MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chroń się przed rakiem piersi. Skorzystaj z bezpłatnej mammografii w Lęborku

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Warto skorzystać z wizyty mammobusa, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.
Warto skorzystać z wizyty mammobusa, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia. Karolina Stańczak
Kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały mammografii, będę miały okazję zbadać się bezpłatnie w Lęborku. W piątek 10 maja przyjedzie mammobus zaopatrzony w najwyższej klasy sprzęt do badania piersi, który stanie przy Kauflandzie. Wcześniej należy zapisać się na badanie.

Bezpłatna mammografia w Lęborku

Już wkrótce, bo w piątek 10 maja do Lęborka przyjedzie mammobus. To będzie okazja do bezpłatnego zbadania piersi dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały mammografii. Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Ważne jest więc, aby regularnie się badać.

- Mammografia to badanie rtg, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. – Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian, w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

Z danych naukowych wynika, że rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy.

- Niepokoić powinny zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie, a także wydzielina z brodawki - surowicza lub zabarwiona krwią oraz guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Uważać należy też na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą - wylicza dr Sławomir Maciejski. - Warto jednak wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania lekarskiego.

Rejestracja na badanie

Aby skorzystać z finansowanej przez NFZ mammografii wystarczy wcześniej zarejestrować się, a na badanie wziąć ze sobą dowód potwierdzający tożsamość. Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie.

Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej.

Także 10 maja mammobus zaopatrzony w najwyższej klasy sprzęt do badania piersi przyjedzie do mieszkanek Słupska (przy Kauflandzie, ul. Kołłątaja 25) i do Łęczyc (przy Zespole Szkół, ul. Topolowa 1).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto