Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepszy chleb w Złotowie – gdzie warto go kupić

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Każdy dzień zazwyczaj zaczynamy śniadaniem w którego skład wchodzi pieczywo . Najlepiej aby było świeże - najlepiej świeżutkie bułeczki, albo jeszcze pachnący chleb. Niektórzy preferują pieczywo z marketu, ale inni nie wyobrażają sobie kupić nigdzie indziej, jak tylko w swojej ulubionej piekarni. Mimo, że Złotów to nie jest wielkie miasto, to nie brakuje tutaj piekarni, w których dostaniemy przepyszne pieczywo.

Jedni wolą bagietkę, drudzy bułkę wiejską, a jeszcze inni grahamkę. Każdy ma swój ulubiony rodzaj pieczywa. Oczywiste jest jednak to, że pieczywo jest dużo lepsze z piekarni niż z marketu, gdzie bułki są mrożone. W Złotowie nie brakuje miejsc, gdzie można dostać pyszny chleb i świeże bułeczki, zwłaszcza wcześnie rano, aby móc je zjeść na śniadanie.
We Złotowie mamy sieci sklepów, jak i samodzielne piekarnie. W każdej z nich dostaną Państwo smaczne pieczywo. Zrobiliśmy ich zestawienie.

Według Wikipedii:

Chleb – pieczywo otrzymywane z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody, poddanego najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej (z wykorzystaniem drożdży), wyrobionego w bochny różnego kształtu i wielkości. Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia (kwaśny węglan sodu), znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym.
Chleb znany w starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku, raczej zbliżony był do podpłomyka, znanej obecnie macy lub cienkiego podkładu pod pizzę. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i zapewne stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem. Zwyczaj łamania, a nie krojenia chleba, utrzymał się zresztą do dzisiaj w kulturze śródziemnomorskiej (m.in. we Francji).
Słowo chleb jest prawdopodobnie pochodzenia praindoeuropejskiego, występuje w językach słowiańskich, pragermańskich i sanskrycie.
Wedle innej wersji chleb jest zapożyczeniem z języka starogermańskiego – hlaiba, starogockie hlaifs, staroislandzkie hleifr.
Według szacunków Instytutu Polskie Pieczywo w 2015 r. statystyczny Polak zjadł 45,3 kg pieczywa, czyli o 2,5 kg mniej niż rok wcześniej. (2014 – 47,8 kg, 2010 – 56,7 kg, 2009 – 59 kg,
2008 – 61 kg). Tymczasem jeszcze w 1981 przeciętny mieszkaniec tego kraju spożywał ok. 100 kg chleba, a w początkach XXI wieku – około 80 kg.

JG, Wiki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto