Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilskie centrum pobrań już działa. Mieszkańcy chętnie zgłaszają się na bezpłatne badania!

Martin Nowak
Na Placu Staszica w Pile działa już mobilny punkt badań na obecność koronawirusa Test & Go

We wtorek 16 czerwca, oficjalnie otwarto centrum pobrań prób COVID-19 drive-thru. Będzie ono działać - w godz. od 10 do 19 - do piątku 19 czerwca. W tym czasie przebadanych na obecność koronawirusa może zostać około tysiąc mieszkańców powiatu pilskiego i powiatów ościennych.

Z okazji otwarcia centrum pobrań odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, dowódcy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Rafała Miernika, parlamentarzystów (m.in. Marty Kubiak, Grzegorza Piechowiaka, Adama Bogrycewicza i Krzysztofa Czarneckiego) oraz prezydenta Piły Piotra Głowskiego.

- Jest mi niezmiernie miło, że dziesiątym punktem na mapie Wielkopolski - punktem pobrań drive-thru jest Piła. To tutaj na północy Wielkopolski odnotowujemy najmniejszą liczbę zakażeń. To bardzo cieszy. To ogromna dyscyplina mieszkańców północy Wielkopolski i powiatu pilskiego. Na tle Wielkopolski powiat pilski wygląda bardzo dobrze. Jeśli chodzi o Wielkopolskę to w tej chwili mamy 4 tys. 300 osób w kwarantannie, 2 tys. 400 osób zakażonych. Jeśli chodzi o powiat pilski to 25 osób zakażonych. Statystyki pokazują, że to właśnie tutaj na północy ta zapadalność na COVID-19 jest najniższa i to nas bardzo cieszy. Chcielibyśmy, aby takie statystyki były w pozostałych powiatach Wielkopolski szczególnie na południu - powiedział Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Na początku punkty drive-thru powstały w Krotoszynie, Kaliszu,Kępnie, Ostrzeszowie, Ostrowie Wielkopolskim. Czyli tam, gdzie zapadalność na COVID-19 jest najwyższa.

Teraz przyszedł czas na północ województwa m.in. na Piłę. We wtorek - jak powiedział wojewoda - do badania zgłosiło się około 300 osób.

- Dziennie jesteśmy w stanie pobrać wymazy od 350 do 400 osób.

Wielkopolska jest na drugim miejscu jeżeli chodzi o liczbę wykonanych testów na koronawirusa w Polsce.

- Skala wzrostu zachorowań na COVID-19 została wypłaszczona. Oczywiście są jeszcze w Wielkopolsce pewne ogniska, ale na bieżąco monitorujemy sytuację i dynamicznie na nią reagujemy. Jestem przekonany, że gdyby właśnie przykład z północy Wielkopolski przeniósł się na pozostałą część Wielkopolski, to moglibyśmy już dzisiaj ze spokojem mówić o wygaszaniu ogniska koronawirusa - to słowa wojewody Mikołajczaka.

Do pilskiego pobrań centrum można przyjechać samochodem. Wówczas wystarczy uchylić szybę w aucie, aby mógł zostać pobrany wymaz. Niezmotoryzowani także mogą zostać przebadani. Badanie trwała około 15 minut łącznie z odkażaniem i formalnościami.

Telefoniczną kwalifikację wśród osób z objawami bądź z podejrzeniem choroby prowadzi Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu pod numerem telefonu - 61 65 68 075.

Prezydent Piły mówił o tym, że niski poziom zachorowań w powiecie pilskim zawdzięczamy m.in. szybkiemu wprowadzeniu obostrzeń.

- Do tej pory wiele obostrzeń, które można by poluzować nie poluzowaliśmy. Między innymi są zamknięte nadal place zabaw, siłownie, wszystkie elementy zewnętrzne gdzie może dochodzić do przenoszenia bardzo aktywnego wirusa - mówił Piotr Głowski.

Pobrane próbki zostaną przekazane do laboratorium. Jeśli wynik badań okaże się pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu. Wynik będzie również dostępny na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wystarczy wpisać tam kod otrzymany podczas badania.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zgodnie z wnioskiem wojewody, jego przygotowaniem, funkcjonowaniem oraz zabezpieczeniem zajmują się żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz pilski samorząd.

Aby całość badań przebiegła szybko i sprawnie, jednocześnie żeby ilość osób przebadanych była jak największa, niezbędne były pewne ograniczenia w ruchu przy placu Staszica. Zamknięty został parking umiejscowiony wzdłuż osi jezdni od strony skweru na którym znajduje się pomnik Ofiar Stalinizmu oraz parking prostopadły w tej części placu Staszica. Cały odcinek placu Staszica położony przy Regionalnym Centrum Kultury oraz części Szkoły Policji znajdujący się obok RCK został wyłączony z ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto