18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy bocian nie chce przylecieć

Agata Markowicz
fot. Mikołaj Suchan.
Niepłodność to problem, który dotyka już co piątą parę w Polsce. Kiedy trzeba się niepokoić i co robić, gdy mimo wielu starań upragniony dzidziuś nie chce pojawić się na świecie, radzi nasz dzisiejszy gość, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog, seksuolog.

1.Chcecie zostać rodzicami i... nic? Nie wpadajcie w panikę, bo stres tylko pogorszy sprawę. O problemie niepłodności mówi się, jeśli w okresie 12 miesięcy regularnego współżycia (tzn. 4-5 razy w tygodniu) partnerzy nie mogą doczekać się potomstwa.

2.Kto decyduje się na leczenie niepłodności, musi być gotowy na to, że znacznie wykracza ono poza granice "standardowego leczenia''. Dotyka ono sfer intymnych i prywatnych, norm moralnych. Lekarz musi sięgnąć po wywiad rodzinny, wyciągnąć nieraz na światło dzienne skrzętnie ukrywane tajemnice (np. przebyte aborcje). Przy braku rezultatów terapii, warto udać się do wysokospecjalistycznych centrów leczenia niepłodności. Czasem szkoda każdej chwili, biologia jest okrutna, a czas ucieka. Depresja wśród par niepłodnych doprowadza do zaburzonych relacji partnerskich.

3.Warunkiem sukcesu leczenia, jest zaangażowanie obojga partnerów. Na "pierwszy ogień" badaniom poddawana jest zawsze kobieta - lekarz ginekolog ocenia prawidłowość budowy jej narządów płciowych, kontroluje cytologię, zbiera dokładny wywiad rodzinny, kontroluje cykl, sprawdza owulację za pomocą przezpochwowego USG i zleca badania hormonalne. W diagnostyce niepłodności męskiej pierwszym krokiem jest badanie nasienia, jego objętości, ilości plemników w ejakulacie, ich żywotności, ruchliwości. Konieczne jest także badanie u lekarza androloga, który dokładnie ocenia budowę narządu płciowego mężczyzny, w celu stwierdzenia bądź wykluczenia wad i nieprawidłowości anatomicznych. Największe znaczenie ma ocena jąder, a w szczególności ich prawidłowego położenia i wielkości. Jądra są bowiem narządem biorącym udział w prawidłowym wytwarzaniu nasienia niezbędnego do zapłodnienia.

Pomimo, iż jedna trzecia przyczyn zaburzeń płodności w populacji to czynnik męski, czasem trudno jest przekonać partnera o konieczności badań.

4.W przypadku niepłodności, najważniejszą rzeczą jest ustalenie jej przyczyny - dopiero wtedy można rozpocząć leczenie.

Do czynników, które prowadzą do niepłodności u kobiet należą m.in. zaburzenia hormonalne, otyłość, zespół policystycznych jajników (zaburzenia w owulacji, ze względu na zwiększone stężenie męskich hormonów), niedrożność jajowodów (ok. 14 proc.).

W przypadku niepłodności męskiej mamy najczęściej do czynienia z nieprawidłowymi parametrami nasienia, takimi jak liczebność i ruchliwość plemników. Niepłodność mężczyzny może być związana m.in. z infekcjami narządów płciowych, operacjami w obrębie układu moczowo-płciowego, leczeniem choroby nowotworowej, ale też ze stylem życia - paleniem papierosów, piciem alkoholu, zażywaniem narkotyków, brakiem ruchu, otyłością i złą dietą. Ostatnie badania dowodzą, że na jakość plemników mają negatywny wpływ jazda w samochodach z podgrzewanym siedzeniami, noszenie w kieszeni telefonów komórkowych i nawyk pracy z włączonym laptopem na kolanach.

5.Mniej więcej trzy miesiące przed poczęciem kandydatka na mamę powinna rozpocząć suplementację kwasem foliowym. Istotnie ograniczy w ten sposób ryzyko urodzenia dziecka z wadami rozwojowymi ośrodkowego układu nerwowego. Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych - materiału genetycznego komórek i dlatego jest niezbędny w procesie wzrostu i rozmnażania. Jego obecność jest konieczna do powstawania w szpiku czerwonych krwinek, rozwoju i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nasz organizm nie potrafi go wytwarzać, a zatem musi on być dostarczony z zewnątrz. W pożywieniu duże ilości kwasu foliowego (tzw. folanów) posiadają drożdże piwne, pomarańcze, banany, fasola, soczewica, soja, zielone liściaste warzywa (zwłaszcza szpinak), szparagi, brukselka, brokuły, groszek, rzepa, buraki, ryż, jęczmień, pszenica i zarodki pszenicy, żółtka jaj, wątróbka, orzeszki ziemne i sery. Jednak nawet dieta bogata w ww. produkty nie wystarcza na zaspokojenie zapotrzebowania na kwas foliowy kobiety ciężarnej i rozwijającego się płodu. Kwas foliowy jest bowiem niezwykle "wrażliwą" witaminą, produkty tracą go podczas obróbki termicznej (gotowania, smażenia), a nawet pod wpływem światła słonecznego.

6.Udało się i będziesz mamą? Pamiętaj o racjonalnym odżywianiu i ogranicz wszelkiego rodzaju używki, zwłaszcza alkohol i papierosy. W twoim jadłospisie na pierwszym miejscu powinny znaleźć się ryby i pełne mleko (minimum 3,2 proc.; może być także kozie lub sojowe), a także bogate w witaminy świeże warzywa i owoce. Potrzebna jest również substytucja witaminami, zwłaszcza witaminą D (pamiętajmy, że od października do marca organizm człowieka nie przyswaja tej witaminy). Mitem jest stwierdzenie, że ciężarna powinna jeść za dwoje. Optymalny przyrost wagi u kobiety w ciąży to około %077-10 kilogramów (w zależności od masy wyjściowej).

Unikaj surowych potraw mięsnych i rybich, surowych jaj, rozmrażanych potraw spożywanych na zimno, jak również skorupiaków, ostryg, małż czy krewetek. Pij, pij, pij! - co najmniej 2-3 litry dziennie. Ważna jest nie tylko ilość, ale i rodzaj wypijanych napojów. Uwaga na herbatę, która dostarcza dużej ilości flawonoidów, ale parzona zbyt mocno zawiera dużo szkodliwej kofeiny. Ogranicz picie mocnej kawy, spożycie soli i cukru. Całkowicie zrezygnuj z napojów alkoholowych.

7.Pamiętaj o regularnym wykonywaniu badań podczas ciąży.

8.Mitem jest twierdzenie, że wcześniejsza antykoncepcja powoduje niepłodność. Po odstawieniu pigułek płodność całkowicie i prawie natychmiast powraca. Uważa się, że trzymiesięczne zaprzestanie zażywania jakichkolwiek hormonów związanych z antykoncepcją wystarcza, aby bez problemów zajść w ciążę.

9.Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma powodu, żebyś rezygnowała ze współżycia seksualnego. Ty i twój partner możecie czerpać radość z uprawiania seksu aż do ostatnich tygodni ciąży.

10.Zacznij cieszyć się odmiennym stanem. W ten sposób dołączysz do grona ulubionych pacjentek ciężarnych każdego ginekologa. Idealna pacjentka to taka, która starannie zaplanowała ciążę, nie narzeka na niedogodności związane ze stanem odmiennym (poranne mdłości, konieczność częstego opróżniania pęcherza, opuchnięte nogi itd.), ma niski poziom lęku i jest uśmiechnięta!


Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog. Kierownik Katery Zdrowia Kobiety, Dziekan Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wiceprzewodnicząca Rady Programowej Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiety. Przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Konsultant wojewódzki w dziedzinie seksuologii.

Od 27 lat związana z pracą naukowo-dydaktyczną SUM. Autorka licznych artykułów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Mama dorosłej córki, tegorocznej adeptki Uniwersytetu Medycznego i Nowojorskiej Szkoły Reżyserii. Uwielbia nurkowanie, jazdę na nartach i spacery z psem Protonem. Filmy Bartona, obrazy Kołpanowicza, Żegalskiego i Chagala oraz rozliczne dalekie wyprawy to pasja jej życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto