Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 lat minęło... jak jeden dzień! Poznaj historię "Tygodnika Pilskiego"

Martin Nowak
Tygodnikowi Pilskiemu stuknęło właśnie 40 lat! Tak długą historią może poszczycić się niewiele gazet w kraju. Jak zmieniał się Tygodnik na przestrzeni tych lat?

Spełniły się powszechne postulaty i oczekiwania mieszkańców województwa pilskiego. Witamy dziś z radością i nadzieją ukazanie się nowego pisma - Tygodnika Pilskiego. Jest to dużej wagi wydarzenie o charakterze politycznym, społecznym, a rangi dodaje mu fakt, że periodyk, którego pierwszy numer właśnie otrzymujemy, nosi miano pisma Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - tymi słowami zaczynał się wstępniak na okładce pierwszego numeru Tygodnika Pilskiego, który ukazał się 25 listopada 1979 roku.

Pierwszy numer Tygodnika miał duży format A-3 i kosztował 4 złote.

- Spodziewamy się wreszcie dobrej publicystyki, podnoszącej najistotniejsze problemy rozwoju, celnie trafiającej w społeczne zapotrzebowania i ludzkie zainteresowania - czytamy we wstępniaku.

Siedzibę redakcji ulokowano w budynku przy ul. Okrzei 7a. Pracowało tam 16 osób, w tym 11 dziennikarzy i fotoreporter.

Po wprowadzeniu stanu wojennego druk Tygodnik Pilski został wstrzymany. Pierwszy numer po dwumiesięcznej przerwie ukazał się 12 lutego 1982 r. Po wypadkach sierpniowych nic już nie było jednak takie samo. Mimo ostrej cenzury, na łamach Tygodnika dziennikarze nie unikali trudnych tematów i zawsze starali się być blisko zwykłego człowieka.

Zmiany ustrojowe przyniosły zmianę wydawcy ,,Tygodnika Pilskiego”. Dziennikarze gazety założyli Pracowniczą Spółdzielnię Wydawniczo-Prasową ,,Akapit’’, która otrzymała prawa do tytułu.

Lata 90. były dla Tygodnika ciekawe i burzliwe. Gazeta zyskała wtedy niezależność i stała się pismem opiniotwórczym. Wielokrotnie zmieniał się jej format, na łamach na stałe pojawił kolor. Zmieniali się też wydawcy.
W 1998 roku prawa do tytułu nabyła Pilska Oficyna Wydawnicza. Od tamtej pory Tygodnik Pilski był sprzedawany z “Głosem Wielkopolskim”, a od 2003 roku z “Gazetą Poznańska”.

To była nowa jakość na rynku, bo czytelnik w tej samej cenie otrzymywał dwie gazety. Wtedy też Tygodnik zmienił siedzibę i przeniósł się na al. Wojska Polskiego 26, gdzie do tej pory mieści się nasza redakcja.
Od 2006 roku gazeta ponownie ukazuje się z “Głosem Wielkopolskim”. Jej wydawcą jest Grupa Wydawnicza Polskapresse. Od październiku 2007 roku “Głos Wielkopolski” ukazuje się jako mutacja “Polska The Times”, a wraz z nim Tygodnik Pilski dołączył do europejskiej rodziny.

Tygodnik nie stoi w miejscu, ale ciągle się rozwija nie tylko w prasie, ale także w internecie. Na naszym portalu pila.naszemiasto.pl codziennie można znaleźć nowe informacje o tym, co dzieje się w Pile i okolicach. Prężnie działamy także na Facebooku, dlatego nie sposób nas nie zauważyć.

Co jakiś czas wydajemy też 12-stronicowe dodatki na przykład Piła Nasze Miasto, Czarnków Nasze Miasto czy Trzcianka Nasze Miasto. Są to gazety bezpłatne. Poza tym jesteśmy zaangażowani w szereg innych różnych projektów.

</floki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto