Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bardzo słabe wyniki wielkopolskich gimnazjalistów

Katarzyna Sklepik
S. Seidler
Uczniowie trzecich klas gimnazjów poznali wyniki, jakie uzyskali z egzaminów z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej. Nie jest za wesoło. Takich słabych wyników gimnazjaliści jeszcze nie mieli.

Maksymalnie uczeń mógł zdobyć 100 punktów. Średnia naszego województwa wyniosła 47,07 punktów i jest o pięć punktów niższa niż w roku ubiegłym. Z części humanistycznej zdobyli 23,69 punktów (w ubiegłym roku 29,11), a z części matematyczno-przyrodniczej 23,38 punktów (w ubiegłym roku 23,35).

SPRAWDŹ WYNIKI:
CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA
CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA
JĘZYK NIEMIECKI
POZOSTAŁE JĘZYKI OBCE
JĘZYK ANGIELSKI

Czytanie ze zrozumieniem nie sprawia wielkopolskim gimnazjalistom problemów, gorzej już gdy muszą przeprowadzić analizę tekstu czy wyciągać wnioski. Kłopoty sprawia im jeszcze tworzenie własnego tekstu. Uczniowie piszą coraz bardziej poprawnie, ale w dalszym ciągu mają kłopoty z interpunkcją. I co najważniejsze nie potrafią argumentować.

Gimnazjaliści radzą sobie z wyszukaniem i korzystaniem z informacji. W dalszym ciągu ogromną trudność sprawia im rozwiązywanie zadań złożonych i obliczanie procentów. Nie znają też jednostek.

Trochę lepiej jest z językami obcymi. Średnia z angielskiego wynosi - 28,08 , z niemieckiego - 27,52 , z francuskiego - 34,14 , z rosyjskiego - 16,10 i z hiszpańskiego - 41,56. Mimo to, wyniki tegorocznych testów językowych są słabsze niż w roku 2009 i 2010.

Teraz wyznacznikiem tego, czy uczeń dostanie się do wymarzonej klasy nie jest tylko wiedza i umiejętności. Największy wpływ na "dostanie miejsca" w wybranej szkole ma liczba punktów jaką gimnazjalista uzyskał z testów i ocen na świadectwie. Dlatego punkty z egzaminów są dla nich bardzo ważne.

- Ci uczniowie, którzy nie są zadowoleni z liczby punktów jaką zdobyli na teście i wiedzą, że mogą one zaważyć na dostaniu się do wybranych wcześniej liceów czy techników mogą wybrać inne szkoły, mają jeszcze czas na zmianę – mówi Piotr Mróz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto