Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okrągły w Złotowie zostanie odmieniony

Karol Potapowicz
Projekt mgr inż. arch. Klaudii Skotarczak
Projekt mgr inż. arch. Klaudii Skotarczak Projekt mgr inż. arch. Klaudii Skotarczak
Okrągły w Złotowie zostanie odmieniony. Popularny wśród młodzieży - Okrągły, zostanie odmieniony. Jest już plan zagospodarowania terenu przed blokiem przy ul. Słowackiego nr 8, za przychodnią

Okrągły w Złotowie zostanie odmieniony

Popularny wśród młodzieży - Okrągły, zostanie odmieniony. Jest już plan zagospodarowania terenu przed blokiem przy ul. Słowackiego nr 8, za przychodnią.

Projekt mgr inż. arch. Klaudii Skotarczak
Opis do projektu koncepcyjnego zagospodarowania terenu
Od kilku pokoleń plac ten nazywany jest przez młodzież “Okrągłym” (być może sugerowano się kształtem oczka wodnego, które tu kiedyś istniało). Postanowiono zatem nadać taką właśnie formę miejscu spotkań, które mieści się w centrum analizowanego obszaru. Charakterystycznym motywem przewodnim terenu za Przychodnią jest tutaj kolor niebieski (różne jego odcienie zastosowano w posadzce oraz specyficznych dla miejsca ławkach). Kolor ten jest utożsamiany nie tylko z wodą, powietrzem, zdrowiem (czyli szeroko pojmowaną ekologią, tak promowaną przez miasto Złotów), ale także jest główną barwą stosowaną w heraldyce Krajny . Ławki wykonane są z żeliwa oraz sprasowanego plastiku. To fragmenty łuków – współokręgów, których środek znajduje się w centrum placu. Zachowano większość istniejącej już zieleni. Centralne miejsce spotkań jest odkryte i dodatkowo doświetlone latarniami, co skutecznie zniechęci potencjalnych miłośników głośnych spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu do zakłócania porządku. Wychodząc naprzeciw nowym trendom, a także oczekiwaniom Złotowian – zaproponowano włączenie obszaru „Okrągłego” w darmową strefę bezprzewodowego Internetu. Przetransformowany symbol Wi-Fi ujęto w posadzce głównego okręgu. Dodatkowo wkomponowano w nią napis

ZNACZENIE NOWYCH CIĄGÓW PIESZYCH: Mieszkańcy wydeptali sobie skróty – potrzebne są Im dodatkowe ciągi piesze. Komunikacja w tej koncepcji opiera się na skrzyżowaniu dwóch głównych chodników (przekątnych placu). Wszystko odbywa się na jednym poziomie – nieckę zasypano. Ciąg oznaczony kolorem czerwonym (I) ukierunkowany jest na markety spożywcze znajdujące się na terenach byłego tartaku. Ciągi żółte, to odpowiednio: – II – skrót z centrum placu na parking; – III – przedłużenie chodnika sąsiadującego ze STREFĄ MŁODYCH (istniejący kończy się jeszcze przed dojściem do śmietnika); – IV – bezpośredni skrót o kierunkach Rampa – śmietnik – Garaże; – Ciągi niebieskie to chodniki zachowane.
Teren podzielono na pięć stref ze względu na przeznaczenie:
STREFA DZIECI To obszar istniejącego od niedawna placu zabaw. Urządzenia / zabawki zainstalowane są dość chaotycznie względem siebie, ale każda z nich posiada zachowaną strefę bezpieczeństwa. Obszar ten postanowiono ogrodzić w sposób nawiązujący do nowej kompozycji całego terenu. Granice placu zabaw będą wyznaczone przez dwa współokręgi. Płot malowany proszkowo, w kolorze niebieskim. Na teren placu zabaw prowadzą cztery wejścia – z każdej strony po jednym. Oprócz istniejącej infrastruktury, zaproponowano dodatkowe huśtawki / hamaki dla dorosłych. Będzie to dodatkowa możliwość obserwacji dzieci z miejsc innych niż ławki. Przy jednym z wejść znajdują się także stojaki na rowery.
STREFA MŁODYCH To długi pas zieleni wzdłuż ściany garaży. Oprócz niskiej trawy, zastosowane tu również będą nawierzchnie poliuretanowe – 3 kolory (PLANSZA nr 2). Na ścianie widnieć będzie mural, którego tematyka ściśle nawiązuje do urbanistycznego charakteru „Okrągłego”. Na terenie tym, oprócz ławek, znajdować się będą beczki (malowane na niebiesko), palety itp. Służące przebywającym za meble – siedziska i stoły. Ma to być miejsce spotkań, ale także swobodnego korzystania z Internetu na świeżym powietrzu. W części południowowschodniej (przy transformatorze) znajduje się parking rowerowy.
STREFA SENIORA Centrum placu, czyli centralny okrąg, to miejsce w sposób szczególny przeznaczone dla Seniorów. Znajdują się na nim ławki z dużą ilością miejsc do siedzenia. Można wybrać część bardziej nasłonecznioną lub zacienioną. Obszar jest dobrze oświetlony dodatkowymi latarniami. Warto podkreślić, że można się na niego łatwo dostać, dzięki chodnikom prowadzącym z każdej części placu. Tutaj także nie zapomniano o stojakach na rowery.
STREFA MIESZANA Innymi słowy strefa dla Każdego, kto pragnie ochłody w upalne dni. Leży ona naprzeciwko placu zabaw, po drugiej stronie centralnego okręgu. W płytkiej niecce znajduje się instalacja wytwarzająca „mgiełkę”. Będzie ona czynna w sezonie letnim, a włączana przez Mieszkańców każdorazowo na wcześniej zaprogramowany, ograniczony czas.
WYPOCZYNEK BIERNY
Tym mianem nazwano pozostałe tereny zielone, na których znajdować się będą ławki – z dala od ciągów pieszych. Na obszarach tych proponuje się przerzedzenie zieleni – zredukowanie jej do bardzo niskiej – trawy lub ewentualnie niskich żywopłotów. Gdzieniegdzie mogą oczywiście pozostać istniejące drzewa. Celem takiego działania jest „uwidocznienie” terenu, aby oprócz chcących wypoczywać w zaciszu przyrody, nie kryli się tam amatorzy chuligańskich wybryków.

Projekt mgr inż. arch. Klaudii Skotarczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto