Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Jelonek z Muzeum Ziemi Złotowskiej opowiada o Żydach, którzy żyli w naszym regionie. Niewiele po nich zostało

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
od 16 lat
Dokumenty, macewy, zdjęcia, kłódki z synagogi... Dawniej Żydzi stanowili nawet 50% mieszkańców Złotowa.

- Na ziemiach polskich Żydzi po raz pierwszy otrzymali przywileje gwarantujące nienaruszalność i ochronę cmentarzy żydowskich na mocy statutu kaliskiego wydanego w 1264 przez Bolesława Pobożnego w Kaliszu. W 1287 we wsi Czaszki założono cmentarz żydowski obecnie zwany starym cmentarzem żydowskim w Kaliszu. Jest on jednym z najstarszych polskich kirkutów Podstawową różnicą między cmentarzem chrześcijańskim, a żydowskim jest odmienne traktowanie grobu. Poczucie chrześcijańskie pozwala na jego naruszenie i na dokonanie nowego pochówku po określonym czasie. Cmentarz nieużywany przez długi czas może być zlikwidowany. Według zasad judaizmu każdy nagrobek i cały cmentarz jest nienaruszalny, tak długo, jak znana jest jego lokalizacja. Do wyjątkowych należą przypadki, gdy ekshumacji dokonuje się: dla przeniesienia szczątków do grobu w Ziemi Świętej lub do grobu rodzinnego; dla przeniesienia z cmentarza nieżydowskiego; jeśli cmentarzowi zagraża profanacja lub podmycie przez wodę. Zgodnie z nakazami religii cmentarze żydowskie budowano poza obszarem miasta.Tablice znajdujące się na muzealnym dziedzińcu nie pochodzą z cmentarza żydowskiego, ulokowane były w różnych miejscach w Złotowie. - podaje Muzeum Ziemi Złotowskiej.

W naszym materiale wideo Jerzy Jelonek z MZZ opowiada historię Żydów w naszym regionie. Przedstawia też co po nich pozostało.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jerzy Jelonek z Muzeum Ziemi Złotowskiej opowiada o Żydach, którzy żyli w naszym regionie. Niewiele po nich zostało - Piła Nasze Miasto

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto