Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FUNDUSZE EUROPEJSKIE: Europa bardziej obywatelska. Odbyły się obrady Okrągłego Europejskiego Stołu w Poznaniu

Monika Kaczyńska
Okrągły Europejski Stół obradował w Poznaniu
Okrągły Europejski Stół obradował w Poznaniu UMWW
O tym co dała nam akcesja do Unii Europejskiej i o przyszłości Europy dyskutowali uczestnicy Okrągłego Europejskiego Stołu, który na zaproszenie marszałka Wielkopolski obradował w Poznaniu.

Piętnasta rocznica wejścia Polski do Unii była okazją do podsumowania tego okresu, ale też spojrzenia w przyszłość. Na zaproszenie marszałka województwa Marka Woźniaka przyjechali do Poznania przedstawiciele regionów partnerskich Wielkopolski: francuskiej Bretanii, rumuńskiego Okręgu Sibiu i chorwackiej Żupanii Vukovarsko-Srijemskiej, a także ministrowie ds. europejskich z Brandenburgii, Hesji, Dolnej Saksonii, włoskiej Emilii-Romanii oraz z holenderskiej Prowincji Północna Brabancja. Przy Europejskim Okrągłym Stole zasiadła też prof. Danuta Hübner, pierwsza polska unijna komisarz, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Szansa dobrze wykorzystana

Uczestnicy spotkania byli zgodni, że dla Wielkopolski wejście do Unii Europejskiej było ogromnym impulsem rozwojowym. PKB naszego regionu wzrosło w tym czasie o 23 proc., bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 3 proc.

- Kiedy odwiedzam Wielkopolskę i patrzę na ogromny postęp technologiczny jaki nastąpił w ciągu ostatnich lat wiem, że Wielkopolanie bardzo dobrze wykorzystali swój czas w Unii - mówił Mark Weimeister. - Kiedy wracam do Hesji i mówię, że bezrobocie w Poznaniu wynosi 1,2 proc. nie chcą mi wierzyć. Współpraca Wielkopolski z Hesją jest niezawodna, ale lata tej współpracy to nie tylko gospodarka. To było także wspólne patrzenie na Europę wolności i pokoju. Osiągnęliśmy coś czego inni nam zazdroszczą - 28 państw działających wspólnie. Musimy zrobić wszystko by to zachować - mówił.

Czytaj też: Unia Europejska: Od niewielkiej wspólnoty po największą organizację w Europie

Marszałek Marek Woźniak podkreślał, że oprócz korzyści materialnych, które są niewątpliwe Polska na wejściu do Unii zyskała dużo więcej.

- Nie tylko o pieniądze chodzi - mówił. Wśród korzyści w pierwszej kolejności wymieniłbym bezpieczeństwo i pokój, jakie przyniosła nam Wspólnota. Nasza historia była pełna walki, dlatego warto to szczególnie docenić. Druga niezwykle istotna wartość to prawa człowieka i niezależne sądownictwo. Żeby zostać członkiem Unii, Polska musiała spełnić europejskie standardy. Dziś nie możemy z nich zrezygnować - podkreślał.

Socjalna i obywatelska

Jednak, jak zwróciła uwagę prof. Danuta Hübner, że dziś świat, a z nim Europa stoi przed zupełnie nowymi wyzwaniami, w tym poważnym kryzysem migracyjnym. To sprawia, że do głosu na całym kontynencie, ale i za oceanem dochodzą siły populistyczne.
- Nie możemy od nich uciekać - mówiła była komisarz. - Musimy jeszcze bardziej się zjednoczyć i stawić im czoła. Inaczej ten cud, jakim jest wspólna Europa, utracimy.

Za poważny sygnał ostrzegawczy uznała Brexit, który jej zdaniem może okazać się trudny nie tylko dla Brytyjczyków, ale i pozostałych członków Unii Europejskiej.

Zobacz też: 15 lat Polski w Unii Europejskiej - Razem Zmieniamy Wielkopolskę

Przedstawiciele innych krajów także podkreślali, że być może najpoważniejszym wyzwaniem dla Unii Europejskiej jest przybliżanie jej obywatelom i zwiększanie ich realnego udziału w decydowaniu o sprawach europejskich.
- Obecnie mieszkańcy europejskich regionów nie koniecznie są w stanie powiedzieć co im daje Unia - zwracała uwagę Forough Salami-Dadkhah, wiceprzewodnicząca Rady Regionalnej Bretanii ds. Międzynarodowych i Europejskich. - Nie zawsze znają przesłanie, jakie przyświeca Wspólnocie. Musimy to zmienić. Z jednej strony chodzi o wspieranie inicjatyw na szczeblu bardzo lokalnym, z drugiej z docieraniem z informacją do obywateli.

Czytaj też: Wolność, godność czy pokój, czyli wartości, na których opiera się Unia Europejska

Uczestnicy Europejskiego Okrągłego Stołu byli zgodni, że koniecznością stało się zarówno inwestowanie nie tylko w spójność gospodarczą, ale i społeczną. Tylko bowiem Europa obywatelska i socjalna ma szanse skutecznie stawiać czoła wyzwaniom współczesności.

Razem w trosce o przyszłość

Także 25 kwietnia odbyła się ceremonia odnowienia porozumienia o partnerskiej współpracy międzynarodowej pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionem Bretanii. O tym, jak ważna i wielostronna jest ta współpraca, najlepiej świadczą słowa Forough Salami-Dadkhah.

- Na forum europejskim mamy wraz z Wielkopolską wspólną bitwę - mówiła wiceprzewodnicząca Rady Regionalnej Bretanii. - To walka o nowy kształt Wspólnej Polityki Rolnej, tak by pomagała ona prowadzącym gospodarstwa przystosować się do nowych czasów i sytuacji na rynku.

Warto podkreślić, że współpraca między regionami działa także na poziomie samych izb rolniczych - Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Chambres d’Agriculture de Bretagne.

Zobacz: Rozmowa Tygodnia - Andrzej Dumała - 15 lat Polski w UE

Sprawdź też:

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto