Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza w sezonie grzewczym w naszych miastach bywa nienajlepsza. Czym grozi wdychanie zawieszonych w nim pyłów?

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Nie ma minimalnej wartości pyłów zawieszonych w powietrzu, która by nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie. Każdy pył mechanicznie podrażnia nam pęcherzyki płucne, ich śluzówkę, prowadząc do trudności z oddychaniem. Do chorób związanych z astmą, chorobami płuc, krtani, czy gardła - mówi dr Paweł M. Owsianny - dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Jak przedstawia strona www Polskiego Alarmu Smogowego wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie zależy od czasu ekspozycji, pogody, wieku, stanu zdrowia i występujących chorób oraz od składu zanieczyszczonego powietrza.

- PM 10 - pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Wdychane do płuc mogą powodować różne reakcje np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu - podaje WIOŚ Warszawa.

Niebezpieczny jest także pył PM 2.5

- Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwiobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra (tzw. pyły drobne PM 2,5) wchłaniane są w górnych i dolnych drogach oddechowych i mogą również przenikać do krwi. Podobnie jak pyły z grupy PM10 mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. - dodaje WIOŚ Warszawa.

- Opalać w piecach musimy. Miejmy jednak świadomość, że musimy wymieniać piece, dbać o jakość powietrza, ponieważ każdy pył szkodzi naszemu zdrowiu - kwituje dr Paweł M. Owsianny - dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakość powietrza w sezonie grzewczym w naszych miastach bywa nienajlepsza. Czym grozi wdychanie zawieszonych w nim pyłów? - Piła Nasze Miasto

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto