Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisanie umowy na rewitalizację zabytkowego kościoła poewangelickiego w Zdunach [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
We wtorek, 15 września w kościele poewangelickim w Zdunach, burmistrz Zdun Tomasz Chudy i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisali umowę nt. rewitalizacji wspomnianego obiektu.

Środki pozwolą na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich elewacji kościoła, stolarki okiennej i drzwiowej oraz adaptację wieży kościoła na punkt widokowy. Wartość prac to 813 tys. 434,83 zł, z czego aż 772 tys. 763,08 zł będzie pochodzić z dofinansowania unijnego. Będzie to kolejna atrakcja dla przyjezdnych, którzy będą mogli dodatkowo skorzystać z wieży widokowej, a kościół wymieni również stolarkę i elewację.

W Zdunach dzięki środkom z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 możliwa będzie renowacja poewangelickiego kościoła w Zdunach, który zamieni się również w obiekt kultury. Remont zakłada odnowienie elewacji, schodów do zakrystii, wymianę stolarki okiennej, a także stworzenia punktu widokowego na wieży. W kościele mają odbywać się docelowo koncerty i wystawy. - Cieszę się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do realizacji ambitnych planów pana burmistrza Tomasza Chudego, który jakiś czas temu zapowiadał, że chce ze Zdun uczynić miejsce niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. A to wymaga sporych nakładów finansowych i konsekwencji. Z przyjemnością, po raz kolejny, przyjeżdżam w to miejsce podpisać umowę – tym razem ze sfery, która jest mi szczególnie bliska, czyli z zakresu dziedzictwa kulturowego. Ten piękny kościół poewangelicki niewątpliwie zasługuje na to, by poprawić swoją kondycję – podkreślił marszałek Marek Woźniak.

W 1637 r. rozpoczęto budowę kościoła poewangelickiego w Zdunach Niemieckich, jednak w 1725 r. ołtarz uległ pożarowi. W czarny wtorek, 23 czerwca 1789 r. spłonęło 167 budynków w Zdunach, w tym świątynia. W 1792 r. powstał obecny budynek, a świadczy o tym łaciński napis od strony wschodniej „Dzięki Bogu z popiołów odrodzony 1792”. Do 1945 r. budynek służył ewangelikom, a potem przekształcono go na magazyn. Dopiero w latach 80. XX w. rozpoczął służbę jako dom pogrzebowy.

**
Jak groźne jest palenie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto