Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów z Gniezna - ruszył program „Korpus wsparcia seniorów”. WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Głównym celem programu „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2024” jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania osób starszych przez zwiększenie dostępu do tzw. ”opieki na odległość”. W ramach programu zostanie zapewniony dostęp do tzw. ”opasek bezpieczeństwa”.

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów z Gniezna

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie informuje o możliwości wsparcia mieszkańców miasta Gniezna w wieku 60 lat i więcej, zamieszkujących samotnie lub z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia oraz są przewlekle chore lub mają orzeczony stopień niepełnosprawności, w ramach kontynuacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2024” prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

- To rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych wymagających usług opiekuńczych jak i tych, którzy z tej formy wsparcia nie korzystają, ale u których zmiany stanu zdrowia są na tyle nieprzewidywalne, że konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych

- mówi Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna.

Opaski wyposażone w kartę SIM pełnią szereg funkcji: przycisku SOS, pomiaru pulsu, ciśnienia, pomiaru kroków, detektora funkcji upadku, czujnika zdjęcia opaski, lokalizacji GPS, monitoringu poziomu baterii, możliwości łączności z rodziną. Urządzenia są wodoszczelne i przez cały okres użytkowania posiadają gwarancję i wsparcie techniczne producenta. Ponadto opaski są niewielkich rozmiarów, posiadają kolorowy wyświetlacz i jeden guzik, dzięki czemu są łatwe i wygodne w użytkowaniu.

„Opaska bezpieczeństwa” jest połączona z całodobowym centrum monitoringu

W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Więcej informacji na temat programu.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie lub członkowie ich rodzin powinny zgłosić chęć uczestnictwa w terminie do dnia 23.01.2024 r. telefonicznie pod numerem telefonu: 61 426 25 82 wew. 65 i 64 lub w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnieźnie przy ulicy Dworcowej 7 pok. nr 15 I piętro.

Samo zgłoszenie nie jest równoznaczne z objęciem omawianym wsparciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto