Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja - dopalacze i środki psychoaktywne

Karol Potapowicz
Konferencja - dopalacze i środki psychoaktywne
Konferencja - dopalacze i środki psychoaktywne KPP Złotów
Konferencja - dopalacze i środki psychoaktywne. Policjanci złotowskiej komendy przy wsparciu miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w Złotowie zorganizowali konferencję pod hasłem „Dopalacze i środki psychoaktywne wśród młodzieży”

Konferencja - dopalacze i środki psychoaktywne

W sali kinowej Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej odbyła się konferencja, której tematem były zagrożenia jakie niosą za sobą substancje psychoaktywne. Organizatorami konferencji byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Złotowie.

Adresatami wspólnej wymiany doświadczeń byli przede wszystkim dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy szkół powiatu złotowskiego, czyli osoby na co dzień stykające się z problemem zażywania dopalaczy. Głównym założeniem spotkania było wypracowanie koncepcji spójnych i skoordynowanych działań profilaktycznych prowadzonych na terenie miasta i powiatu przez różne zobowiązane do tego podmioty i instytucje. Po uroczystym rozpoczęciu konferencji przez Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie Panią insp. Beatę Różniak-Krzeszewską, nadszedł czas na wysłuchanie wykładów zaproszonych do udziału w spotkaniu specjalistów zajmujących się w codziennej pracy problematyką środków odurzających.

Pierwszy z prelegentów wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile podinsp. Jarosław Zientkowski zaprezentował działania realizowane przez Policję, przeciwko osobom wprowadzającym do obrotu substancje chemiczne zwane potocznie dopalaczami oraz konsekwencje prawne takiego działania. W swoim wystąpieniu podkreślał, że skala problemu środków odurzających w Polsce jest ogromna, o czym może świadczyć liczba zrealizowanych przez funkcjonariuszy Policji akcji wymierzonych w przestępczość narkotykową. Praktycznie na każdej stronie internetowej jednostki organizacyjnej Policji można znaleźć informację o takich działaniach -dodał. Przypomniał też o nowelizacji z dniem 1 lipca 2015 r. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, polegającej na umieszczeniu na liście środków zabronionych 114 rodzajów związków chemicznych zawartych w dopalaczach, które są aktualnie traktowane jak narkotyki. W trakcie wykładu podkreślał, że jednym z głównych uwarunkowań sięgania młodzieży po dopalacze jest ich dostępność i cena. Zaznaczył jednak, że nie należy pojęcia „dopalacz” rozumieć wyłącznie jako środka zabronionego przepisami ustawy, ale także jako substancje chemiczne dostępne w lekach bez recepty, za pomocą których młodzież odurza się, stara się ”przyspieszyć”.

Wyczerpującą prezentację na temat wyjaśnienia czym są dopalacze, jaką mają postać, jaka jest po nich reakcja organizmu i jak rozpoznać osobę, która je zażywa, przedstawił specjalista terapii uzależnień Przemysław Siciarz. Wiele czasu poświęcił na wyjaśnienie zasad marketingu tego typu środków i swoistego rodzaju mody na dopalacze wśród młodzieży. Tłumaczył jak istotne jest podnoszenie świadomości na temat zagrożenia jakie niosą środki psychoaktywne, zarówno wśród młodzieży jak i rodziców. Podczas wystąpienia wyświetlał dostępne w internecie materiały filmowe pokazujące irracjonalne, bulwersujące zachowanie oraz reakcję organizmu człowieka zażywającego dopalacze. Podkreślał, że już pierwszy kontakt z taką substancją chemiczną może doprowadzić do śmierci.

Posiadaną wiedzą z zakresu działań profilaktycznych realizowane przez inspekcję sanitarną w zakresie problematyki substancji psychoaktywnych. podzieliła się pani Agnieszka Reszko-Kowalska starszy asystent oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarni Epidemiologicznej w Złotowie, która w swoim wystąpieniu zachęcała, aby w działania profilaktyczne sukcesywnie włączać jak największą liczbę młodych ludzi.

Na zakończenie konferencji organizatorzy przeprowadzili panel dyskusyjny, po wspólnej wymianie doświadczeń osób zajmujących się problematyką dopalaczy, sformułowano kilka wniosków i projektów. Celem konferencji było podniesienie kompetencji pracowników oświaty w dziedzinie profilaktyki uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem uzależnienia od środków zastępczych oraz przekazanie najnowszej wiedzy na temat substancji psychoaktywnych określanych jako środki zastępcze (dopalacze) jakimi dysponuje polska toksykologia.

Na zakończenie konferencji Komendant Powiatowy Policji w Złotowie insp. Beata Różniak-Krzeszewska podziękowała prelegentom i wszystkim uczestnikom za aktywny udział w przedsięwzięciu, podkreślając jednocześnie zasadność i wielką potrzebę organizowania tego typu spotkań, które poruszają nie tylko temat dopalaczy, ale stanowią swoisty dialog instytucji, który zaowocuje stworzeniem skutecznego narzędzia w walce z konsekwencjami kontaktu młodzieży ze środkami psychoaktywnymi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto