Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michnów położonej województwie świętokrzyskim. Jej mieszkańcy, za pomoc niesioną partyzantom, w ciągu dwóch dni zostali okrutnie wymordowani, miejscowość zaś spalono. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci, wobec czego 12 lipca Sejm ustanowił Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

„Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty” – podała Kancelaria Prezydenta.

W Lipce obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się wczoraj. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje Powiatu Złotowskiego - ze starostą Ryszard Goławski, Gminy Lipka - z wójtem Przemysław Kurdzieko, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krajna Złotowska" - z dyrektorem biura Marek Romaniec i Lokalnej Grupy Działania Między Wisłą a Kampinosem - z prezesem Pawłem Białeckim.

Wcześniej Krzysztof Doroszuk przybliżył wydarzenia dotyczące wsi Michniów.

Tekst / foto Starostwo Powiatowe Złotów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto