Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat złotowski w pigułce

Karol Potapowicz
Powiat złotowski w pigułce
Powiat złotowski w pigułce Patrycja Kajewska
Powiat złotowski w pigułce. Najpierw zaprezentujmy podstawowe dane – nasz powiat zajmuje powierzchnię 1.660 km², co stanowi 5,6 % regionu. Liczba ludności to 69.781 (50,4 % stanowią kobiety).

Powiat złotowski w pigułce

W poprzednim tygodniu do starostwa powiatowego dotarł szósty numer Biuletynu Wielkopolskiego Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego. Jest to czasopismo o charakterze analitycznym ukazujące problematykę rozwoju społeczno-gospodarczego Wielkopolski.

Zawarte zostały w nim ciekawe dane statystyczne dotyczące województwa oraz budujących je poszczególnych trzydziestu pięciu powiatów.

Przegląd informacji, o których mowa opracowano z uwzględnieniem kluczowych wskaźników dotyczących takich obszarów jak demografia, rynek pracy, gospodarka, edukacja i polityka społeczna.

Nim przejdziemy do powiatu złotowskiego warto dodać, że Wielkopolska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarczo regionów Polski. Powodów jest kilka – m.in. dogodne położenie komunikacyjne, rozwinięta infrastruktura społeczna i rosnąca rola turystyki biznesowej.

„Progres regionu przyciąga zagranicznych inwestorów, stymuluje przedsiębiorczość i sprawia, że regularnie osiąga on jedną z najwyższych wartości PKB w Polsce i cechuje się bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy” – informują autorzy artykułu pt. „Profile powiatów Wielkopolski”.

W województwie zauważyć można jednak znaczące wewnętrzne dysproporcje.

Powiat złotowski

Najpierw zaprezentujmy podstawowe dane – nasz powiat zajmuje powierzchnię 1.660 km², co stanowi 5,6 % regionu. Liczba ludności to 69.781 (50,4 % stanowią kobiety).

34.819 osób zamieszkuje miasta (49,9 % ogółu ludności w powiecie), a 34.962 wsie (50,1 %).

Z danych opublikowanych w biuletynie wynika, że od 2012 roku bezrobocie w powiecie złotowskim spada, podobnie stopa bezrobocia rejestrowanego.

Podając tę informację wyjaśnić należy, ze stopa bezrobocia rejestrowanego to procentowy udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.

Przeciętne zatrudnienie w powiecie w 2014 roku wyniosło: w usługach 49,6 % (Wielkopolska: 48,1 %), w przemyśle 21,2 % (32,3 %), a w rolnictwie 29,2 % (19,5 %).

Kluczowe branże w powiecie to: handel detaliczny (z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi), roboty budowlane specjalistyczne, roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, produkcja mebli oraz produkcja metalowych wyrobów gotowych (z wyłączeniem maszyn i urządzeń).

Liczba podmiotów na tysiąc mieszkańców w wieku produkcyjnym w 2015 roku wyniosła 115,7. W skali województwa jest to 188,4.

Z kolejnych informacji – w 2015 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w naszym powiecie 3.115 złotych. Dla porównania: w sąsiednim powiecie pilskim – 3.569 złotych, w chodzieskim – 3.448 złotych, a w czarnkowsko-trzcianeckim – 3.507 złotych. W tym samym czasie w województwie przeciętnie płacono 3.729 złotych.

W biuletynie znalazły się też dane związane z oświatą. Zdawalność egzaminów maturalnych w 2015 w liceach ogólnokształcących ukształtowała się na poziomie 91,1 % (wielkopolska 83,6 %), a w szkołach średnich zawodowych – 65,7 % (72,2%).

W czasopiśmie umieszczono też m.in. wykres obrazujący skalę korzystania z pomocy społecznej w 2015 roku. W powiecie złotowskim wyliczono ją na poziom 11,8 %, a w województwie na 6,8 %. W odniesieniu do Wielkopolski wiemy, że najczęściej pomocy i wsparcia udzielano osobom bezrobotnym, żyjącym w ubóstwie, długotrwale lub ciężko chorym oraz niepełnosprawnym.

Od czego to zależy?

„Należy wyraźnie podkreślić, iż zidentyfikowane problemy oraz stwierdzone „deficyty” poszczególnych powiatów nie należy w jakikolwiek sposób traktować jako ocenę mieszkańców, czy władz lokalnych. Są one efektem działania wielu czynników: od naturalnych, przez historyczne, na położeniu kończąc. Natomiast ich identyfikacja jest wyrazem troski o to, by bariery te łagodzić i by odpowiednio przygotowywać dalszą pomoc zewnętrzną” – w słowie wstępnym do biuletynu stwierdza Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Patrycja Kajewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto