Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na majówkę last minute. 1 maja rusza program Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie". Nasze nadleśnictwa wyznaczyły miejsca

Halina Gajda
Halina Gajda
Przed przyjazdem do lasu na nocleg, warto zapoznać się na stronie danego nadleśnictwa z informacjami na temat planowanych w lesie prac oraz czasowymi zakazami wstępu do lasu
Przed przyjazdem do lasu na nocleg, warto zapoznać się na stronie danego nadleśnictwa z informacjami na temat planowanych w lesie prac oraz czasowymi zakazami wstępu do lasu fot. Christian Northe z Pixabay
Lasy Państwowe wyszły ostatnio z pomysłem idealnym na czas pandemii, gdy zewsząd słychać tylko nakazy i zakazy. Dla urozmaicenia i zabicia nudy można się wybrać na nocleg w lesie. Na terenie nadleśnictwa gorlickiego teren został wyznaczony w obrębie Pustek, zaś Łosie zaprasza na Platnerówkę.

Zanocuj w Lesie to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Na terenie Nadleśnictw Gorlice jest to niemal sto hektarów lasu na wzgórzu Pustki w Łużnej, w przypadku zaś Naleśnictwa Łosie - przysiółek Platnerówka w Ropie.

Szczegółowe zasady korzystania z programu Zanocuj w Lesie dostępne TUTAJ

Nocleg dla dziewięciu osób na dwa dni

Noc w lesie to pomysł nie tylko dla mieszkańców blokowisk, ale również tych, z mniej zurbanizowanych terenów. W końcu taki nocleg, to nie jest codzienność. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i umiejętności dostosowania się – w lesie nie ma ciepłej wody, telewizji, rzadko bywa dostęp do internetu, kuchni też próżno szukać. To samo z prysznicem. Za to są dźwięki, zapachy, szum drzew, czasem zwierzęta, ale z tych mało groźnych typu jeże i wiewiórki. Nadleśnictwa wyznaczając miejsca, zadbały, by były z dala od siedlisk wilków czy niedźwiedzi.

Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach - dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych.

Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.

Kilka ważnych zasad:

  • Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy nam na rozpaleniu ognia, zaplanujmy wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone.
  • Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Bądźmy widoczny np. używajmy sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach, zostawmy na noc zapalone, widoczne z daleka światło.
  •  Jeśli zamierzamy nocować w lesie, Lasy Państwowe rekomendują użycie własnego hamaka, płachty biwakowej, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętajmy, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto