Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki WRPO 2007-2013 region jest piękniejszy i bogatszy

Monika Kaczyńska
Wyróżnienia odebrali beneficjenci funduszy unijnych i przedstawiciele najbardziej aktywnych w ich pozyskiwaniu samorządów
Wyróżnienia odebrali beneficjenci funduszy unijnych i przedstawiciele najbardziej aktywnych w ich pozyskiwaniu samorządów Fot. Łukasz Gdak
9,4 miliarda złotych - taką wartość miały projekty zrealizowane w Wielkopolsce z udziałem funduszy unijnych. Wykorzystanie funduszy unijnych to przede wszystkim efekt ogromu wykonanej pracy. Czwartkowa gala w Sali Ziemi na MTP była okazją do wręczenia nagród najlepszym.

Pomoc unijna
Zgodnie z procedurami trzeba świętować - zapowiedział Tomasz Kammel, prowadzący galę podsumowującą realizację WRPO 2007-2013, która odbyła się w minioną środę w Sali Ziemi na MTP. - Wielkopolanie zbyt ciężko pracują, żeby tego nie robić.
Tegoroczna gala była też okazją do wręczenia nagród "Gwiazdy Wielkopolskie" tym beneficjentom, którzy zrealizowali najlepsze projekty między styczniem 2012 roku, a sierpniem 2013 roku. Nagrodzono także samorządy, które najskuteczniej sięgały po unijne pieniądze.

Według własnej wizji
- W 2007 rok wchodziliśmy nie bez obaw - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Wtedy po raz pierwszy dostaliśmy do swojej dyspozycji część pieniędzy, zostaliśmy wyposażeni w kompetencje, samodzielność i możliwość kształtowania rozwoju województwa zgodnie z naszą własną wizją, ale też w odpowiedzialność. To były lata pełne pracy - zarówno dla tych, którzy mieli pieniądze do rozdysponowania, jak i beneficjentów - podkreślał.
Efekty są imponujące. W Wielkopolsce zrealizowano dotąd 2071 projektów na różną skalę - od bardzo dużych po drobne o wartości ponad 9 miliardów złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ponad 5,1 mld.
- Szczególne podziękowania należą się beneficjentom: samorządom, przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym. To dzięki ich świetnym pomysłom, determinacji, by przejść procedurę wyboru, a później realizacji projektów Wielkopolska znalazła się w czołówce województw, jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych - mówił Marek Woźniak.

Gwiazdy na wielkopolskim niebie
"Gwiazdy Wielkopolskie" to beneficjenci, którzy między styczniem 2012 roku, a sierpniem 2013 roku zrealizowali projekty z wykorzystaniem funduszy unijnych zgodnie z najlepszymi praktykami. Kapituła konkursu przyznała nagrodę główną, a także nagrody dodatkowe w takich kategoriach jak nowoczesna infrastruktura, przyjazne środowisko, profesjonalna ochrona zdrowia i opieka społeczna oraz atrakcja turystyczna i kulturalna.
Nagroda główna i jednocześnie zwycięstwo w kategorii przyjazne środowisko przypadła spółce Warter, która w Tarnowskim Młynie na rzece Gwdzie zbudowała elektrownię wodną o mocy 0,5 MW.
W kategorii nowoczesna infrastruktura laury przypadły powiatowi pilskiemu za przebudowę dróg na odcinku Ujście - Ruda, dzięki czemu z lepszej komunikacji między gminami może korzystać teraz 40 tysięcy mieszkających w okolicy osób.

W kategorii profesjonalna ochrona zdrowia i opieka społeczna kapituła najwyżej oceniła przebudowę szpitala w Gostyniu, zrealizowaną przez tamtejszy powiat.
Dzięki inwestycji pacjenci mogą korzystać z rozbudowanych i unowocześnionych sal operacyjnych i zabiegowych, a także pracowni mammograficznej.

Za największą atrakcję turystyczną i kulturalną kapituła konkursu uznała "Festival Polish Guitar Academy" zorganizowany przez Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide.
Festiwal polegał na organizacji recitali, koncertów kameralnych, happeningów, warsztatów, koncertów dla rodzin z dziećmi, koncertów plenerowych. Co niezwykłe, odbywał się jednocześnie w kilkunastu miastach Wielkopolski. Koncertów można było posłuchać między innymi na zamku w Kórniku czy Gołuchowie, w pałacu w Śmiełowie. Wydarzeniem zorganizowanym w ramach festiwalu, które przyciągnęło uwagę całego kraju był happening gitarowy przed poznańskim ratuszem, podczas którego wspólnie zagrało 250 gitarzystów.

- Wybór nie był łatwy - zwróciła uwagę Katarzyna Trzeciak, wicedyrektor Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, relacjonująca obrady kapituły konkursu. - W kategoriach nowoczesna infrastruktura i atrakcja turystyczna i kulturalna jedno głosowanie nie wystarczyło. Dlatego w tych kategoriach kapituła postanowiła przyznać dodatkowe wyróżnienia. W pierwszej z nich wyróżniono powiat ostrzeszowski za przebudowę dróg Międzybórz - Szklarka Myślniewska, Kuźnica Myślniewska - Kobyla Góra i Kobyla Góra - Słupia, w drugiej na wyróżnienie zasłużył powiat poznański za budowę otwartej strefy rekreacji, dostosowanej do potrzeb dzieci niewidomych.
- Nie spodziewaliśmy się tego wyróżnienia - powiedział Henryk Bednarek, dyrektor Fabryki Tektury i Papieru, która wybudowała elektrownię wodną. - Dzięki oszczędnościom na energii mogliśmy kupić dodatkową maszynę i zwiększyć zatrudnienie o kilkanaście osób.

Aktywne samorządy
Nagrodzono także samorządy, które najaktywniej wykorzystywały fundusze unijne. Na takie wyróżnienie zasłużyły miasto Kalisz, gmina miejska Turek powiat kościański, gmina Piła, gmina Swarzędz i miasto Poznań. Dodatkowo przyznano wyróżnienie miastu Leszno.
- Dobrze wykorzystaliśmy swoją szansę - podkreślił marszałek Woźniak. - Wielkopolska nie tylko wypiękniała, ale i rozwinęła się gospodarczo. Już wkrótce znajdziemy się wśród regionów, w których PKB na mieszkańca wynosi 75 proc. średniej unijnej - dodał.
Galę podsumowującą WRPO 2007-2013 zakończył koncert Ani Dąbrowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto