Odeszła Aleksandra Błażejewska, człowiek-orkiestra, jedyna honorowa obywatelka Piły

TR
Aleksandra Błażejewska
Aleksandra Błażejewska Fot. Archiwum UM Piła
Udostępnij:
Nie żyje Aleksandra Błażejewska. Kobieta, która przez kilkadziesiąt lat rzucała wyzwanie światu jeżeli chodzi o niepełnosprawnych i ich potrzeby. Tworzyła od podstaw sport niepełnosprawnych w regionie. Jednych uczyła pokonywania własnych barier, drugich tolerancji. Do końca życia była aktywna. Zmarła 22 listopada w wieku 87 lat. Była jedyną w historii Piły kobietą wyróżnioną tytułem Honorowego Obywatela Miasta Piły.

Aleksandra Błażejewska urodziła się 10 grudnia 1934 roku w Gurowatkach w powiecie sępoleńskim, woj. bydgoskie. Po wyzwoleniu uczęszczała do klas łączonych w Dźwiersznie Wielkim, w Borzyszkowie i Runowie Krajeńskim. W 1949 r. zdała egzamin do Państwowego Liceum Pedagogicznego Nr 1 w Poznaniu, w którym w 1953 r. zdała maturę z wyróżnieniem.

W roku 1974 ukończyła Wydział Pedagogiki Specjalnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, uzyskując tytuł magistra pedagogiki specjalnej (praca z zakresu rewalidacji upośledzonych umysłowo). Praca magisterska Pani Aleksandry została wyróżniona w konkursie na prace naukowe przez Polski Zespół do Badań Naukowych nad Upośledzeniem Umysłowym w Warszawie w 1975 r.

Ponadto ukończyła dwukrotnie studia podyplomowe (Kraków i Jelenia Góra). W krakowskiej WSP ukończyła też studia doktoranckie dla pracujących, uwieńczone otwarciem przewodu doktorskiego.

Pracę zawodową rozpoczęła w 1953 roku na nakazie pracy ucząc języka rosyjskiego i rysunków w klasach V – VII w Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Policach koło Szczecina dla dzieci greckich i macedońskich, a po dwóch latach - dla dzieci polskich w Szkole Podstawowej w Nowogardzie. W szkole tej dodatkowo, w ramach świetlicowych zajęć pozalekcyjnych, prowadziła sekcję taneczną. Dla dorosłych zorganizowała zespół teatralny z ambitnym programem Stefana Żeromskiego.

W 1956 roku rozpoczyna się jej pilski okres pracy zawodowej. Podejmuje pracę jako wychowawczyni w internacie Państwowego Zakładu Wychowawczego w Pile przy ul. Krynicznej 2, w którym przez rok pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Przez kolejne 10 lat (do 1967) pracuje jako nauczycielka w Podstawowej Szkole Specjalnej w Pile (ul. Buczka 55). Następnie podejmuje pracę jako wychowawczyni w internacie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Pile (ul. Śniadeckich 27). W latach 1975 - 1989 pracuje w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Pile, pełniąc funkcję wizytatora metodyka ds. kształcenia specjalnego. W tym czasie brała udział w wizytacjach kompleksowych, organizowała m.in.: zespoły metodyczne dla nauczycieli, konferencje szkoleniowo – metodyczne, sympozja naukowe, konkursy na nowoczesną klasopracownię, turnieje wiedzy o Pile i województwie pilskim.

Od 1984 r. organizuje igrzyska sportowe pod kryptonimem „NIKE” obejmujące lekką atletykę i piłkę nożną, zawody halowe dla uczniów „szkół życia”. W 1989 r. przechodzi na emeryturę, ale w dalszym ciągu pracuje na pół etatu na stanowisku doradcy metodycznego woj. pilskiego. Po wygraniu konkursu, przez kolejne 5 lat pracuje na stanowisku konsultanta ds. form doskonalenia zawodowego nauczycieli i kadry kierowniczej w powołanym do życia Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Pile (ul. Bydgoska 21). Dział Ośrodka buduje od podstaw. Przez kolejne 2 lata (do 1997 r.) prowadzi nauczanie indywidualne dziecka wielorako niepełnosprawnego w wiejskich warunkach domowych dziecko niedowidzące, głębiej upośledzone, z epilepsją i niedorozwojem lewej kończyny górnej.

Aleksandra Błażejewska interesowała się zagadnieniami dotyczącymi kształcenia dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną (swoiste novum w pedagogice specjalnej). Będąc na emeryturze ukończyła dwa kursy doskonalące w tym zakresie: kurs „Dzieci głęboko niezrozumiane” prowadzony przez autorkę programu Małgorzatę Kwiatkowską (Piła) i kurs „Rozwój daje radość” prowadzony przez Jacka Kielina (Poznań). Zgłębiała problematykę kompensowania ubytków intelektualnych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w wieku szkolnym poprzez aktywność psychofizyczną i ruchową. Stąd wywodziła się jej pasja społecznikowska dotycząca organizowania różnorodnych form sportowo –rehabilitacyjnych z myślą o uczniach upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim. Do czasu powstania w Polsce Stowarzyszenia „Olimpiady specjalne” – organizowała formy aktywności ruchowo – sportowej również uczniów „szkół życia” (głębiej upośledzonych umysłowo).

Opracowywała i wydawała różnorodne materiały metodyczne dla nauczycieli kształcenia specjalnego, w tym m.in. na zaproszenie Departamentu Kształcenia Specjalnego Ministerstwa Oświaty i Wychowania brała udział w opracowaniu poradnika „Nauczanie dzieci upośledzonych umysłowo w klasach specjalnych” pod redakcją prof. Haliny Borzyszkowskiej, WSiP Warszawa 1980 (dwa wydania). Swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu metodyki kształcenia specjalnego dzieliła się podczas wykładów w Pile, Poznaniu, Koszalinie, Gdańsku, Grodzisku Mazowieckim, Legnicy, Bydgoszczy, Włocławku, Wałczu i in. Wylansowała w dawnym woj. pilskim 28 nauczycieli na stopnie specjalizacji zawodowej z pedagogiki specjalnej (oligofrenopedagogiki i pedagogiki leczniczej), co stanowiło najwyższy współczynnik w kraju na 1 metodyka. Sama uzyskała III stopień specjalizacji zawodowej z oligofrenopedagogiki.

Duża aktywność Aleksandry Błażejewskiej nie ustała po przejściu na emeryturę. W 1995 r. zarejestrowała w Pile Wojewódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Społeczno – Sportowego „Sprawni-Razem”, który obejmuje ruchem sportowo – rehabilitacyjnym uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim ze wszystkich szczebli kształcenia specjalnego: podstawowego, gimnazjalnego i zawodowego. W I kadencji działalności tej organizacji pozarządowej była jej rzecznikiem. Od 1998 r. była społecznym Prezesem Oddziału Terenowego oraz Wiceprezesem Oddziału Wielkopolskiego tegoż Towarzystwa. Jako Prezes – Wolontariusz prowadziła Nadnoteckie Stowarzyszenie "Sprawni - Razem" w Pile, obejmując opieką dzieci i młodzież upośledzoną umysłowo w stopniu lekkim z obszaru 5 powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego, pilskiego, wągrowieckiego i złotowskiego.

Aleksandra Błażejewska była inicjatorką Igrzysk Sportowych „Nike” dla uczniów lekko upośledzonych umysłowo, a także głębiej upośledzonych. Było to ważne wydarzenie, zwłaszcza, że na Ziemi Pilskiej nie organizowano wcześniej dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo żadnych form aktywności sportowej. Impreza ta przetrwała ćwierć wieku, a jej inicjatorka corocznie angażowała się w jej organizację. Tutaj wyławiała sportowe "perełki". Przez 26 lat wylansowała kilku mistrzów i wicemistrzów Polski między innymi w skoku wzwyż, biegach, pływaniu, rzucie oszczepem, kręglach i warcabach. Wylansowała Mistrza Europy w biegu na 400 m (Graz w Austrii 1996 r.).

Aleksandra Błażejewska organizowała zawody sportowe, takie jak: biegi przełajowe, tenis stołowy, pływanie, piłka koszykowa, piłka nożna, kręglarstwo, warcaby. Organizowała obozy sportowo – rehabilitacyjne tzw. „Sportowe wakacje” w górach. Organizowała 6-krotnie Mistrzostwa Polski w kręglarstwie bowlingowym w Pile i klasycznym we Wronkach.

Z myślą o wchodzących w dorosłe życie osobach z upośledzeniem umysłowym włączyła się aktywnie do zorganizowania w Pile Biura Porad Obywatelskich, w którym utworzyła Forum Pomocy Prawnej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie (pomoc w uzyskaniu mieszkania, środków na remont, wyposażenie w meble i sprzęty gospodarstwa domowego, odwołania od decyzji ZUS w sprawie rent, sprawy w sądach cywilnych i rodzinnych).

Działalność społeczna Aleksandry Błażejewskiej była doceniana i nagradzana. Do licznych nagród w ostatnich latach dołączyły: Medal „Kryształowe Serce” Polskiego Towarzystwa Społeczno – Sportowego „Sprawni-Razem”, Wpis do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły z okazji Roku Niepełnosprawności (2003), Medal Staszica „Być narodowi użytecznym” (2003), Złota Odznaka Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu „Zasłużony działacz kultury fizycznej” (2004), Złota Odznaka „Za Zasługi dla Sportu” Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (2004), Tytuł „Człowiek Roku 2005” (z rekomendacji dziennikarzy), „Senior Północnej Wielopolski” (2009), W uznaniu wszystkich zasług dla Miasta Piły, Rada Miasta Piły przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piły (2011).

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Odeszła Aleksandra Błażejewska, człowiek-orkiestra, jedyna honorowa obywatelka Piły - Piła Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie