Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężki czas dla skóry

(ama)
Zimą skóra twarzy narażona jest na stały stres klimatyczny: ze względu na duże zmiany temperatury, nadmierne wysuszenie w nagrzanych pomieszczeniach, odmrożenia, lodowaty wiatr itp.

Zimą skóra twarzy narażona jest na stały stres klimatyczny: ze względu na duże zmiany temperatury, nadmierne wysuszenie w nagrzanych pomieszczeniach, odmrożenia, lodowaty wiatr itp. Dodatkowo sytuację pogarsza niedostatek składników odżywczych jako efekt diety uboższej w witaminy i mikroelementy. W rezultacie skóra traci dobrą kondycję, staje się odwodniona, przesuszona, matowa i szorstka, zmniejsza się jej elastyczność, a naskórek łuszczy się.

Dlatego właśnie zimą ważne jest stosowanie specjalnych, zimowych preparatów pielęgnacyjnych, które odpowiednio ochronią skórę przed skutkami chłodu i wiatru, a także nawilżą ją i odżywią.

Kremy nawilżająco-ochronne, sztyfty ochronne do ust, szampony, balsamy i maseczki regenerujące do włosów - oto preparaty, których nie może zabraknąć w naszej zimowej kosmetyczce.

O czym musisz pamiętać przy robieniu zimowego makijażu
Radzi Bożena Ryba, kosmetyczka z Instytutu Piękności Izabella w Katowicach:

1 Na zimę najlepsze są kremy tłuste i półtłuste, które tworzą barierę ochronną osłaniającą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli sięgamy po krem nawilżający, powinien mieć wyraźne oznaczenie, że nadaje się do stosowania przy niskiej temperaturze.

Zimowe kremy ochronne przeznaczone do stosowania w ciągu dnia absolutnie nie nadają się na noc. Wieczorem powinniśmy sięgnąć po krem odżywczy, dzięki któremu skóra będzie mogła się zregenerować.

Wśród preparatów dostępnych w drogeriach wybierajmy te z dużą zawartością witamin (np. A, B, E i D), lecytyny, olejku sojowego, a także - dla złagodzenia i ochrony przed podrażnieniami - z aloesem i rumiankiem. A wszystko po to, aby zregenerować zniszczony przez czynniki atmosferyczne płaszcz lipidowy skóry. Jeżeli codziennie nie dostarczymy jej potrzebnych substancji, skóra stanie się sucha, zmęczona i szara.

Narciarze i amatorzy zimowych wycieczek bezwzględnie powinni sięgać po kremy chroniące przed promieniowaniem słonecznym, z wysokim filtrem UV (nawet 100).

2 Bezwzględnie należy ograniczyć zmywanie twarzy mydłem, które pozbawia skórę tłuszczowej warstwy ochronnej, a zawarte w nim detergenty i substancje zapachowe mogą wywoływać podrażnienia.

Do oczyszczania twarzy (także szyi i dekoltu) najlepsze są mleczka i śmietanki kosmetyczne. Zmywanie koniecznie trzeba zakończyć tonikiem, co pozwoli zachować skórze równowagę kwasowo-zasadową, a także lepiej wchłaniać składniki odżywcze kremów i innych aplikowanych następnie kosmetyków.

3 W mroźne dni nie rezygnujmy z peelingów. Powinniśmy je robić raz na tydzień. Cerę suchą i mieszaną złuszczamy preparatem enzymatycznym, tłustą - peelingiem mechanicznym drobnoziarnistym. Na oczyszczoną peelingiem twarz dobrze jest nałożyć maseczkę nawilżającą.

4 Zadbajmy o odpowiedni podkład. Najlepszy będzie kryjący, który zatuszuje zaczerwienienia i drobne niedoskonałości skóry oraz dodatkowo ochroni przed zimnem. Preparaty o lekkiej konsystencji lepiej zostawmy na lato. Najlepiej wybierać podkład w świetle dziennym, a jego odcień sprawdzać, nakładając go na nadgarstek, a nie dłonie (ich kolor jest zawsze ciemniejszy niż twarzy).

5 Chroń odpowiednimi preparatami usta, które pozbawione gruczołów łojowych są niezwykle wrażliwe na działanie wiatru i mrozu. Na zimę dobre są natłuszczające sztyfty i pomadki ochronne, z dodatkiem olejku jojoby, wazeliny i wosku pszczelego. Dla narciarzy są specjalne pomadki z filtrem UV.

Raz w tygodniu dobrze jest wyszczotkować skórę ust specjalną szczoteczką i posmarować je grubą warstwą miodu. Po 10 minutach tę specyficzną maseczkę po prostu... zjadamy.

6 Nie zapominaj o preparatach do pielęgnacji marznących zimą stóp (balsamy, kremy, talk). Warto wcierać w nie gęste, odżywcze kosmetyki, z masłem shea, arniką i pantenolem. Raz w tygodniu piętom należy się peeling gruboziarnisty.

7 Pamiętaj o skórze dłoni, aby nie uległa odwodnieniu i nie straciła sprężystości. Właściwą ochronę zapewnią im kosmetyki z dodatkiem witamin A, F i E, aloesu, cytryny i gliceryny. Raz na tydzień dobrze jest zrobić sobie peeling dłoni - można skorzystać z preparatów dostępnych na rynku (do całego ciała) albo zrobić potrzebną miksturę samodzielnie w domu, mieszając łyżeczkę oliwy z łyżeczką cukru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto