Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczony młyn w Brzeźnicy na rzeczką Samborką

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Kiedyś poważany i ceniony dzisiaj w dobie supermarketów i powszechności pożywienia już niepotrzebny i zniszczony - młyn w Brzeźnicy gm. Jastrowie nad rzeczką Samborką. Do zakończenia wojny właścicielem młyna był bogaty rolnik Miriam. Po wojnie młyn przeszedł w ręce miejscowego PGR-u i funkcjonował aż do jego upadku. Ciekawie usytuowane nad wodą młyny często są gratką dla osób szukających wyciszenia, czy tworzących gospodarstwa agroturystyczne. Jednak ten chyba nie nie miał tyle szczęścia i mocno już popadł w ruinę. Zajrzyjcie do niego wraz z nami. JG

Brzeźnica

Wieś położona jest w paśmie wzgórz morenowych, zwanych Pagórkami Jastrowskimi, przy drodze Jastrowie - Sypniewo, 8 km na zachód od Jastrowia. W roku 1577 nastąpiła ponowna lokalizacja wsi (uprzednio upadłej) na mocy starosty wałeckiego Andrzeja Górki.

Była własnością królewską w starostwie nowodworskim. W XVII wieku istniała tutaj karczma, a jej właściciel otrzymał na nią w roku 1609 przywilej królewski. W 1939 roku hitlerowcy skierowali do pracy we wsi grupę polskich jeńców wojennych. Od 1906 roku do 1945 r. Brzeźnica posiadała połączenie kolejowe za pośrednictwem linii Jastrowie - Czaplinek.

We wsi znajduje się szachulcowy kościół św. Piotra i Pawła zbudowany w latach 1847-48. Jego ozdobę stanowi drewniana wieża (z XVIII/XIX w.) z ostrym, wysmukłym hełmem krytym gontem. Jeden z dzwonów na wieży pochodzi z 1620 roku. Wewnątrz uwagę zwraca bogato rzeźbiony ołtarz późnorenesansowy z obrazem przedstawiającym św. Piotra i Pawła z 1632 roku.

Drugą świątynią jest poewangelicki kościół Chrystusa Króla, zbudowany w 1910 roku w formach neogotyckich. Kościół jest katolicki od 1949 roku. Polichromię wnętrza wykonał w latach 1963 - 1964 Henryk Domurat z Poznania.

W Brzeźnicy znajdują, się 4 sklepy, 1 bar, świetlica wiejska, 2 leśniczówki, szkoła podstawowa, przystanek PKS, biblioteka.

info - Gmina Jastrowie

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto