ciągłe rozbudowywanie połączeń i tras rowerowych.

Kąpieliska miejskie

W 2020 roku na terenie miasta Złotowa zostały zorganizowane 2 kąpieliska zlokalizowane na Jeziorze Zaleskim: kąpielisko miejskie w Złotowie przy ul. Jeziornej, oraz kąpielisko miejskie w Złotowie przy ul. Wioślarskiej. Szkoda tylko że od jakiegoś czasu rok w rok w sezonie letnim coraz częściej pojawia się problem sinic.

Parki

Złotów słynie z zieleni, ale bijącymi w mieście zielonymi sercami są właśnie parki. Jest ich tutaj aż 8 co jak na około 20 tysięczne miasto jest znaczną ilością.
Park Zwierzyniec, Park miejski przy al. Piasta, Park miejski przy al. A. Mickiewicza, Park pałacowy przy ul. Jastrowskiej, Park Europejski przy Alei Rodła, Park Miejski przy ulicy Szpitalnej, Park Pamięci przy ul. Staszica, oraz na razie bezimienny nowy park przy ul. Mokrej nad jeziorem Baba.

Zabudowa miejska

Wiele osób może być dumnych z wyglądu uliczek, wyremontowanych i zadbanych budynków, zwartości zabudowy i mikroklimatu miasta. Mamy w zasadzie wszędzie blisko czego mogą pozazdrościć złotowianom mieszkańcy dużych miast

Obiekty sportowe

Hala widowiskowo-sportowa „Złotowianka” przy ul. Bohaterów Westerplatte 9a
Oddana do użytku w 2009 roku. Obiekt jest wyposażony w boisko główne (umożliwiające grę w futsal, siatkówkę, koszykówkę), salę kondycyjną, ściankę wspinaczkową o wysokości 10 m, zaplecze techniczno-magazynowe i szatniowe. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Posiada trybuny na ponad 500 miejsc siedzących z możliwością zwiększenia o dodatkowe 200 miejsc. Można tu organizować przedsięwzięcia widowiskowo-rozrywkowych, koncerty, wystawy oraz różnorodne imprezy sportowe.
Parametry: całkowita powierzchnia 2686,27 m², powierzchnia użytkowa 2136,14 m², kubatura 20693 m³, wymiary obiektu 53,89 m x 36,04 m x 13,35 m, wymiary boiska – 44 m x 24 m,  powierzchnia sali kondycyjnej – 84,70 m².

Złotowskie lodowisko - to 600 m2 lodu. Na miejscu można skorzystać z szatni, automatu z gorącymi napojami oraz wypożyczalni, która wyposażona jest w ponad 120 par łyżew. W sezonie zimowym to jedna z najbardziej ulubionych atrakcji złotowian w każdym wieku.

Basen Laguna – całoroczna atrakcja która ma wielu swoich zwolenników.

Euro Eco Festiwal

Wcześniej Euro Eco Meeting. Największe wydarzenie w Złotowie odbywające się cyklicznie od 1995 roku w każdy pierwszy weekend lipca

Jacek Grzesiak

info UM Złotów, JG, Wikipedia
Foto; Jacek Grzesiak, Urząd Miejski Złotów, FLYFOTO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto