Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europa na ludowo

Joanna Łukomska
Barwne narodowe stroje, oryginalna muzyka płynąca z niespotykanych w Polsce instrumentów i niezwykłe tańce spowodowały duże zainteresowanie mieszkańców Wielkopolski folklorem europejskim.

Barwne narodowe stroje, oryginalna muzyka płynąca z niespotykanych w Polsce instrumentów i niezwykłe tańce spowodowały duże zainteresowanie mieszkańców Wielkopolski folklorem europejskim.

Trzeci Światowy Przegląd Folkloru „Integracje 2003”, zakończony w poniedziałek koncertem galowym na poznańskiej Malcie, zgromadził zespoły taneczne z Włoch, Turcji, Rumunii, Serbii i Czarnogóry oraz z Polski.

Orzełek ... w koronie

Dariusz Majchrowicz, kierownik artystyczny Festiwalu, z nostalgią wspomina wykonanie kamizelek do strojów polskich tancerzy.

- Był rok 1984. Nasze polskie godło - Orzeł - pozbawiony był korony - opowiada Majchrowicz - Do uszytych już kamizelek potrzebne były guziki, według tradycji powinny być ozdobione orłem ... w koronie. A to wtedy było zabronione. Znaleźliśmy jednak osobę, która po kryjomu zgodziła się wykonać nam guziki. Tradycja została zachowana, a ówczesna młodzież tańcząca w kamizelkach, które zawierały motyw orła w koronie była niezwykle dumna - wspomina Dariusz Majchrowicz. - Najzabawniejsze jednak jest to, że w tych słynnych kamizelkach byliśmy nawet na pochodach pierwszomajowych i żaden z polityków tamtych lat, nie dopatrzył się naszego przestępstwa.

Folklor jest drogi

- Organizacja takiego przeglądu, jest trudnym przedsięwzięciem - mówi Dariusz Majchrowicz. - Ale warto podtrzymywać i pielęgnować tradycje z pokolenia na pokolenie. Najwspanialszą zapłatą za cały trud, jest fakt, że młodzież, przez nikogo nie zmuszana, chce uczestniczyć w takich przedsięwzięciach, chce tańczyć i naprawdę kocha folklor. Utrzymanie zespołu folklorystycznego jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Najdroższy kostium Zespołu Ludowego „Poznań” AWF, kosztuje aż 70 tysięcy zł! Ale też jego wykonanie było niezwykle pracochłonne.- oryginalne, ręcznie wykonane hafty, zgodne z tradycją danego regionu.

- Oczywiście, można wszystko uszyć taniej, bez ręcznych haftów, ale chodzi tu przede wszystkim o przekazywanie tradycji, jeżeli nie będziemy robić wszystkiego tak, jak powinno być zrobione, to w wkrótce poszczególne elementy tradycji zanikną - mówi prowadzący zespół AWF-u od 21 lat, Dariusz Majchrowicz.

Za kulisami

Nadrzędnym celem przedsięwzięcia było zaniesienie okruchów obcych nam tradycji do miast polskich. To już trzecia edycja „Integracji”. Z roku na rok festiwal staje się coraz bardziej popularny i uczestniczy w nim więcej zespołów. W roku 2001 występowały tylko trzy grupy, rok później sześć, a teraz było ich już osiem. Niestety, nie dojechał zapowiadany wcześniej zespół z Białorusi. Zespoły muzyczne przyjechały na własny koszt. Gospodarz, czyli Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, zapewnił gościom wyżywienie i noclegi oraz paliwo na przejazdy do miast, w których odbywały się koncerty.

Pobyt zespołów w Polsce, to nie tylko koncerty i parady, to także czas wolny, który aktywnie został wypełniony Co wieczór w klubie studenckim „Trops” odbywały się imprezy - wieczory narodowe. Każdego dnia zespół z innego kraju przygotowywał wieczór tradycji ze swojego regionu. Przyrządzano narodowe potrawy, uczono się tańców ludowych i degustowano egzotyczne trunki. - Ale w rozsądnych ilościach - śmieją się uczestnicy wieczorów folklorystycznych..

Kolorowo na Półwiejskiej

Święto folkloru w Wielkopolsce zaczęło się od parady. Jedną z najbardziej uczęszczanych ulic w Poznaniu - Półwiejską, w upalne popołudnie przemaszerował korowód zespołów. - Chcieliśmy zachęcić mieszkańców Poznania, aby przyszli na nasze koncerty - mówi jeden z włoskich muzyków. - Mam nadzieję, że nasza parada jest okazją do zaprezentowania zespołów z jak najlepszej strony. Miejscem zbiórki przed paradą były okolice pomnika „Starego Marycha”. Co piętnaście minut podjeżdżały autokary przywożące kolejne zespoły.

Wzrok panów przyciągały urodziwe tancerki z Serbii i ich wymalowane na czerwono usta.

Włoszki w bardzo oryginalnych nakryciach głowy trzymały dzbany a na każdym znajdowała się jedna litera. Gdy panny ustawiły się w rzędzie litery utworzyły słowo - „Baragiano” - nazwę zespołu. Włosi zaskakiwali również instrumentami, na które składała się nawet mała beczka, kij i gąbka. Zespół Baragiano mimo tego, że parada jeszcze się nie rozpoczęła, rozkręcił na ul. Półwiejskiej imprezę. Korowód maszerujący ul. Półwiejską, co parę kroków zatrzymywał się i zespoły prezentowały swoje krótkie dwuminutowe programy. Mieszkańcom Poznania bardzo podobało się to niecodzienne widowisko.

Inauguracja w parku

Piękne otoczenie poznańskiego Parku Wilsona, w którym odbywał się koncert, a także oryginalna muzyka stworzyły niecodzienną atmosferę i przyciągnęły wielu widzów.

Zespoły prezentowały na scenie dwudziestominutowe programy.

- Postanowiliśmy ograniczyć czas każdego występu do 20 minut, ponieważ folklor w większej dawce dla przeciętnego słuchacza może być „niestrawny” - mówi Majchrowicz.

Gospodarzy przeglądu - Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, publiczność przyjęła bardzo ciepło.

- Aż się nie chce schodzić ze sceny - mówili tancerze.

Zespół włoski, swój występ zaczął spokojnie, ale już po chwili, „podkręcił obroty”. Kolejne grupy prezentowały się równie dobrze, zaskarbiając sobie sympatię publiczności.

Muzyka w folklorze świata

Koncerty w ramach Trzeciego Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje 2003”, odbyły się także w Lesznie, Szamotułach i Grodzisku Wielkopolskim. Wszędzie miały podobny przebieg: najpierw odbywała się parada, a następnie koncert.

Koncert finałowy odbył się w niedzielny wieczór na Malcie. Zatytułowany był „Muzyka w Folklorze Świata” ; próby odbywały się od rana do wieczora.

- Był to bardzo męczący dzień, dodatkowo upał utrudniał przygotowania - mówi Dariusz Majchrowicz.

Cały trud organizatorów i artystów nagrodziła poznańska publiczność gorącymi oklaskami..

- Był to dobry festiwal, wszystko się udało - organizacyjnie i artystycznie - mówi Majchrowicz. - Chciałbym szczególnie serdecznie podziękować Zespołowi Ludowemu „Poznań” AWF, którego członkowie jako wolontariusze pomagali we wszystkim. Bez nich ten festiwal nie mógłby się odbyć.

Polska - Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF

Zespół powstał 21 lat temu i od początku prowadzony jest przez choreografa - Dariusza Majchrowicza. Zespół skupia w swoich szeregach studentów AWF oraz innych uczelni stolicy Wielkopolski. Koncertował już w Afryce, Europie i Azji, gdzie zdobywał nagrody i serca publiczności.

Rumunia - DOR TRANSILVAN

Jest to jeden z najstarszych i najsłynniejszych zespołów rumuńskich. Założony został w 1948 roku, od ponad 50 lat kultywuje folklor Transylwanii - wielokulturowego regionu Rumunii. Mimo tak dostojnego wieku zespół wciąż zasila młode pokolenie, dzięki temu zachowuje wysoki poziom występów Zespół jest laureatem licznych nagród i trofeów, ostatnie z nich zdobyli na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym we Włoszech.

Turcja - ZESPÓL FOLKLORYSTYCZNY UNIWERSYTETU ANADOLU

Założony został w 1975 roku przy Uniwersyteckim Centrum Badań Folkloru. Od początku istnienia zespołu, tańców ludowych nauczyły się już tysiące studentów. Odbyły się setki koncertów krajowych i zagranicznych, a także nagrań telewizyjnych. Podczas występów zespół stara się pokazać tradycyjne cechy tureckich tańców ludowych, a obecnie łączy również taniec tradycyjny z nowoczesną estetyką sceniczną.

Serbia i Czarnogóra - „TIPOPLASTIKA”

Założony został w 1987 roku. Zespół składa się z tancerzy, kapeli oraz grupy wokalnej i szkółki tańca ludowego. Swoimi występami zespół zdobył uznanie i dobrą opinię w kraju i za granicą. Grupa stara się kultywować dziedzictwo regionu Gornji Milanovac, Rudnika i Takovo, korzystając przy tym z konsultacji z ekspertami muzycznymi, etnologicznymi, a także specjalistami tańca ludowego.

Włochy - „BARAGIANO”

Grupa stworzona przez mieszkańców regionu z intencją podtrzymania kultury lokalnej. Piękne, oryginalne kostiumy zespołu w połączeniu z popularnymi tańcami oraz instrumentami tworzą niepowtarzalny koloryt. Kostiumy kobiece poprzez połączenie stonowanych kolorów ze złoceniami są jednocześnie proste i eleganckie. Tematyka pieśni opowiada o ciężkiej pracy, miłość i radości.

Polska - Zespół Folklorystyczny „CEPELIA-POZNAŃ”

Powstał w 1962, działa w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. „CEPELIA” szczególną wagę przykłada do tradycji muzyczno- wokalnych Wielkopolski. W jej repertuarze znajdują się tańce i przyśpiewki szamotulskie, biskupińskie, a także tańce narodowe: m.in. polonez , mazur, krakowiak, oberek, kujawiak.

Patronowali festiwalowi

Krystyna Łybacka, >br>
minister Edukacji Narodowej i Sportu

- Objęcie honorowego patronatu przyjęłam jako zaszczytne wyróżnienie, będące wyrazem uznania dla roli i osiągnięć młodzieży szkolnej, nauczycieli w pielęgnowaniu tradycji i zwyczajów regionalnych oraz narodowych.

Stefan Mikołajczak

Wojewoda Wielkopolski

- Cieszę się, że właśnie w Wielkopolsce odbywają się takie imprezy kulturalne , przyciągające do naszego kraju miłośników folkloru z całego świata. Wierzę, że Światowy Przegląd Folkloru wniesie znaczący wkład w życie kulturalne województwa i skłoni wiele osób do bliższego zapoznania się z tymi formami muzycznymi.

Jerzy Smorawiński

Senator RP

- Już po raz trzeci mamy okazję, by w jednym miejscu i czasie spotkać się z niepowtarzalna kulturą innych narodowości. Spotkać się z folklorem i ludźmi, których serca i dusze wypełnia muzyka i taniec.

Ryszard Grobelny

Prezydent Poznania

- Przegląd umożliwił wszystkim, zarówno uczestnikom jak i publiczności - poznanie tradycji muzycznych naszych państw i zgodnie ze swoją nazwą „Integracje 2003”, przybliżył nas do ideału jednej prawdziwej wspólnej, Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto