Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosmiczna technologia w złotowskich lasach

Karol Potapowicz
Kosmiczna technologia w złotowskich lasach
Kosmiczna technologia w złotowskich lasach Ł, Galimski
Kosmiczna technologia w złotowskich lasach. W złotowskich lasach zagościła kosmiczna technologia. Od niedawna drewno pozyskują w nich "leśne kombajny", czyli harwestery.

Kosmiczna technologia w złotowskich lasach

W złotowskich lasach zagościła kosmiczna technologia. Od niedawna drewno pozyskują w nich "leśne kombajny", czyli harwestery.

Harwester to maszyna leśna, która za pomocą specjalnej głowicy ścina drzewa, okrzesuje z gałęzi i przerzyna na krótsze odcinki, czyli sortymenty. Głowica zaopatrzona jest w noże okrzesujące i zespół tnący z piłą łańcuchową. Harwester dodatkowo mierzy długość i miąższość pozyskiwanego drewna. Maszynę obsługuje operator, który musi być dobrze przygotowany, aby sprawnie poruszać się po lesie. Oprócz wiedzy z zakresu mechaniki i informatyki musi również znać się na manipulacji i klasyfikacji drewna.

Nowe technologie stosowane przy pozyskaniu drewna znacznie zwiększają wydajność i bezpieczeństwo pracy. Harwester pracujący na 8. godzinnej zmianie jest w stanie zastąpić kilku drwali. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo. W 2014 roku przy pracy w leśnictwie w polskich lasach zginęły 4 osoby. Jest to znacznie mniej niż dawniej, kiedy w lasach ginęło każdego roku kilkanaście osób. Dużą rolę w poprawie bezpieczeństwa odegrały harwestery. Nie bez znaczenia są również względy środowiskowe. Leśne kombajny poruszają się po specjalnych szlakach zwanych operacyjnymi, przez co nie ugniatają całej pokrywy runa i gleby. Ich duże koła mają mniejsze naciski jednostkowe niż wykorzystywane dawniej do zrywki drewna konie.

Nazwa maszyny została wzięta z języka angielskiego, gdzie słowo harvester oznacza żniwiarkę. Pierwszy harwester zaprezentowano w 1974 roku na targach Elmia Wood w Szwecji. Dziś szacuje się, że w Europie jest kilkanaście tysięcy harwesterów, a w Polsce kilkaset i ich liczba szybko rośnie.

źródło: zlotow.pila.lasy.gov.pl , foto:Ł. Galimski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto