Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrowie. W okolicach znowu można spotkać żubry

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
W naszych okolicach od jakiegoś czasu można spotkać wolne stado żubrów. Były niedaleko Jastrowia już kilka tygodni temu, ale gdzieś sobie poszły. W końcu dzisiaj udało się zrobić im zdjęcia. To już trzecia wyprawa w ich poszukiwaniu i w nareszcie skuteczna.

Dzisiaj stado przebywało nieopodal leśniczówki w Ciosańcu pasąc się na polu w młodym jęczmieniu. Na szyjach dwóch osobników widać zawieszone pasy z nadajnikami telemetrycznymi, które co około dwie godziny wysyłają impuls telefoniczny, pozwalający namierzyć je w terenie, w przybliżonej przestrzeni około 2 km. Żubrom wyraźnie smakował młody jęczmień, gdyż przejeżdżający rowerem mężczyzna twierdził, że stoją w tym miejscu od rana.

Skuteczna ochrona żubra

Żubry są gatunkiem znajdującym się pod ochroną, a ich odstrzały są prowadzone jedynie w ostateczności, kiedy jest to niezbędne dla dobra całej populacji.
O skuteczności stosowanych w Polsce metod zarządzania populacją żubra świadczy stały wzrost jego liczebności – na początku 2018 r. w naszym kraju żyły 1873 żubry, w porównaniu z zaledwie 717 zwierzętami w 2000 r. Żubr jest jednym z nielicznych gatunków na świecie, których status na Czerwonej Liście IUCN poprawił się – awansując z zagrożonego (EN) na narażony (VU).
Eliminacja niektórych osobników była przykrym, lecz niezbędnym działaniem od początku przywracania żubra polskim lasom. Tak na terenie parków narodowych, jak i w lasach pod zarządem LP, eksperci typują do odstrzału z hodowli zagrodowych oraz stad wolnościowych osobniki chore, które nie mogą być poddane leczeniu, z urazami lub wadami uniemożliwiającymi im normalne życie, odrzucane przez pozostałe żubry, a także te, które wykazywały agresję w kontaktach z człowiekiem. W niektórych lokalizacjach, takich jak Puszcza Borecka czy Knyszyńska, pojemność siedliska jest za mała, żeby wykarmić całe, rosnące stado i wtedy eliminuje się pojedyncze, najsłabsze albo schorowane zwierzęta.

W 2017 r. rozpoczęła się realizacja czteroletniego kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe. Jego cele to: zwiększenie liczby stad żubrów w Polsce, rozprzestrzenienie tych zwierząt za granicę, stworzenie banku genów, poprawa stanu zdrowotnego żyjących żubrów i zwiększanie świadomości społecznej na temat potrzeb i metod ochrony gatunku. Koszty projektu, wynoszące ponad 40 mln zł, w całości są pokrywane ze środków Lasów Państwowych (tzw. fundusz leśny).

https://www.lasy.gov.pl
Foto Jacek Grzesiak

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto