Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest duża szansa na poważne inwestycje w powiecie pilskim i złotowskim. Mówił o nich poseł Grzegorz Piechowiak [ZDJĘCIA]

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych mówił o nich podczas konferencji prasowej, która obyła się dzisiaj w Pile. Szczegóły objęte są jak na razie tajemnicą. Jeżeli chodzi o Złotowszczyznę mają być znane najpewniej już pod koniec lutego. W przypadku Piły na konkrety trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Szanse na ściągnięcie do regionu poważnych inwestorów Grzegorz Piechowiak ocenił na 80-90%.

Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło podsumowania działań w 2022 roku. Grzegorz Piechowiak mówił m.in. o rozwoju inwestycyjnym w Wielkopolsce, ale nie tylko. Wspomniał bowiem o jednej z największych inwestycji na zachodzie kraju, tj. budowie fabryki aut Mercedes-Benz za 1,3 mln euro w Jaworze. W obiekcie zatrudniającym około 2,5 tys. ludzi produkowane mają być elektryczne auta dostawcze.

Mowa była także o projektach związanych z innymi, zagranicznymi inwestorami, m.in. z Korei Południowej, czy z Tajwanu. W przypadku tego drugiego Grzegorz Piechowiak mówił o podjętych rozmowach nt. współpracy w zakresie produkcji półprzewodników. 80% z nich, stosowanych na całym świecie, ma pochodzić właśnie z Tajwanu. Partnerstwo, przeniesienie technologii i uruchomienie produkcji w Polsce pozwoliłoby na dywersyfikację w tym przemyśle. To mogłoby zapobiec sytuacji m.in. wywołanej pandemią Covid19, gdy zerwane zostały łańcuchy dostaw półprzewodników. Wpłynęło to m.in. na branżę motoryzacyjną, która wstrzymywała produkcję aut.

Całym sercem z Filipem. Charytatywny bal karnawałowy w Biało...

Inwestorzy

W kontekście bieżącego, 2023 roku Grzegorz Piechowiak mówił, że ten zapowiada się dobrze. Wspomniał, że regionem tj. Złotowszczyzną i okolicami Piły interesują się poważni inwestorzy. Nie wyrazili oni póki co zgody na to, by mówić o szczegółach. Te mają być znane jeżeli chodzi o powiat złotowski jeszcze do końca lutego. W przypadku powiatu pilskiego poczekać trzeba będzie nieco dłużej. Według informacji od sekretarza stanu wspomniane inwestycje mają wysokie, bo wynoszące 80-90% szanse na realizację. W przypadku Piły, dopytywany przez dziennikarzy Grzegorz Piechowiak mówił, że chodzi o teren lotniska, gdzie w ramach tzw. Polskiego Ładu dofinansowano w kwocie 60 mln zł przygotowanie infrastruktury pod biznes. Sekretarz nie mówił, czy chodzi o kapitał zagraniczny. Stwierdził jedynie, że w przypadku okolicy Złotowa i Piły, chodzi o dwa różne podmioty gospodarcze.

Pojawiły się także informacje o relokacji około 40. biznesów z objętych wojną Ukrainy i Rosji do Polski. Grzegorz Piechowiak mówił przy tym, że choć gdy wybuchła wojna, był pewien niepokój, to jednak Polska postrzegana jest przez zagranicznych inwestorów jako bezpieczny kraj do tworzenia np. nowych fabryk. Natomiast chętniej wybierane są ziemie na zachodzie, bądź północnym zachodzie kraju, niż na wschodzie.

Z sodowych na LED-owe

Szeroko omawiany był również temat odnawialnych źródeł energii. Grzegorz Piechowiak mówił m.in., że to przyszłość. Wspomniał nawet o modelu, gdzie inwestor samodzielnie przygotowuje np. farmę fotowoltaiczną, bądź wiatrak jako własne źródło energii elektrycznej. Przekazywał także informacje nt. rozwoju w dziedzinie magazynów energii, jak to ma miejsce np. w Czechach.

Ciekawą informacją była zapowiedź rozważanego do wdrożenia programu dla samorządów. Miałby on polegać na wsparciu wymian źródeł światła ulicznego z sodowego, na LED-owe. Miałoby to przynieść nawet od 50 do 70% oszczędności. Zakładane dofinansowanie mogłoby sięgnąć około 80%.

Dofinansowania i nie tylko

Ten temat także omawiał Grzegorz Piechowiak. Podkreślał, że dotacje w ramach np. Polskiego Ładu wynoszące nawet 95% danej inwestycji pozwalają działać nawet niewielkim i biednym samorządom. Jako przykład w regionie podana była gmina Tarnówka. Sekretarz stanu wspomniał też, że wiele gmin sięga po dotacje na drogi lokalne, czy kanalizację. Ocenił, że "strzałem w 10-tkę" były granty dla byłych terenów po PGR. Wspomniał jeszcze o dotowaniu szkół (np. klasy mundurowe i tzw. wirtualne strzelnice) oraz szpitali (np. dofinansowanie 15 mln zł na sprzęt w pilskim szpitalu). Mowa była jeszcze o nowych komendach i posterunkach policji. Te powstaną m.in. w Budzyniu, Połajewie, Wronkach, Białośliwiu, ale też w Zakrzewie, gdzie zaadaptowany będzie dworzec kolejowy. Ponadto wskazał na wspieranie pilskiego sportu, m.in. siatkówki i żużla.

W pytaniach na koniec pojawił się jeszcze temat dróg takich jak S10 i S11. Sekretarz stanu wyjaśniał, iż najdłużej trwają w tym względzie decyzje środowiskowe.

Jest duża szansa na poważne inwestycje w powiecie pilskim i ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto