Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawda, Sajgon i Czerwone Kościoły zagrają na Barce. Są jeszcze bilety

TR
Czerwone Kościoły
Czerwone Kościoły Fot. Mat. prasowe
Punks not dead. Nie dziś. I nie na Barce. Wieczorem w pilskim klubie zagrają Prawda, Sajgon i Czerwone Kościoły. Początek koncertu o godz 19.00. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w klubie. Po koncercie tradycyjne już after party.

PRAWDA

Wrocławska formacja założona latem 1994 roku przez Skutera i Melona. Swój debiutancki materiał, „Biologia z drugiej strony” zarejestrowała w grudniu 1994 roku. Przez kilkanaście lat funkcjonowania zespół nagrał pięć regularnych albumów, kilka ep-ek, album kompilacyjny i wiele składanek. Prawda w trakcie tych 26 lat z czego prawie 20 lat na scenie zagrała kilkaset koncertów u boku wielu kapel które były dla nas ważne a niekiedy inspirowały nas swoją twórczością ( Dead Kennedys, Cockney Rejectrs, Hanson Brothers, UK Subs, GBH, Chealsa, Sham 69, Angelic Upstarts czy Vibrators ). Dwukrotnie zaliczony Woodstock na dużej scenie w roku 1999 i 2006 i czterokrotnie też na scenie Pokojowej Wioski Kriszny w 2006, 2014 obchodząc XX Lecie, w 2017 i 2018.

Na przełomie czerwca i lipca 2016 w zupełnie nowym odświeżonym składzie zespół rozpoczyna próby i już w październiku wyjeżdża w trasę koncertową która ma zespolić nowy skład a już od połowy następnego roku zaczyna rejestrować materiał na nowy album - pierwszy od 10 lat. To ewenement na skalę tego kraju, zespół w pierwszym roku po reaktywacji zagrał niemal 50 koncertów i nagrał nową płytę. Nie ma odcinania kuponów i odgrzewania starych kotletów. Na dzień dzisiejszy to zupełnie inny niż kiedyś zespół, całkiem nowa energia. Prawda to obecnie jeden z najprężniej działających punk rockowych formacji w kraju. W marcu 2020 zespół wchodzi do studio aby zarejestrować nowy album który pierwotnie miał ukazać się w czerwcu i promowany miał być na kilkunastu festiwalach latem 2020.

SAJGON

Jest rok 1988, Sławek wraz z Markiem postanowili założyć kapelę. Tylko jest problem natury technicznej, Sławek zna trzy chwyty na gitarze, a Marek ma tylko dobre chęci. Po kilku miesiącach wspólnie spędzonego czasu na 11 piętrze jednego z budynków na Wałbrzyskim osiedlu Podzamcze, przy akompaniamencie otwieranych butelek piwa, zaczyna się coś kleić. Po wspólnych rozmowach dochodzi do kompromisu - gramy reggae! Nic na owe czasy nie przychodziło im do głowy, ze względu na umiejętności. Dwa lata prób w składzie Darek Trocha bębny, Marek Pawłowski klawisz, Grzesiek Young bas oraz Sławek Trocha gitara i śpiew, pozwoliły na jako takie ogranie się i poznanie nowych akordów, lecz nie było to to o co chodziło tym młodym, zbuntowanym ludziom. Pewnego dnia po rozpadzie hasa-ala, Sławek spotyka kolegów, którzy udają się na próbę do Zdzicha. Po kilku dźwiękach okazuje się, że nikt z nich nie ma pojęcia o graniu na instrumentach, był to moment, który wykorzystał Sławek. Pomysł był idealny - Punk to było to, co kręciło 90 procent młodego społeczeństwa. Po rozmowie Sławek i Zdzichu postanowili, że potrzeba tylko basisty. Nie długo po tym doszedł Krzysztof Musialski na bas.

W tym składzie jeszcze jako PZNIK chłopaki jadą ostro ,dochodzi do nich Kostia na wokal i kapela zaczyna brzmieć. Powstaje kultowy kawałek „Beer oj” i kilka następnych. Ze względów niezależnych od zespołu, drogi kapeli się rozchodzą. Kostia i Krzysiek rozstają się z kapelą , coś się nie klei . Na miejsce Krzyśka przychodzi Marek jako bas i tak zaczyna to mieć jakiś sens. Sajon w tym składzie gra koncerty gdzie tylko się da. Kapela spotyka się z miłym przyjęciem i zyskuje publikę nie tylko w swoim mieście. Wszystko się wali kiedy to Grześ na dwa lata zasila szeregi polskiej armii. Przychodzi rok '92 i pojawia się jeszcze jedna szansa - znalazł się ktoś kto chce wydać Sajgon na kasecie. Była to składanka wraz z takimi kapelami jak Sedes, Gaga i Fort BS. Jakiś czas później chłopcy nagrali materiał, tym razem cały. Kaseta Balanga była przełomem dla Sajgonu. Propozycje grania koncertów sypały się jak z rękawa.

Kapela pojawiała się i znikała aż do roku '94 gdzie Koncert w Jarocinie zaważył na tym że Sajgon skończył swoją grę na punkowej scenie i nie dawał znaku życia. W międzyczasie Grzesiek zadomowił się w Fort BS gdzie daje radę do dzisiaj, Sławek wspomagał SEDES na gitarze, a Maniek jeździ lokomotywą. Kapela jednak zbiera się na nogi w roku 2008 z inicjatywy Sławka. Sajgon reaktywuje się w całkiem nowym składzie.

CZERWONE KOŚCIOŁY

Powstały jesienią 1989 roku w Złotowie. Początkowo koncertowali w najbliższej okolicy ale ich melodyjny (często kojarzony z Celą nr 3) punk rock zdobywał coraz więcej zwolenników co zaowocowało występami w całym kraju, często u boku m.in. Dezertera, Kolaborantów czy Schizmy. W 1992 roku ukazuje się na kasecie pierwszy materiał muzyczny zespołu „Moda na samobójstwa”.

W roku 2019 zespół reaktywuje się w oparciu o część pierwotnego składu, zaczynają się pierwsze zaproszenia na koncerty i zapada decyzja o nagraniu kolejnego materiału, na który złożą się stare i nowe utwory i jeden zaskakujący cover. Całość uzupełnia wkładka ze zdjęciami, plakatami i tekstami. Płyta CD „1989 – 2019” jest już dostępna. Do dziś "koszą" szczerością, łupnięciem i.... młodą krwią w szeregach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prawda, Sajgon i Czerwone Kościoły zagrają na Barce. Są jeszcze bilety - Piła Nasze Miasto

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto