MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie dnia dzisiejszego. Kobiety Złotowszczyzny w 100-lecie Niepodległości Polski

Wanda Bihun
Z cyklu "Kobiety Złotowszczyzny", z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski i 100-lecia odzyskania praw wyborczych przez kobiety, 30 maja odbyło się pierwsze spotkanie "Bohaterowie dnia dzisiejszego", na które zostały zaproszone osoby opiekujące się niepełnosprawnymi.

Spotkanie, będące pierwszym z cyklu "Kobiety Złotowszczyzny", zgromadziło nie wielką liczbę zainteresowanych, mimo plakatów rozwieszonych w całym mieście. Negatywny wydźwięk spotkania miało również to, że nie przybył na nie burmistrz Adam Pulit, który wcześniej przyjął zaproszenie jego organizatorek i wyraził chęć uczestniczenia w nim.

Wśród zaproszonych gości była Katarzyna Klaczyńska, współwłaścicielka Zabajki2 i wiceprezes fundacji Złotowianka, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej Dorota Staszewska oraz dwie przedstawicielki złotowskiego MOPS-u.

Na spotkanie przybyła również z Piły Iwona Kamińska-Lech, Pełnomocniczka Kongresu Kobiet Piła 2018, której mottem przewodnim są słowa Madeleine Albright, amerykańskiej sekretarz stanu: „W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie wspierają innych kobiet”.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez osoby zainteresowane - opiekunów dzieci niepełnosprawnych i samą niepełnosprawną - licznych, wciąż nie rozwiązanych, podstawowych, codziennych problemów, z którymi muszą się zmierzyć niepełnosprawni. Wysokie krawężniki, brak wind w instytucjach publicznych i urzędach, niemożność korzystania z huśtawki dla niepełnosprawnych (brak klucza) czy brak darmowych biletów na basen dla opiekunów. Ale zwracano też uwagę na brak rozwiązań systemowych w naszym regionie dotyczących opieki stomatologicznej dla dzieci m.in. z porażeniem, braku zatrudniania osób niepełnosprawnych czy trudności w uzyskaniu pomocy materialnej dla nich.

W toku dyskusji, jaka rozwinęła się po przedstawieniu bolączek, z którymi borykają się opiekunowie osób niepełnosprawnych, w większości kobiety, wypłynął jeden ważny wniosek. Aby ich głos był bardziej słyszalny w społeczeństwie powinna być zatrudniona w Urzędzie Miasta osoba niepełnosprawna. Być może powinna powstać też rada, wzorem Rady Seniorów czy Rady Młodzieży, która na gorąco przekazywała by problemy tych osób burmistrzowi.

Na spotkaniu, które prowadziła Ewa Sobczyk, pojawiła się tez informacja, że we wrześniu będzie w Złotowie na turnusie rehabilitacyjnym Iwona Hartwig, liderka protestu rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sejmie. Obecni wyrazili aprobatę na zorganizowanie spotkania z panią Hartwig.

Konkluzja spotkania, jaka nasuwa się w Roku Praw Kobiet, jest jedna: kobiety powinny dbać o siebie wzajemnie, będąc w stanie najlepiej zrozumieć swoje problemy, a w potrzebie być dla siebie prawdziwym wsparciem i zrozumieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto