Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniejsi też mogą! Dopiewo piszę swoją historię w XX edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"!

RED
Rozgrywki "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" to nie tylko rywalizacja, ale też propagowanie piłki nożnej w mniejszych miastach.
Rozgrywki "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" to nie tylko rywalizacja, ale też propagowanie piłki nożnej w mniejszych miastach. Grzegorz Dembiński
Każda edycja Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" niesie za sobą nowe historie. Również drużyn z mniejszych miejscowości, które swoją determinacją i pracowitością osiągają imponujące wyniki. W XX edycji też widzimy takie ekipy! Uczniowie z małej szkoły w Dopiewie napisali piękną historię pokonując teoretycznie mocniejsze zespoły.

- Nasi podopieczni uczęszczają do Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dopiewie, gdzie tworzą jedną z dwóch klas sportowych, w której chłopcy trenują piłkę nożną, a dziewczynki piłkę ręczną. Powstała ona trzy lata temu. Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" jest dla uczniów kolejną możliwością sprawdzenia się na tle innych przeciwników, z którymi na co dzień nie grają. Chłopaki zawsze bardzo niecierpliwią się na rozgrywki Turnieju - mówi nam opiekun zespołu z Dopiewa, Mariusz Matouszek.

W zeszłym roku Szkoła Podstawowa z Dopiewa zgłosiła do rozgrywek XIX edycji dwie ekipy w dwóch kategoriach wiekowych. Jedna z nich rywalizowała w kategorii U-12, ale grała młodszymi zawodnikami i zakończyła swoją przygodę z Turniejem na szczeblu gminnym.. Sukces odniosła za to ekipa w kategorii U-10, która dotarła w zeszłym roku do finału wojewódzkiego. W Kaliszu odpadli dopiero w ćwierćfinale, ale jak na szkołę z mniejszej gminy, to był to duży sukces.

- Jak każdemu marzy im się Stadion PGE Narodowy (śmiech). Ale zawsze powtarzam, że trzeba iść małymi kroczkami. Oni muszą uczyć się grać w piłkę, a to, czy ktoś wygra Puchar Tymbarku i pojedzie na Stadion Narodowy jest ważne, ale nie warunkuje, czy będzie potem profesjonalnie grał w piłkę. Chłopcy mają się ciągle uczyć i wyciągać z każdego meczu coś dla siebie - mówi Matouszek.

Przebiją sukces z finału wojewódzkiego?

Podczas finału powiatowego w Poznaniu drużyny były podzielone na dwie duże grupy. W każdej z nich była osobna drabinka, a zwycięzcy tej rywalizacji mierzyli się w meczu o grę wiosną w finale wojewódzkim. Piłkarzom z Dopiewa ta sztuka się udała i w meczu o przedłużenie marzeń pokonali UKS 2 Luboń 4:1. Zatem są na dobrej drodze, by powtórzyć, a może nawet przebić swój zeszłoroczny wyczyn w młodszej kategorii wiekowej. Dla samych zawodników także jest to duża szansa, bo najwięcej skautów m.in. Lecha Poznań czy trenerów młodzieżowych reprezentacji pojawia się na finałach wojewódzkich i obserwują głównie zawodników z kategorii U-12.

Czytaj też: Grono Ambasadorów wesprze XX edycję Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

Rozgrywki "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" to nie tylko rywalizacja, ale też propagowanie piłki nożnej w mniejszych miastach, a dla szkół możliwość promocji poprzez największy turniej dla dzieci w Europie.

- Klasy sportowe, to nie jest codzienność w mniejszych gminach. Zwłaszcza w Dopiewie. O tyle się cieszę, że chłopaki trenują jeszcze w Canarinhos Skórzewo i pod tą egidą są stworzone te klasy. W naszej klasie są też zawodnicy z Lecha Poznań czy Akademii Reissa i grają w reprezentacjach województwa. Trenerzy starają się ich wyłowić na wyższe szczeble - kontynuuje Mariusz Matouszek.

Być jak Filip Marchwiński

Większa część zawodników z klasy sportowej Szkoły Podstawowej w Dopiewie trenuje na co dzień w Canarinhos Skórzewo. Szkółka piłkarska stała się sławniejsza w ostatnich miesiącach, bo wychowankiem gminy Dopiewo jest Filip Marchwiński, wschodząca gwiazda Lecha Poznań i zawodnik umieszczony przez prestiżową gazetę The Guardian w 60 największych talentów na świecie w swoim roczniku. Zatem młodzi zawodnicy mają swój wzór idola z ich gminy.

Czytaj też: Lech Poznań: Filip Marchwiński na liście 60 największych światowych talentów "The Guardian"

- Pierwszy trener Filipa Zbyszko Huchwajda dalej prowadzi u nas treningi w roczniku 2006. To nam też pomaga i jest dla nas nobilitacją, a przede wszystkim pokazuje drogę dla chłopaków, że można marzyć. Filip działa im na wyobraźnię - kończy Matouszek.

Wspomniany Filip Marchwiński także brał udział w Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".

Zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Dopiewie są więc na dobrej drodze do realizacji marzeń. Wiosną wrócą do gry i powalczą o bilety do Warszawy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto