Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśna edukacja w gimnazjum nr 1 w Złotowie

Karol Potapowicz
Leśna edukacja w gimnazjum nr 1 w Złotowie
Leśna edukacja w gimnazjum nr 1 w Złotowie G1
Leśna edukacja w gimnazjum nr 1 w Złotowie. Uczniowie klas trzecich Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Złotowie, przed zakończeniem edukacji gimnazjalnej uczestniczyli w zajęciach terenowych poświęconych gospodarce leśnej i drzewnej w regionie zagadnieniom ochrony przyrody w Polsce

Leśna edukacja w gimnazjum nr 1 w Złotowie

Uczniowie klas trzecich Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Złotowie, przed zakończeniem edukacji gimnazjalnej uczestniczyli w zajęciach terenowych poświęconych gospodarce leśnej i drzewnej w regionie zagadnieniom ochrony przyrody w Polsce.

Trzecioklasiści podczas pobytu na zrębie w Leśnictwie Rudna w Nadleśnictwie Złotów mieli możliwość obserwować prace przy wycince drzew i pozyskaniu drewna, zapoznali się z warunkami pracy pracowników Leśnictwa i Zakładu Usług Leśnych na powierzchni zrębnej. W czasie zajęć omówiono też zasady prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce przez pracowników Lasów Państwowych oraz zasady funkcjonowania tego przedsiębiorstwa.
Po wizycie w lesie przyszedł czas na zwiedzenie Zakładu Drzewnego KUJAN sp. z o.o. w Kujanie, po którym młodzież oprowadził Prezes, Pan Marian Sadowski. W czasie wizyty omówiono cykl przerobu drewna w zakładzie drzewnym, zasady funkcjonowanie prywatnej firmy (zakładu przemysłowego) w systemie gospodarki wolnorynkowej. Młodzież obserwowała też czym zajmują się pracownicy poszczególnych działów tartaku na swoich stanowiskach pracy. Uczniowie mogli też wykazać się wiedzą szkolną z zakresu biologii, matematyki i geografii, ukazano im zastosowanie tej wiedzy w praktyce.
O ostatnim tygodniu nauki w gimnazjum uczniowie klas III odwiedzili Park Narodowy „Bory Tucholskie”. Po krótkiej podróży do siedziby parku w Charzykowie młodzież odbyła pieszą wycieczkę po terenach leśnych parku, w czasie której omówiono cel i formy ochrony przyrody w Polsce, zasady funkcjonowania parków narodowych w Polsce na przykładzie PN „Bory Tucholskie”, zasady pobytu w parkach narodowych, walory przyrodnicze i turystyczne PN „Bory Tucholskie”. Ukazano też unikatowość przyrody chronionych prawnie obszarów – faunę i florę objętą ochroną w parku narodowym. Prezentowano też przykłady gospodarowania człowieka na terenach chronionych. Uczniowie mogli też zastanowić się na ile odwiedzany bór sosnowy w parku narodowym jest efektem gospodarki leśnej, a na ile tworem przyrody.
Przeprowadzone zajęcia uświadomiły uczniom, jak cennymi dziedzinami gospodarki w naszym regionie jest leśnictwo i przemysł drzewny oraz jak ważną i ciężką jest praca w nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto