Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 17 mln złotych na poprawę warunków życia

WAK
Sławomir Seidler
Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie otrzyma ponad 17 mln 277 tys. złotych na wsparcie finansowe przedsięwzięć realizowanych przez osoby fizyczne i podmioty działające w sektorze rybackim, a także przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz gminy projektów, zmierzających do poprawy warunków życia na obszarach zależnych od gospodarki rybackiej.

Umowę, określającą warunki i sposoby realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich oraz limity środków na poszczególne działania, .przedstawiciele stowarzyszenia oraz Ministerstwa Rolnictwa podpisali 4 sierpnia w Warszawie.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka (LGR) Pojezierze Krajeńskie będzie realizowało Lokalną Strategię Rozwoju Obszarów Rybackich w ramach Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013 pn. Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich. O pieniądze starały się 34 stowarzyszenia. 27 spośród nich zostało pozytywnie zweryfikowanych, z czego 22 otrzymały dofinansowanie. Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie uplasowało się na 15 pozycji.

Zobacz też LGD Krajna

Stowarzyszenie LGR Pojezierze Krajeńskie powstało w październiku 2009r z inicjatywy zarządu Fundacji Lokalnej Grupy Działania (LGD) Naszyjnik Północy oraz przedstawicieli podmiotów rybackich i organizacji wędkarskich. Obecnie liczy 73 członków i obejmuje swym zasięgiem tereny w województwie pomorskim - powiat człuchowski, miasto i gminę Debrzno, gminę wiejską Człuchów, Koczałę, Przechlewo, Rzeczenicę, w województwie kujawsko-pomorskim - powiat sępoleński, miasto i gminę Kamień Krajeński, oraz województwie wielkopolskim - powiat złotowski, miasto i gminy Jastrowie i Okonek oraz gminy wiejskie Złotów, Lipkę i Zakrzewo.

Na rewitalizację

45 procent całości środków (7.775.036,57 PLN) zostanie przeznaczone na wzmacnianie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów związanych z rybactwem. Z tych pieniędzy będą mogły skorzystać przede wszystkim gminy i stowarzyszenia, zainteresowane między innymi rewitalizacją miejscowości, w tym między innymi remontem chodników, parkingów, placów, ścieżek rowerowych, terenów zieleni, parków, budynków i obiektów publicznych pełniących funkcje społeczno-kulturalne, sportowe, rekreacyjne.

Pieniądze te można też przeznaczyć na wyposażenie, remont, odbudowę, przebudowę obiektów wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków; organizowanie kół zainteresowań i organizację zajęć dla dzieci i młodzieży; budowę, remont, przebudowę małej infrastruktury turystycznej, przystani, kąpielisk, tras turystycznych, punktów widokowych, stanowisk wędkarskich, punktów informacji turystycznej, ścieżek i dróg dojazdowych do nich; dostosowanie obiektów turystycznych do potrzeb osób niepełnoprawnych; tworzenie muzeów, izb regionalnych, skansenów szczególnie związanych z tradycjami rybackimi.
Wysokość dofinansowania w formie zwrotu do 85% kosztów kwalifikowanych, przy maksymalnej wysokości jednego projektu do 1.000.000.PLN.

Na działalność gospodarczą

Z 10 procent środków (1.727.785,91 PLN) będą mogły skorzystać podmioty osoby fizyczne i podmioty gospodarcze z sektora rybackiego. Pieniądze mogą być przeznaczone na finansowanie między innymi budowy, rozbudowy, rozbiórki obiektów służących działalności wraz z unieszkodliwieniem odpadów; zagospodarowanie terenów na których ma być prowadzona działalność gospodarcza, wyposażenie obiektów niezbędne do działalności, w których będzie lub jest prowadzona działalność gospodarcza, remont lub adaptację statku rybackiego, udział w kursach szkoleniach, studiach, stażach, i innych formach kształcenia.

Wysokość dofinansowania w formie zwrotu do przewidziano na poziomie 60% kosztów kwalifikowanych, przy maksymalnej wartości jednego projektu do 300.000 PLN.

Na rozwój usług

20 procent środków, czyli 3.455.571,82 PLN, zostało zarezerwowanych w budżecie na działania, służące podnoszeniu wartości produktów rybactwa oraz rozwoju usług dla społeczeństwa. Pieniądze z tej części budżetu będą przeznaczone na na tworzenie i rozwój systemów sprzedaży bezpośredniej, podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej w zakresie m.in.: informatyki, mechaniki, handlu, doradztwa, rachunkowości, gastronomii, budownictwa, sportu, rekreacji, rozrywki.

Dofinansowanie na zasadzie zwrotu kosztów kwalifikowanych do 60%, oraz maksymalna kwota jednego projektu do 200.000 PLN.

Na ochronę środowiska

Kolejne 10 procent (1.727.785,90 PLN ) z kwoty ponad 17 mln zł przeznaczone będzie jest na ochronę środowiska, i dziedzictwa przyrodniczego w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracania potencjału produkcyjnego. Refundacji podlegać będa wydatki poniesione na: inwestycje melioracyjne związane z rekultywacją, renaturyzacją i utrzymaniem zbiorników wodnych, ochrona przeciwpowodziową, małą retencję, racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi, budowę i odbudowę szlaków wodnych, zachowanie bioróżnorodności i ochroną gatunków organizmów wodnych, zachowanie obszarów objętych szczególnymi formami ochrony przyrody w tym i Natura 2000, renowację zabezpieczenie i oznakowanie kąpielisk, pomników przyrody, usuwanie szkód po klęskach żywiołowych i przywracanie potencjału produkcyjnego urządzeniom związanym z prowadzeniem gospodarki rybackiej.

Dofinansowanie na zasadzie zwrotu kosztów kwalifikowanych do 85% i wysokości jednego projektu do 1.000.000 PLN.

Pozostałe kwoty zgodnie z formułą programu przeznaczone będą między innymi na organizowanie szkoleń, konferencji, promocję obszaru, współpracę międzyregionalną i międzynarodową, a także na funkcjonowanie, nabywanie umiejętności i aktywizację lokalnej społeczności do wysokości.

Umowa poza tym określa podział środków ze względu na sektory. Operacje realizowane przez podmioty publiczne, we wszystkich w/w działaniach, limit określono do wysokości 6.047.250,66 PLN; dla sektora gospodarczego i społecznego do 8.638.929,54 PLN.

W związku z trwającą nowelizacją rozporządzenia oraz mogącymi wyniknąć w trakcie realizacji potrzebami wymienione wyżej limity kwot, wysokości dofinansowania oraz inne warunki mogą ulec zmianom.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto