Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wspólnego ma katastrofa łodzi podwodnej Titan z grami? Więcej, niż myślisz. Zaskakujące fakty i wpływ wydarzenia na rynek

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Wśród tematu ostatniej katastrofy statku Titan pojawiło się zadziwiająco sporo wątków związanych z grami.
Wśród tematu ostatniej katastrofy statku Titan pojawiło się zadziwiająco sporo wątków związanych z grami. Unknown Worlds Entertainment / materiały prasowe
Katastrofa łodzi podwodnej Titan to w ostatnim czasie temat numer jeden w mediach na całym świecie. Co ciekawe i zaskakujące, ma on wiele wspólnego z branżą gier wideo. Okazuje się bowiem, że pojazd miał być sterowany za pomocą popularnego kontrolera, a dzięki nagłośnieniu sprawy zyskiwać zaczęli twórcy niektórych tytułów dostępnych na Steamie. Zobacz, co łączy aferę OceanGate i rynek interaktywnej rozrywki.

Spis treści

Katastrofa statku Titan

Temat łodzi podwodnej firmy OceanGate jest obecnie na ustach mediów na całym świecie. Titan, czyli mała, komercyjna łódź podwodna poszukiwana była od niedzieli, kiedy to stracono z nią łączność po ponad półtorej godziny od wypłynięcia w podróż na dno Atlantyku. Celem ekspedycji było zwiedzenie wraku legendarnego Titanica i uczestniczyło w niej pięcioro ludzi. Wszyscy zostali uznani za zmarłych, a na światło dzienne wychodzą szokujące fakty.

Kontroler do gier w łodzi podwodnej

Okazało się między innymi, że dyrektor firmy OceanGate, jak i kierownik wyprawy, Stockton Rush, w programie CBS Sunday Morning z 2022 roku chwalił się tym, że jego dzieło jest niezwykle proste w budowie. Na jej pokładzie znajdować się miał „tylko jeden przycisk”. Najciekawsze jest jednak to, że podczas prezentacji swojego dzieła w programie biznesmen oświadczył, że całość kontroli nad łodzią odbywa się za pomocą... pada do gier. Logitech F710 Wireless, bo o ten model urządzenia chodzi, został wydany w 2010 r. i nie jest produktem najwyższej jakości. W Polsce kosztuje on około 200 zł.

Iron Lungs z niespodziewanym wzrostem sprzedaży

Na fali rozgłosu na temat katastrofy Titana wydarzyła się jeszcze jedna niespodziewana rzecz związana z grami komputerowymi. Gracze chcący wcielić się w sytuację zaczęli interesować się tytułami o podobnej tematyce. Jedną z „ofiar” tej sytuacji został David Szymanski, twórca Iron Lung. Jest to pierwszoosobowa gra z 2022 roku, w której gracz kontroluje bezimiennego skazańca, który bada ocean krwi na opuszczonym księżycu w małej, zardzewiałej łodzi podwodnej zwanej „Żelaznym płucem”. Całość utrzymana jest w atmosferze horroru.

Deweloper sam przyznał, że nie czuje się z tym faktem komfortowo, dzieląc się wykresem wzrostu sprzedaży na swoim Twitterze.

Gry w dużej promocji

Z szumu medialnego zdecydowali się również skorzystać inni deweloperzy. Rynek zareagował szybko, i gry dostępne na Steam i w innych sklepach cyfrowych, traktujące o tematyce łodzi podwodnych, niespodziewanie zaczęły spadać w cenie.

  • Submarine Titans, czyli strategiczna gra czasu rzeczywistego, w której kierujemy losami floty łodzi podwodnych, oferowana jest teraz w cenie 3,59 zł (wcześniej 17,99 zł) w serwisie GOG.
  • Jeszcze kilka godzin temu Subnautica, czyli gra survivalowa, osadzona na obcej, oceanicznej planecie, w której dużą częścią zabaw jest przetrwanie w łodzi podwodnej, również oferowana była w sporej przecenie. Wygląda jednak na to, że deweloperzy wycofali ofertę pod naporem opinii publicznej.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co wspólnego ma katastrofa łodzi podwodnej Titan z grami? Więcej, niż myślisz. Zaskakujące fakty i wpływ wydarzenia na rynek - GRA.PL

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto