Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listopadowe niedziele w złotowskim Muzeum

Karol Potapowicz
Listopadowe niedziele w złotowskim Muzeum
Listopadowe niedziele w złotowskim Muzeum MZZ
Listopadowe niedziele w złotowskim Muzeum. Listopad jest czasem spokoju, refleksji, skupienia się, zadumy i oczekiwania. Nastrajają do tego długie wieczory i usypiająca przyroda. Złotowskie muzeum jednak wcale nie zwalnia tempa, otwiera się na odbiorców w listopadowe niedziele i proponuje kilka aktywności – warsztaty, oprowadzania, spotkanie literacko-historyczne, udział w konkursie plastycznym i wkład w ochronę zabytków.

Listopadowe niedziele w złotowskim Muzeum

Listopad jest czasem spokoju, refleksji, skupienia się, zadumy i oczekiwania. Nastrajają do tego długie wieczory i usypiająca przyroda. Złotowskie muzeum jednak wcale nie zwalnia tempa, otwiera się na odbiorców w listopadowe niedziele i proponuje kilka aktywności – warsztaty, oprowadzania, spotkanie literacko-historyczne, udział w konkursie plastycznym i wkład w ochronę zabytków..
Aktualna wystawa czasowa jest pretekstem do działań edukacyjnych. Ekspozycję prac Agaty Urbańskiej-Krasowskiej w dolnej sali złotowskiego muzeum tworzą obrazy na płótnie i drewnie oraz prace rzeźbiarskie powstałe z połączenia ceramiki i drewna. Zapraszamy klasy na lekcje muzealne dostosowane tematycznie do wieku uczestników. Z młodszymi dziećmi rozmawiamy o tym kim jest artysta, jak wygląda jego edukacja i praca zawodowa, jakich używa materiałów i co go inspiruje. Młodzieży możemy przedstawić kilka tematów, np. obraz wsi w literaturze; historia malarstwa rodzajowego i portretu na przestrzeni wieków; czy inspiracje kulturą ludową współcześnie. Czekamy również na propozycje zajęć wynikające z potrzeb konkretnych grup szkolnych.

Kolejnym działaniem powiązanym z wystawą czasową są zajęcia rzeźbiarskie, które poprowadzi Agata Urbańska-Krasowska. Warsztaty poprzedzi krótka prelekcja tematyczna, będącą inspiracją dla uczestników do dalszej pracy z gliną. W ramach zajęć będzie można się dowiedzieć - Skąd się bierze glina? Jak tworzyć w glinie? Z czym łączyć ceramikę? Jak malować swoje prace? Autorskie techniki rzeźbiarskie pozwolą w przyjemny sposób stworzyć niepowtarzalne figurki.

Poziom zajęć zostanie dopasowany do wieku uczestników. Dostarczamy wszelkie materiały niezbędne do realizacji zajęć oraz zapewniamy wypał prac ceramicznych. Uwaga - warsztaty przewidziane są na dwa spotkania (6 listopada 2016 (niedziela), godz. 15 i 27 listopada 2016 (niedziela), godz. 15)! Koszt udziału w obu spotkaniach jest symboliczny 10 zł/osoby. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy.

Na 13 listopada 2016 (niedziela), godz. 16.00 (wstęp wolny) zaplanowaliśmy spotkanie literackie pt. Wiele języków Złotowszczyzny. Spotkanie odbędzie się w ramach: 39 Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Międzynarodowe Listopady Poetyckie dzięki staraniom poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich trwają nieprzerwanie przez 39 lat. Listopady Poetyckie stanowią wydarzenie dla środowiska literackiego, promują poetów i integrują ich, równocześnie popularyzują poezję wśród młodszej i starszej publiczności. Jedna z najstarszych takich imprez w Polsce łączy spotkania i wieczory autorskie, koncerty, dyskusje i happeningi. Obejmie nie tylko Poznań, ale i inne miasta Wielkopolski. W tym roku po raz pierwszy zagości w Złotowie. Złotów był zawsze miastem wielokulturowym. Dawniej wiele nacji się tutaj mieszało i uzupełniało. Podczas poetyckiego spotkania w Muzeum Ziemi Złotowskiej lokalni literaci zaprezentują swoje utwory nie tylko w języku polskim. W
niedzielne popołudnie będzie można usłyszeć język niemiecki, ukraiński, jidysz, gwarę krajeńską, wielkopolską, niemiecką (plat). Udział w spotkaniu potwierdzili: Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Bronisław Suchy, Jerzy Cybulski, Ryszard Kilar, Szymon Bochenek, Tadeusz Stecyk. Spotkanie będzie zrealizowane dzięki inicjatywie i wsparciu lokalnych nauczycielek języków obcych.

W niedzielę 20 listopada o godz. 15 zapraszamy z kolei na bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem. Niezastąpiony regionalista Jerzy Jelonek przedstawi zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne związane z miastem i okolicą, akcentując przede wszystkim polskość Krajny Złotowskiej oraz walkę o język polski i tożsamość kulturową Ziemi Złotowskiej w czasie 173 lat niemieckiego panowania na tych terenach.

Listopad jako miesiąc pamięci o przeszłości wykorzystamy na pierwsze spotkanie rozpoczynające plan ochrony kaplicy na terenie cmentarza ewangelickiego. Zaangażowane są dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Złotowie, pod opieką Pani Emilii Kanthak-Karolak. Przy wsparciu lokalnego fotografa Jana Cichego, zostanie dokonana dokumentacja fotograficzna obiektów. Natomiast wiosną przyszłego roku podjęta zostanie próba zinwentaryzowania tego obszaru. Wielu mieszkańców miasta (a nawet osób z Niemiec związanych z tym terenem) martwi pogarszający się stan budynku oraz brak dostatecznego zabezpieczenia obiektu. Mamy nadzieję, że podjęte działania będą punktem wyjścia do dalszych inicjatyw mających na celu ratowanie niszczejących miejsc historycznych.

W listopadzie ogłosimy regulamin konkursu plastycznego na „Lampion adwentowy z motywem złotowskim”. Lampion jest symbolem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Zaakcentowany w temacie konkursu motyw złotowski powinien zachęcić do samodzielnego poszukiwania informacji o naturze, kulturze i historii regionu. Dostrzeganie piękna otoczenia, zaprezentowanie własnych spostrzeżeń, uwrażliwienie na duchowe aspekty życia wpłyną na kształtowanie postaw patriotyzmu lokalnego. Muzeum Ziemi Złotowskiej zamierza powrócić do tradycji konkursów plastycznych. Poprzednie przeglądy twórczości i pomysłowości młodych mieszkańców regionu cieszyły się dużym zainteresowaniem dlatego wymagają reaktywacji. Do konkursu zaprosimy szkoły, przedszkola, ośrodki szkolno-wychowawcze, a także osoby indywidualne (rodziny). Mieszkańcy Ziemi Złotowskiej niejednokrotnie udowodnili, że stać ich na kultywowanie własnych zwyczajów. Najciekawsze lampiony znajdą się na wystawie świątecznej w muzeum, a ich autorów nagrodzimy stosownie do hojności sponsorów. Zwrócimy się do potencjalnych darczyńców, by zechcieli albo ufundować swoje nagrody, albo zasilić konto organizatorów, z którego zakupione zostaną niespodzianki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto