Paweł Stankiewicz
Lechia Gdańsk gra dziś trzeci sparing w Turcji. Rywalem biało-zielonych jest siódmy zespół bułgarskiej ekstraklasy, Beroe Stara Zagora. Początek spotkania o godzinie 15 czasu polskiego. Zapraszamy na relację tekstową z tego meczu. Lechia wygrała 1:0.

Lechia Gdańsk - Beroe Stara Zagora 1:0 (1:0)

Bramka: 1:0 Flavio Paixao (32)

Lechia: Alomerović - Fila (61 Żuk), Nalepa (46 Tobers), Maloca (61 Kobryń), Mladenović (61 Conrado) - Łukasik (61 Dymerski) - Haraslin (61 Egy), Makowski (61 Kałuziński), Lipski (61 Gajos), Udovicić (61 Mihalik) - Paixao (61 Rugowski)

Lechia odniosła drugie zwycięstwo w meczu sparingowym rozegranym w Turcji. Biało-zieloni po zwycięstwie nad Greuther Fürth 3:0 tym razem pokonali bułgarskie Beroe Stara Zagora 1:0. W Turcji biało-zieloni ponadto przegrali z Rubinem Kazań 0:1, a jeszcze przed wyjazdem na zgrupowanie ulegli Chojniczance 2:3.

Wynik tego meczu mógł się ułożyć w różny sposób. Z jednej strony Beroe miało w tym spotkaniu kilka wybornych sytuacji, ale kapitalnie bronił Zlatan Alomerović. Raz też rywale nie trafili do pustej bramki biało-zielonych, były też ratunkowe interwencje Mario Malocy i Kristersa Tobersa. Z drugiej strony Lechia strzeliła w tym sparingu aż cztery gole, ale trzech nie uznali sędziowie dopatrując się pozycji spalonych. Tak było w pierwszej połowie po strzale Lukasa Haraslina i w końcówce spotkania, kiedy do siatki trafiali Maciej Gajos i Jakub Kałuziński. Do tego w polu karnym padł aktywny Jaroslav Mihalik, ale arbiter nie podyktował rzutu karnego. Jedyny gol w tym spotkaniu padł w 32 minucie. Akcję biało-zielonych zaczął Patryk Lipski, a po podaniu Żarko Udovicicia gola strzelił Flavio Paixao. Dla Flavio to trzeci gol w zimowych grach sparingowych. Trafiał do siatki w każdym meczu, w którym biało-zieloni zdobywali gola, czy w spotkaniach z Chojniczanką, Greuther Fürth i teraz z Beroe. Kapitan biało-zielonych mógł podwyższyć wynik na początku drugiej połowy spotkania, ale przegrał pojedynek z bramkarzem rywali.

Po raz pierwszy zimą w sparingu pojawił się Michał Nalepa, który wrócił do gry po chorobie. Zagrał w pierwszej połowie, a w drugiej zmienił go Kristers Tobers. Od 60 minuty pojawili się pozostali rezerwowi, a całe spotkania rozegrał tylko w bramce Alomerović. Za wcześnie jeszcze, aby na boisku pojawił się Jarosław Kubicki, ale cieszy, że wrócił już do treningów z zespołem. Na słowa pochwały zasłużył z pewnością Mihalik. To on podawał przy golu Gajosa, który nie został uznany, raczej był faulowany w polu karnym i przeprowadził jeszcze dwie, trzy fajne akcje, który były zagrożeniem dla bramki Beroe.

Jeśli chodzi o kwestie transferowe, to do Lechii nie trafi raczej Łukasz Zwoliński. Trener Piotr Stokowiec zapowiada jednak dwa, trzy transfery, a rozmowy są w toku. Biało-zieloni są zainteresowani Bartoszem Nowakiem, pomocnikiem Stali Mielec. Jesienią strzelił osiem goli i miał siedem asyst. W gronie kandydatów jest też Omran Haydary z Olimpii Grudziądz, lider strzelców Fortuna I ligi, ale on cieszy się zainteresowaniem kilku klubów PKO Ekstraklasy.

Lechia wciąż będzie współpracować z firmą PayTren. Podpisana została nowa umowa, która będzie obowiązywać do końca czerwca 2021 roku.

- Dla klubu jest bardzo ważne, że tak renomowana i duża firma zdecydowała się zainwestować w Lechię Gdańsk, bo to potwierdza, że jesteśmy wiarygodnym partnerem. To również przykład stałego rozwoju, słuszności podejmowanych działań oraz potwierdzenie faktu, że Klub chce sięgać po kolejne laury sportowe – mówi Adam Mandziara, prezes Lechii. - Współpraca Lechii Gdańsk z firmą PayTren została zapoczątkowana pod koniec 2018 roku. Indonezyjczycy poprzez nawiązanie relacji z naszym klubem chcieli coraz prężniej rozwijać swoją działalność na rynku europejskim. W związku z tym obie strony postanowiły przedłużyć obowiązującą umowę o kolejne dwanaście miesięcy. Logo PayTren będzie wciąż widoczne z przodu koszulek piłkarzy Lechii Gdańsk oraz na stadionie i stronie internetowej klubu.

Kolejny sparing Lechia rozegra z Dynamem Moskwa (28 stycznia, godz. 15.30 czasu polskiego), a na koniec zgrupowania z czeskim zespołem FC Slovacko (31 stycznia, godzina do ustalenia).

90 min. - koniec meczu. Lechia pokonała Beroe 1:0

89 min. - kolejny gol, a tym razem na listę strzelców wpisał się Jakub Kałuziński. I co? Znowu spalony!

87 min. - dwie akcje aktywnego Mihalika. Pierwszy strzał został zablokowany, a po drugim piłka przeleciała tuż obok słupka

83 min. - ładna akcja Lechii. Podawał Jaroslav Mihalik, a gola strzelił Maciej Gajos. Niestety, sędzia dopatrzył się spalonego

71 min. - Beore ma przewagę w drugiej połowie, ale za to po jednej z akcji Lechii w polu karnym padł Jaroslav Mihalik. Sędzia kazał grać dalej

60 min. - dziewięć zmian w Lechii. Na boisku pojawili się: Conrado, Żuk, Kobryń, Kałuziński, Dymerski, Mihalik, Egy, Gajos i Rugowski

57 min. - ależ to była okazja. Piłkarz Beroe nie trafił do pustej bramki

53 min. - groźnie w polu karnym Lechii, ale dobrze interweniują Kristers Tobers i Maloca

51 min. - strzał Mladenovicia, ale tuż nad bramką

49 min. - Beroe ruszyło do ataku, ale dobrze broni Alomerović

48 min. - Flavio przed szansą na drugiego gola, ale dobrze spisał się bramkarz rywali

46 min. - początek drugiej połowy. Za Nalepę wszedł Tobers

45 min. - koniec pierwszej połowy. Lechia - Beroe 1:0

40 min. - dobra akcja indywidualna Haraslina, ale strzelił tuż obok słupka

33 min. - dla Flavio to trzeci gol w zimowych grach sparingowych. Trafiał do siatki w każdym meczu, w którym biało-zieloni zdobywali gola, czy w spotkaniach z Chojniczanką, Greuther Fürth i teraz z Beroe

32 min. - bardzo dobra akcja Lechii w trójkącie Patryk Lipski - Żarko Udovicić - Flavio Paixao i ten ostatni strzela gola. Lechia - Beroe 1:0!

27 min. - teraz dla odmiany dwie szanse dla Beroe. Raz bardzo dobrze obronił Alomerović, a w drugiej sytuacji Lechię uratował wślizg Mario Malocy

20 min. - świetna okazja dla Lechii. Strzał Flavio Paixao bardzo dobrze obronił bramkarz Beroe, a dobitka Udovicicia była niecelna

14 min. - rewanż Beroe i znowu na posterunku Alomerović

13 min. - akcja Żarko Udovicia i Filipa Mladenovicia. Dośrodkował ten drugi, ale do piłki nie doszedł Haraslin

7 min. - Lukas Haraslin trafia do bramki Beroe, ale sędzia dopatrzył się minimalnego spalonego i nie uznał tej bramki

5 min. - bardzo dobra okazja dla Beroe, ale świetnie interweniował Zlatan Alomerović. Rzut rożny dla Bułgarów, kolejna szansa i znowu fantastycznie broni Zlatan. Trudne chwile dla biało-zielonych

1 min. - początek meczu

Biało-zieloni od soboty, 18 stycznia, są na zgrupowaniu w Turcji, które potrwa do końca miesiąca. Podopieczni trenera Stokowca zaplanowali pięć meczów sparingowych. Na początek pokonali niemieckiego drugoligowca Greuther Fürth 3:0, a następnie przegrali z Rubinem Kazań 0:1. Kolejne mecze sparingowe: z Beroe Stara Zagora (24 stycznia, godz. 15 czasu polskiego), z Dynamem Moskwa (28 stycznia, godz. 15.30 czasu polskiego) oraz z czeskim zespołem FC Slovacko (31 stycznia, godzina do ustalenia). Rundę wiosenną Lechia rozpocznie 7 lutego (godz. 20.30) wyjazdowym meczem ze Śląskiem Wrocław, a tydzień później rozegra pierwszy ligowy mecz w Gdańsku, z Piastem Gliwice.