Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci podsumowali miniony rok

Karol Potapowicz
Policjanci podsumowali miniony rok
Policjanci podsumowali miniony rok PK
Policjanci podsumowali miniony rok. Dziś przed południem w auli im. Adama Krysińskiego w Starostwie Powiatowym w Złotowie policjanci z miejscowej Komendy Powiatowej Policji podsumowali rok 2016

Policjanci podsumowali miniony rok

Dziś przed południem w auli im. Adama Krysińskiego w Starostwie Powiatowym w Złotowie policjanci z miejscowej Komendy Powiatowej Policji podsumowali rok 2016.

Nim jednak goście, wśród których znaleźli się I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka oraz przedstawiciele lokalnych samorządów zostali zapoznani ze statystykami, Komendant Powiatowa Policji w Złotowie insp. Beata Różniak-Krzeszewska serdecznie ich przywitała.

Powiat Złotowski reprezentował wicestarosta Daniel Sztych. W naradzie uczestniczyła również Przewodnicząca Rady Powiatu Złotowskiego Jadwiga Harbuzińska-Turek.

Wzrost wykrywalności

Insp. Beata Różniak-Krzeszewska w pierwszej kolejności omówiła m.in. stan kadrowy jednostki, przedstawiła też wyniki pracy pionu kryminalnego. Jak podała, wskaźnik ogólnej wykrywalności przestępstw w ubiegłym roku wyniósł 79,4 % (w 2015 – 76,2 %), a wskaźnik wykrywalności przestępstw kryminalnych – 74 % (2015 – 64,5 %).

W kategorii uszczerbek na zdrowiu wszczęto 31 postępowań (dwa więcej niż w roku 2015), a wykrywalność osiągnęła wysoki poziom 92 % (w stosunku do roku 2015 odnotowano wzrost o 20,9 %).

W kategorii bójka lub pobicie wszczęto 2 postępowania. Wykrywalność wyniosła 100 %.

Dalej - wszczęto również 7 postepowań w kategorii kradzież samochodu, 126 w kategorii kradzież cudzej rzeczy, 66 w kategorii kradzież z włamaniem, 36 w kategorii uszkodzenie rzeczy i 4 w kategorii przestępstwa rozbójnicze.

Wykrywalność wyniosła kolejno: 33,3 %, 55,1 %, 50 %, 53,4 % i 88,9 %. W każdym wypadku policjanci mogą się pochwalić wzrostem wykrywalności.

Ponadto wszczęto również 75 postępowań dotyczących przestępstw narkotykowych.

Funkcjonariusze złotowskiej KPP oraz jednostek podległych łącznie zabezpieczyli ponad 8 kilogramów netto środków odurzających i substancji psychotropowych: 2,4 kg amfetaminy, 0,6 kg marihuany, 0,2 kg haszyszu i 45 sztuk tabletek extasy. Zabezpieczyli też 226 sztuk krzewów konopi, z których można było uzyskać 5 kg suszu marihuany.

Pięta Achillesowa

W minionym roku wszczęto również 144 postępowania dotyczące przestępstw gospodarczych. Wykrywalność wyniosła 57, 3 %.

– To nasza pięta Achillesowa – przyznała komendant, po czym wskazała główne przyczyny spadku wskaźnika wykrywalności. Wśród nich wymieniła m.in. wykorzystywanie przez sprawców przestępstw internetowych serwerów Proxy zmieniających lub zamazujących adres IP komputera, trudności w ustaleniu właściciela konta bankowego założonego przez stronę internetową banku, która nie wymaga weryfikacji danych osoby zakładającej konto, trudności proceduralne w uzyskaniu danych właściciela konta bankowego w początkowej fazie procesu wykrywczego, a także popełnianie przestępstw internetowych z wykorzystaniem portali aukcyjnych nie wymagających rejestracji danych użytkowania.

Kolejne statystyki przedstawił I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie podinsp. Robert Chwedczyk.

Podał on m.in. liczbę mandatów karnych, jakie policjanci nałożyli w 2016 roku. Było ich 10741 (2015 – 8380).

Sporządzono 798 wniosków o ukaranie (2015 – 823).

Na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przebadano 15789 kierowców (2015 – 17551). 431 osób prowadziło na podwójnym gazie (stwierdzono 309 wykroczeń i 122 przestępstwa).

Odnotowano 466 zdarzeń drogowych (423 kolizje i 43 wypadki, a tym 3 ze skutkiem śmiertelnym).

Co dalej?

W podsumowaniu komendant przedstawiła kierunki działań na bieżący rok. Wymieniła wśród nich m.in. podniesienie skuteczności działań policji w zakresie zwalczania i wykrywania przestępstw kryminalnych, zwiększenie skuteczności w zwalczaniu współczesnych zagrożeń (w tym cyberprzestępczości) poprzez efektywną pracę wykrywczą, a także zwiększenie skuteczności w ujawnianiu przestępstw gospodarczych dotyczących w szczególności wyłudzania podatku od towarów i usług VAT, a także przestępstw dotyczących podatku akcyzowego i zamówień publicznych.

Pozytywna ocena

Goście, których zaproszono do udziału w naradzie na temat pracy policjantów złotowskiej KPP i jednostek podległych wypowiedzieli się wyłącznie pozytywnie.

Wicestarosta Daniel Sztych podziękował pani komendant i jej pracownikom za owocną współpracę. – Zawsze możemy na was liczyć – podkreślił, szczególną uwagę zwracając na zaangażowanie funkcjonariuszy w edukowanie dzieci i młodzieży.

- Na pracę policji nikt nie narzeka – odwołując się do wyników społecznych badań potwierdził burmistrz Złotowa Adam Pulit. Burmistrz Krajenki Stefan Kitela wypowiadał się w podobnym tonie.

Jadwiga Harbuzińska-Turek podkreśliła z kolei, że społeczne poczucie bezpieczeństwa wzrasta, a to jest najważniejsze.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka pracę złotowskiej KPP również ocenił bardzo pozytywnie. W szczególności pochwalił funkcjonariuszy za utrzymanie, a w wielu przypadkach podniesienie wskaźnika wykrywalności.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto