Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Bezpieczny senior" policjanci złożyli wizytę w ŚDS w Sypniewie

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Osoby starsze, które są samotne, schorowane i ufne, narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustów, naciągaczy i złodziei. By ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz im zapobiec policjanci realizują działania profilaktyczno-edukacyjne pn. „Bezpieczny Senior”.

Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie mieszkańców powiatu złotowskiego na różnego rodzaju zagrożenia czyhające na osoby starsze. Zależy nam na szeroko pojętej edukacji dla bezpieczeństwa w codziennym życiu.

W ramach akcji dzielnicowi z Komisariatu Policji spotkali się z seniorami i pensjonariuszami Środowiskowego Domu Samopomocy w Sypniewie i rozmawiali z nimi na temat różnego rodzaju zagrożeń, metodach przeciwdziałania lub też reagowania na nie. W ramach spotkania mł. asp. Tomasz Idzik opowiedział o częstej technice stosowanej przez oszustów, która ulega ciągłej modyfikacji. Uczestnicy prelekcji poznali sposoby działania przestępców metodą „na wnuczka”, na policjantów CBŚP, Prokuratora czy też inne instytucje zaufania publicznego, które mają rzekomo rozpracowywać szajkę oszustów, czy też grupę hakerów atakujących konta bankowe. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców lub pomogą osobie najbliższej uniknąć więzienia. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Poznanie mechanizmu działania z pewnością uchroni naszych seniorów przed wprowadzeniem w błąd i niewłaściwym rozporządzeniem zgromadzonych środków finansowych. Dzielnicowy Tomasz Idzik zwrócił też, uwagę, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych oraz osób, które oferują "intratne" produkty, bowiem zazwyczaj ich cel jest jeden - dokonać kradzieży mienia.

Sierżant Sztabowy Dominik Nogalski omówił zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, sposób korzystania z tego narzędzia. Krok po kroku objaśnił jak mapę znaleźć, otworzyć i prawidłowo nanieść niepokojące zdarzenie. Funkcjonariusz podkreślił, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wykorzystywana świadomie i odpowiedzialnie stwarza niespotykane dotychczas możliwości skutecznej reakcji służb, szczególnie na uciążliwe i trwale powtarzające się sytuacje doskwierające członkom społeczności lokalnej.

Kolejny jakże ważnym tematem omawianym przez policjantów były kwestie bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Jesień bowiem to czas, któremu towarzyszą trudne warunki pogodowe. Pogarsza się widoczność. Trzeba mieć świadomość tego, że pieszy widzi samochód doskonale, bo jest on w pełni oświetlony, zaś widoczność pieszego jest ograniczona. Policjanci zachęcali więc seniorów do noszenia elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym.

KPP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto